Protože se v seriálu vyskytlo mnoho nesrovnalostí, vysvětlíme vám, jak to ve skutečnosti s Tutanchamonem bylo. Nejdřív se podíváme na Tutanchamonova otce Achnatona, protože ač se to podle seriálu nezdá, jako otec hodně ovlivnil Tutanchamonův život.
Úvodem
Přemýšlela jsem, jak tuto sérii článků pojmout, kde začít. Věřte mi, že je to velmi složité, protože seriál neodráží ani špetku skutečných dějin. Takže zapomeňte na všechno, co jste v tomhle seriálu viděli, kromě jmen, a vydejte se se mnou na výpravu za pravdou.
O Egypt se zajímám více než 15 let, ale v poslední době jsem se věnovala jiným věcem, takže promiňte, pokud budu v některých místech trochu mlžit. Uvítám pomoc těch, kteří se v uvedených skutečnostech také vyznají. :-)
Je důležité si taky uvědomit, že mluvíme o událostech tisíce let starých, takže velké množství informací jsou jen domněnkami těch kterých badatelů a s některými zmíněnými fakty byste třeba vůbec nemuseli souhlasit.
Achnatonův původ
Abychom pochopili Tutanchamona a jeho vládu, je nutné začít u Achnatona, jeho otce. Seriál ho vykreslil v těch pár záběrech jako krutého, zatrpklého umírajícího muže. Nemohl být dál pravdě.
Achnaton. Foto: Wikipedia; CC BY-SA 2.5)
Achnaton byl ve skutečnosti druhý syn faraona Amenhotepa III. Narodil se jako Amenhotep IV. Jeho starší bratr Tutmose ale zemřel jako dítě, takže na trůn nastoupil po smrti otce právě Amenhotep IV. Po otci kromě trůnu zdědil i jednu z manželek, překrásnou Nefertiti. Jedna z teorií mluví o tom, že Amenhotep procestoval spoustu zemí, kde získal vědomosti hlavně v teologické oblasti, které později změnily tvář celého Egypta. Jiná teorie říká, že víru převzal od své matky Teje, která snad pocházela z židovského kmene.
(Nefertiti. Foto: Wikipedia; CC BY-SA 3.0)
Amenhotep IV. a bohové
Každopádně pravda je taková, že v Egyptě se za vlády Amenhotepa III., stejně jako po staletí před ním, věřilo ve velké množství bohů, někteří uvádějí číslo 3 000. Ať už Amenhotep IV. získal svoji víru kdekoliv, několik let po nástupu na trůn se rozhodl tisíce let starý polyteismus zrušit a nahradit ho vírou v jediného boha Atona, který na rozdíl od starých bohů neměl podobu, a byl zobrazován jako sluneční kotouč, jenž svými paprsky daroval život každému.
Postupně tedy Atona ztotožnil s Amonem (tehdejším nejvyšším bohem), nakonec ho prohlásil za jediného pravého boha a sebe za jediného proroka. Naprosto odstavil všechny kněží, kteří v té době měli ohromnou moc. Vybudoval v poušti město Achetaton (Atonův obzor) a sám si začal říkat Achnaton (Libý Atonovi). Někdy v období rozkvětu Achetatonu se vedlejší manželce Kije narodil syn, kterého pojmenovali Tutanchaton.
(Kija. Foto: Wikipedia; CC BY-SA 2.5)
Tajemná smrt
Achnaton ale záhadně mizí z dějin. Ve skutečnosti se moc neví o tom, jak zemřel, a to hlavně proto, že ještě stále nebyla oficiálně identifikovaná jeho mumie, z které bychom mohli získat více informací. Je mnoho teorií o tom, co se s Achnatonem stalo. Mně osobně se docela líbí konspirační teorie, která zasazuje do období Achnatonovy vlády působení Mojžíše.
Tato teorie říká, že Mojžíšem byl vlastně sám Achnaton a zmizel proto, aby mohl vyvést židy z Egypta. Spousta historických skutečností se s Biblí shoduje. Ale to by bylo na úplně jiný článek. Na trůn po Achnatonovi nastupuje Smenchkare, jméno, které můj oblíbený zdroj ztotožňuje se samotnou Nefertiti. Pak ale mizí i on/ona a ke slovu se konečně dostává Achnatonův jediný syn (s Nefertiti měl šest dcer, první tři jsou známy jménem: Meritaton, Maketaton a Anchesepaaton).
Tutanchamon se rozhodně nenarodil v poklidné době. Uctívání jednoho boha ho jistě poznamenalo, ale jak uvidíme příště, byl moc mladý na to, aby zvládl otcovu náboženskou revoluci dovést do konce.
Neni zac, nakonec jsem z toho udelala serial, takze se muzeme vsichni tesit na dalsi ctyri clanky :-)
zajímavé čtení, díky