Syn Pélea a Thétidy, údajně nesmrtelný bojovník, který k Tróji přitáhl se svými myrmidony.
Základní informace
Achilleus patří mezi nejvýznamnější řecké hrdiny a jeho věhlas překročil hranice řeckých mýtů. Dodnes je jedním z nejoblíbenějších héroů, které nám mytologie přinesla a často se s ním setkáváme v různých podobách.
Narození a mládí
Bohyně Thétis byla nesmírně krásná, proto po ní zatoužil i samotný Zeus. Následně se však dozvěděl o věštbě, že pokud bude mít Thétis syna s nějakým bohem, padne Diova vláda. Ze strachu o svůj trůn tedy Zeus bohyni daroval fthíjskému králi Péleovi. Ze svazku se smrtelníkem se Thétidě narodil Achilleus. V jeho mládí jej matka buď potírala ambrozií, či máčela ve stygijských vodách. Ať tak či onak, přistihl ji u toho Péleus a bohyně od něj odešla. Achillea si naštěstí pod svá křídla vzal kentaur Cheirón, který jej vychoval ve všech ohledech. V předvečer bojů o Tróju ukryla matka Achillea do ženského chrámu, neboť chtěla zabránit věštbě, jež prorokovala synovi krátký život, pokud vyrazí do boje. Odysseus však myrmidonského bojovníka lstí vylákal.
Slavný válečník
Po celých devět let bojů byl Achilleus nejvýznamnějším válečníkem achájské armády a jeho myrmidoni působili Trójanům velké škody. Začátek desátého roku však přinesl nečekaný problém. Achilleus si podle Agamemnóna až moc často užíval se zajatkyní Bríseovnou, Paridovou sestřenkou, a zabavil mu jí. Rozhněvaný Achilleus se neúčastnil bojů a Trójané díky tomu pustošili řecký tábor. Když za ním přišel jeho nejlepší přítel Patroklos, půjčil mu Achilleus svou proslulou zbroj. Dky božskému zásahu však kopiník Euforbós strhl z Patroklovi hlavy přilbu a Hektór jej následně zabil. Zdrcený Achilleus se usmířil z Agamemnónem a vyrazil k branám Tróje. Zde se v památném souboji střetl s Hektórem a zabil jej. Následně s jeho mrtvolou několikrát objel městské hradby a odmítl jí vydat k pohřbu. Nakonec jej však uprosil stařičký král Priamos a Achilleus dokonce donutil Řeky na čas přerušit boje. V další bitevní vřavě padl Achilleus rukou Paridovou, přičemž šíp, který trójský princ vystřelil, řídil prý samotný Apollón. Po Achilleově smrti spáchala Bríseovna sebevraždu a jeho odkaz hájil před Trójou syn Neoptolemos, který však v žádném případě nedosahoval otcových lidských kvalit. Pomstil jej lučištník Filoktétes, který za pomoci Héraklových jedovatých šípů Parida usmrtil. Posmrtný život prožívá Achilleus v blaženém Elýsiu, kde je oddán s Helenou.
Achilleus v popkultuře
Achilleus se vyskytuje v komiksech obou slavných nakladatelství, tedy Marvelu a DC. Rozvinutější linku má v Marvelu, kde je detailně popsán jeho boj před Trójou i pozdější spojenectví s Herkulem. V komiksech DC po smrti vystoupal na Olymp a v dobách Herkulovy války se Supermanem stál na straně svého soukmenovce.
Myrmidonský rek je též častým charakterem počítačových her. Zahrát si za něj můžeme v Age of Mythology a jako jeden ze spojenců se vyskytuje i v akčním RPG studia Codemasters Rise of the Argonauts.
Achilleus ve hře Rise of the Argonauts. Foto: Codemasters
Achilleus je i častou filmovou postavou, kterou ve filmech ztvárnili Gordon Mitchell, Arturo Dominici, Joe Montana a především Brad Pitt.
Pittův Achilleus nevypadal jako Řek. Foto: Warner Bros.
Troy: Fall of a City
V seriálu stanice BBC je Achilleův původ stejný a on stejně jako v báji příjíždí k Tróji v čele svých myrmidonů. Hraje jej zde herec David Gyasi a jeho obsazení vyvolalo řadu kontroverzí.
Gyasiho Achilleus Řeka nepřipomíná vůbec. Foto: BBC