Jak to bylo doopravdy: Tutanchamon a manželství

Jak to bylo doopravdy: Tutanchamon a manželství

1.8.2015 16:30


Pokračujeme v seriálu o historické správnosti v egyptské minisérii Tut. Dnes se spolu podíváme na to, jak ve starověkém Egyptě fungovalo manželství.


Božská krev

Ve starověkém Egyptě všechno řídili bohové. A věřilo se, že faraon je bůh na zemi. V seriálu je pozice faraona zobrazena hlavně jako krále, teologická stránka je z toho poměrně hodně vynechaná, přitom měla takový význam…

Každopádně: bylo důležité, aby se na trůnu zachovala ta nejčistší božská krev. Proto bylo naprosto přirozené, že si faraoni brali své sestry, aby se uchránila posvátnost jejich krve. Bylo normální, že měl faraon několik žen. Bylo jen na něm, kolik si jich vzal. Manželství, stejně jako do nedávna, byla velmi výhodná politická dohoda.

Usmířím se s určitým státem, tak to zpečetím manželstvím s jejich princeznou. Sama Nefertiti nebyla s velkou pravděpodobnosti Egypťanka, nejspíše byla Mitannka. Samo jméno nasvědčuje zahraničnímu původu (Kráska, která přichází). Amenhotep III. měl obrovský harém, ve kterém žilo snad přes 100 manželek. A do tohoto harému přišla i mladičká Nefertiti. Po smrti faraona bylo na jeho nástupci, co se s harémem stane. Mohl ho rozpustit, mohl si manželky svého otce vzít. Achnaton si vybral Nefertiti a učinil z ní Hlavní královskou manželku. Hlavní královská manželka mohla být pochopitelně jen jedna a byla to vždy ta nejváženější. Vedlejších manželek mohl mít panovník, kolik chtěl.

(„Mannequin of Tutankhamun“ by Jon Bodsworth. Wikimedia Commons)

Achnatonova náboženská reforma nebyla extra populární (i když se proti ní lidé nebouřili tak, jak je to často zobrazováno), tudíž když zemřel, byla zde velká snaha navrátit starý systém. Tutanchaton byl velmi mladý, bylo mu asi osm let, a osobně si myslím, že tomu nemohl rozumět. Poslouchal tedy svoje rádce, v první řadě starého Aje, který zastával vysoké funkce už za Tutova dědečka, Amenhotepa III.

(Tutanchamon dostává květiny od manželky Anchesenamon. Foto: Wikimedia Commons)

Manželka

Bylo nutné, aby se zajistila „božská“ linie, tudíž si Tutanchaton vzal svou sestru Anchesepaaton (později Anchesenamon). Oba byli děti, a pokud vím, byli přibližně stejně staří. Vyrůstali spolu, takže se nevyskytly překážky, aby se do sebe nezamilovali. Pokud je mi známo, Tut neměl vedlejší manželky, na to byl ještě velmi mladý a neměl potřebu rozšiřovat harém. S Anchesepaaton se vážně milovali, což je opět rozdíl od seriálu.

Počali spolu několik dětí, které tak zoufale potřebovali, ale všechny zemřely předčasně. Pokud vím, tak všechny jejich děti byly dcery (ne synové) a královna je potratila až poměrně pozdě, někdy kolem sedmého měsíce těhotenství. Truchlící rodiče je nechali nabalzamovat a byly později uloženy do Tutanchamonovy posmrtné výbavy.

S Anchesenamon se velmi milovali, poskytovali jeden druhému oporu. Anchesenamon by Tutanchamona nikdy nepodvedla a byla mu velmi oddaná.

(Socha Tutanchamona a Anchesenamon v Luxoru. Foto: Wikipedia CC BY-SA 3.0)

Příště se podíváme na to, jaká vlastně byla Tutanchamonova vlá­da.


Jít na Tut | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře