Líbila se vám úvodní epizoda a rádi byste si válku o Tróju připomněli i v jiných filmových zpracováních? Nebo naopak nejste spokojeni a chcete si spravit chuť u starších sandálů? Podívejte se na náš žebříček a dejte nám vědět, jestli jsme na něco nezapomněli.
Pád Tróje (1911)
Italští filmaři uměli žánr meč a sandály zpracovat od samého začátku kinematografie, o čemž vypovídá snímek Pád Tróje, ve kterém během půl hodiny vidíme celou válku ve zkratce. I když dnes film vypadá velmi úsměvně, v tehdejší době se jednalo o velký hit a mezi jeho zaryté fandy se řadil i sám Il Duce Benito Mussolini.
Pád Tróje zaujal na svou dobu slušnými kulisami. Foto: Italia Films
Helena (1924)
Ve dvacátých letech byli Němci nezpochybnitelnými vládci světového filmu a jejich tehdejší díla (Nosferatu, Metropolis, Faust) patří dodnes k nejlepším filmům všech dob. Poněkud zapadlejší je dvoudílné zpracování Heleniných osudů, které potěší oko nejednoho fanouška filmů pro pamětníky, neboť reka Patrokla si zde s chutí zahrál známý prvorepublikový režisér a herec Karel Lamač.
Edy Darclea v roli Heleny. Foto: Bavaria Film
Odysseus (1954)
Ano, Odysseův příběh se Trojské války dotkne jen okrajově, pouze na samotném začátku, ale nezmínit první sandálovou roli velkého Kirka Douglase by byl hřích. Jeho zpracování slavného reka je vynikající, bohužel však zapomenuté. Kirk totiž o pár let později natočil Spartaka a většina fanoušků si jej pamatuje hlavně kvůli této roli. Vedle Douglase se ve filmu objevila Rossana Podesta, jež se pak stala často obsazovanou sandálovou herečkou.
Kirk jako král Odysseus. Foto: Lux Film
Paris a Helena (1956)
Ještě než natočil West Side Story a první Star Trek, udělal si režisér Robert Wise výlet do Malé Asie a vypustil do světa značně romantické zpracování Trojské války, které se soustředí výhradně na vztah jejích dvou hlavních protagonistů. I když se několika velkých bojových scén dočkáme, spíše si užijeme chemii mezi Rossanou Podestou a Jacquesem Sernasem, na které stojí a padá kvalita snímku.
Nejslavnější antická romance na velkém plátně. Foto: Warner Bros.
Trojská válka (1961)
Na rozdíl od Wiseova zpracování se italští tvůrci podívali na nejslavnější eposy trochu z jiné stránky. Hlavním hrdinou filmu je zde Aeneas, kterého ztvárnil tehdejší světoznámý kulturista a herec Steve Reeves. Naopak Paris je zde vylíčen jako padouch, který vůbec nedbá o trojské blaho. Velký úspěch tohoto snímku otevřel Reevesovi dveře do světa antických filmů, kde později několikrát ztvárnil Herkula a proslavil se i jako Romulus.
Aeneas jako největší válečný hrdina. Foto: Europa Cinematographica
Aeneas (1962)
Přímé pokračování Trojské války z roku 1961 sleduje Reevesova Aenea nejprve v posledních dnech bojů a následně i při putování starověkým světem. V příběhu tedy vidíme úplné počátky římského národa a jelikož se jedná o italský film, občas se nevyhneme menším náznakům nacionalismu.
Reeves v roli Aenea exceloval hned dvakrát. Foto: Europa Cinematographica
Achilles (1962)
Gordon Mitchell byl v šedesátých letech největším Reevesovým konkurentem v rolích antických héroů. Byť jeho herectví rozhodně nedosahovalo kvalit soupeře, dostal příležitost ve vysokorozpočtovém filmu Achilles. Jeho pojetí nejslavnějšího achájského reka sice kritiky moc nezaujalo, v italských kinech se však film v tržbách vyrovnal již zmiňovanému Aeneovi.
Achilles kontra Hektór, rok 1962. Foto: Uneurop Films
Herkules a ztracené království (1994)
Pokud se nechcete soustředit na detailní zpracování mýtů a chcete jen pořádně vypnout, sáhněte po jednom ze čtyř celovečeráků s Kevinem Sorbem. Ztracené království vypráví příběh o Tróji, kterou se Herkules vydává hledat v doprovodu svůdné Déianeiry. Do cesty se jim však postaví nejen Héřini přisluhovači, ale i obrovský mořský plaz. Zajímavostí je, že Déianeiru ztvárnila Rénee O'Connor, která později po boku Lucy Lawless excelovala ve Xeně.
Renée O'Connor v roli princezny Déianeiry. Foto: Renaissance Pictues
Helena Trojská (2003)
Televizní snímek, který někdy bývá dělen na dvě části, přimotal do děje několik postav, které před Trójou nebojovaly. Paradoxně to však v mnohých případech filmu prospívá a taky si přiznejme, že vidět Obergruppenführera Smithe v antickém brnění prostě stojí za to.
Než se přidal k nacistům, bojoval Sewell v Trojské válce. Foto: Fuel Entertainment
Trója (2004)
Rozhodně nejdražší a finančně nejvýdělečnější snímek našeho žebříčku zaujme fantastickou výpravou, skvělými kulisami i nesmírně hvězdným hereckým obsazením. Ubližuje mu však odklon od Homérovy předlohy a také vykreslení Achájů jakožto zločinců. Jinak ale láká na skvělého Erica Banu, Briana Coxe i na jednu z prvních větších rolí Rose Byrne.
Role Bríseovny byla pro Rose Byrne průlomová. Foto: Warner Bros.
Který film o Tróji se vám líbí nejvíce?
Kde najdu seriál online prosím?
Nejlepší je asi knižní podání. ;-) Vzpomínám si, jak jsme nadávali podání Tróje z roku 2004, jo to se nedá s Paridem a Helenou srovnávat… Každá doba má své.
Filmy jsou podle mě lepší než nejnovější seriálová verze. Pilotní díl mě nezaujal.