Yennefer z Vengerbergu

Yennefer z Vengerbergu

Anya Chalotra Sezóny 3 2019 - 2023


Jízlivá čarodějka s černě havraními vlasy, která se spoléhá na své magické schopnosti a krásu.

Yennefer se narodila do rodiny chudého rolníka, kterého její matka podvedla s elfím křížencem. Z tohoto důvodu se Yennefer narodila postižená a otec ji následně prodal Tissaii de Vries, která nechtěnou dívku vycvičila v čarodějku. Proměna v čarodějku ji sice udělala krásnou a mocnou, ale bohužel byla sterilizována a ztratila tak možnost počít dítě.

Čarodějka z Vengerbergu se může zdát jako velmi namyšlená a nepříjemná osoba, která ostatní jenom sekýruje, ale ve skutečnosti je zlomená, jelikož si toho hodně prožila. Čarodějku poznáte podle havraních vlasů, fialkových očí, černobílého oděvu a vůně šeříku s angreštem.

Byla propojena se zaklínačem Geraltem skrze džinovo přání a spolu s ním se ujala osiřelé princezny Ciri, která měla obrovskou moc, o níž sama nevěděla.

První série

Yennefer si své mládí prožila na farmě rodičů, kde i přes své postižení pracovala a starala se o prasata. Již tehdy měla v sobě velkou moc, ale nedokázala ji kontrolovat, kvůli čemuž se omylem přemístila do čarodějné školy. Zde se seznámila s Istreddem, který ale nechtěl, aby se jí něco stalo, a tak ji poslal zpátky. Dívku však vystopovala mistryně školy Tissaia, jež Yennefer koupila za pár mincí.

Sviňka, jak ji Tissaia říkala, začala se svým výcvikem na Aretuze, ale nebyla schopna se rovnat svým spolužačkám. Když měla za úkol lapit blesk do láhve, poslala jej proti Tissaii, za což byla pokárána. Později se dozvěděla, že zcela neúspěšné žákyně využívají čarodějové jako magický zdroj, s nímž je napájena škola.

Z Yennefer a Istredda se postupem času stali více než přátelé, ale zároveň se oba navzájem špehovali. Právě kvůli Istreddovi měla být Yennefer po přeměně umístěna do Nilfgaardu, s čímž nesouhlasila, a proto se nechala přeměnit i přes zákaz Tissaii a na bále s králi získala možnost sloužit v Aedirnu.

Yennefer nebyla vždycky krásná.

Uplynulo několik let a Yennefer byla vyslána jako doprovod královny Kalis, aby se ji během cesty nic nestalo. Na Kalis byl ale nasazen čarodějný vrah, jelikož královi porodila pouze dcery. Yennefer se královnu ani její poslední dítě nepodařilo zachránit, což se na ní podepsalo.

Se zaklínačem Geraltem se Yennefer setkala v Rinde, kde ji Bílý vlk požádal o pomoc. Jeho přítel Marigold přišel kvůli džinovi o hlas, čehož čarodějka využila a pokusila se magickou bytost sama chytit. Geralt ale nechtěl, aby se jí něco stalo a využil proto džina k tomu, aby spletl jejich osudy.

Čarodějka se zaklínačem nezůstali spolu dlouho, ale osud chtěl, aby se znovu setkali. Střetli se během honu na zeleného draka, jehož vejce chtěla Yennefer využít k tomu, aby mohla mít opět děti, stejně jako k tomu chtěla využít džina. Vejce však ubránil zlatý drak a Yennefer s Geraltem šli opět vlastní cestou.

Když se na území Severních království objevil Nilfgaard, vydala se Yennefer spolu s dalšími čaroději do Soddenu, aby se postavila jejich armádě. Nilfgaard zde sice utrpěl porážku, ale zemřelo zde mnoho čarodějů včetně Lytty Neyd.

Druhá série

Přestože Sever vyhrál, byla Yennefer na Soddenu zajata nilfgaardskými vojáky a svou sokyní Fringillou. Yennefer navíc po boji přišla o schopnosti. Z tohoto zajetí se brzy dostává, protože jsou Nilfgaarďané napadeni elfy, a nyní je v zajetí Filavandrela a Francescy Findabair spolu s Fringillou. Tři čarodějky se následně setkaly s pradávnou silou v podobě Voleth Meir, která jim slíbila splnění toho, oč nejvíc žádaly. Po tomto střetu již čarodějky nebyly vězněny a Yennefer se vrátila na Arethusu.

Yennefer musela po letech žít bez schopností.

Na své bývalé škole byla Yennefer přivítána Tissaiou, která jí popsala, co se mezitím dělo. Čarodějka se následně shledala s Triss a Sabrinou a poté zavítala za Cahirem do jeho cely. Yennefer je poté lapena Stregoborem, který jí kvůli jejímu smíšenému původu nevěřil, ale Tissaia zakročila, aby se situace nezhoršila. Aby čarodějka následně prokázala svou nevinu, musela zabít Cahira, jenže jej osvobodila a prchla s ním do Oxenfurtu.

Zde se dvojice dozvěděla o muži, který pomáhá pašovat nelidi do Cintry, a tak se jej pokusili najít. Identita pašeráka patřila Marigoldovi a ona na základě jeho písně usoudila, že se s Geraltem nerozešli v dobrém. Když se dostali na loď, byl Marigold unesen, a tak Yennefer opustila Cahira, aby mohla barda osvobodit. Jeho únoscem byl Rience a lstí jej osvobodila. Dvojici sice lapili redanští vojáci, ale Voleth Meir jim pomohla ven.

Od této entity se čarodějka dozvěděla, že schopnosti získá zpátky s pomocí Ciri, kterou také vypátrala ve svatyni Melitelé. Zde se shledala také s Geraltem a při útoku Rienceho utekla s Ciri pryč. Geralt s Marigoldem je ale vystopovali a na Kaer Morhen došlo k finálnímu boji s Voleth Meir, kdy se Yennefer obětovala, což jí získalo schopnosti zpátky a trojice se rozhodla, že zůstane pospolu.

Foto: Netflix
loading…