Dva a půl chlapa se loučí

Dva a půl chlapa se loučí

20.2.2015 8:00


A jsme ve finále. Stanice CBS ukončuje další svou oblíbenou komedii, která nás bavila dlouhých dvanáct let. Co se v domku na pláži událo za posledních 12 let, můžete zjistit v následujícím článku, který obsahuje spoilery z celých 12 let seriálu.


Bylo to přesně 22. září roku 2003, kdy se Alan Harper přišel zeptat svého úspěšnějšího bratra Charlieho, zda by u něj mohl na pár dní přespat, protože nemá kam jít. Z přespání na pár dní se stalo přespání na několik let a Alana nedostala z domu ani Charlieho smrt.

Seriál doprovázela celá řada skandálů, díky kterým můžeme seriál rozdělit na dvě části. První část tvoří první až osmá řada s Charlie Sheenem a druhou devátá až dvanáctá s Ashtonem Kutcherem. Skandálu se neubránil ani nejmladší z trojice hlavních aktérů představitel Jakea Angus T. Jones, který během desáté řady žádal fanoušky, aby se na seriál přestali dívat, protože už v něm nechce hrát. Později se za vše omluvil, ale bylo jasné, že se Jake bude ze seriálu poroučet úplně a tak se také stalo. V posledních dvou řadách jsme se tak vídali z původního tria jen s Alanem.


Jednotlivé epizody mají velmi podobný průběh. Charlie si užívá života, kdežto jeho méně úspěšný bratr se musí vypořádávat se svou bývalou ženou Judith a starat se o svého syna Jakea. O domácnost se pak stará uklízečka Berta, která srší hláškami. Nechybí ani milující matka Evelyn a ani šílená sousedka posedlá Charliem Rose.

Charlie si užívá života naplno a má nespočet žen. Mezi ty, na které bychom neměli zapomenout, patří zcela jistě Kandi, která nejprve chodila s Charliem, ale později začala chodit s Alanem. Charlie se mezitím seznámil s Miou, kterou si chtěl vzít, svatba však byla zrušena a tak si Alan vzal Kandi. Jejich manželství netrvalo dlouho a rozvod přišel během čtvrté řady. Ve které nám Judith představila svého nového snoubence Herba. Další žena, která nejprve chodila s Charliem, a pak s Alanem, byla Alanova recepční Melissa. Během sedmé řady se nám představila Alanova životní žena Lyndsey a její syn Eldridge.

Charlieho osudovou láskou byla zcela jistě Chelsea, která se nám představila celkem ve 35 epizodách. Poprvé s ní měl Charlie aférku na jednu noc během šesté řady, ještě v této řadě se vrací do děje. Pro Charlieho to byla první žena, ke které opravdu něco cítil a požádal ji o ruku. Chelsea však Charlieho opustí a když se po rozchodu spolu zase vyspí, je rozhodnutá se k němu vrátit. Později však zjistí, že Charlie spí s její kamarádkou a se vztahem je konec. Charlie to však nevzdává a chce dát Chelsea dárek k narozeninám skrze Jakea. Když se před ní chce schovat, nabourá do policejního vozu a je zatčen.

Během osmé epizody je Charlie opět sám a snaží se zaplnit díru po rozchodu s Chelsea. Jeho sousedka Rose se vdala a Charlie ji opět začíná přicházet na chuť. Na konci osmé řady se společně vydávají do Paříže, kde měl Charlie údajně požádat Rose o ruku, pár dní na to ho však Rose načapala ve sprše s jinou ženou a Charlie údajně spadl pod vlak.

Po jeho smrti kupuje dům na pláží miliardář Walden Schmidt, který se právě rozvádí se svou ženou Bridget. Problém je však v tom, že je jako malé dítě a neumí se o sebe postarat. Proto u sebe nechává bydlet Alana. Netrvá to dlouho a v obchodě Walden potkává Zoey, se kterou mu to klape a proto se ji na začátku desáté řady rozhodne požádat o ruku a v seriálu se nám tak poprvé ukazuje Bolton.

Thumbnail Play icon

Na to však tvrdě doplácí a je odmítnut. Walden si následně začne myslet, že po něm ženy jdou jen kvůli jeho penězům a vytvoří si novou identitu a poznává se s Kate, které pomůže splnit si její sen stát se uznávanou návrhářkou a opouští město.

V desáté řadě se musíme obejít již bez Jakea a tvůrci se prázdnou díru snaží nahradit nově nalezenou dcerou Charlieho Jenny. Jenny je lesbička a zachází se ženami naprosto stejně jako svůj otec. Lyndsey si po rozchodu s Alanem našla nového přítele Larryho a Alan na sebe bere novou identitu, aby se s ním seznámil a zjistil, co je zač. Lyndsey to však s Larrym neklape v posteli a tak se vrací k Alanovi, ale chce ho s Alanem jen podvádět. Jako Jeff se Alan seznamuje s Gretchen, se kterou mu to vydrží, i když vyjde s pravdou najevo o svém skutečném já, přesto se s ním rozchází kvůli svému bývalému.

Dvanáctá řada se odehrává ve zcela jiném rytmu. Walden má srdeční zástavu a je špatný z toho, že nemá žádného potomka a rozhodne se adoptovat dítě, což napoprvé nevyjde a proto požádá o ruku Alana. Seznamují se slečnou McMartinovou, která jim svěřuje do opatrovnictví mladého Louise. Alan se vrací k Lyndsey a Walden chodí se slečnou McMartinovou.

Sledovanost prvních osmi řad se pochybovala na velmi vysokých číslech, kdy téměř každou epizodu vidělo něco mezi 13 – 16 miliony diváků. Rekord ve sledovanosti však padl s příchodem Waldena, kdy jeho nástup sledovalo v premiéře téměř 29 milionu diváků. Konec deváté řady však sledovalo již jen 11 milionů. Zlom přišel v jedenácté řadě, kdy se sledovanost dostala pod 9 milionů a bylo rozhodnuto o ukončení seriálu. Seriál stále dosahuje slušných ratingových hodnot, nekončí tak kvůli nízké sledovanosti, ale řekněme si to upřímně. Už nastala vhodná doba.

Po odchodu Charlieho Sheena trpěl seriál především tím, že si tvůrci skrze seriál vyřizovali účty s Charliem. Tvůrcům zbytečně dlouho trvalo, než se od Charlieho oprostili a posunuli se dále, vlastně i ve dvanácté řadě jsme se dočkali několika narážek na Charlieho. Odchod Jakea seriál také neustál nejlépe. Jenny rozhodně nebyla nejlepší náhradou a samotná dvanáctá řada se z počátku nejevila jako nejlepší k zakončení. Kvůli zkrácené sérii neměli tvůrci dostatek času na to, co si všechno naplánovali a bohužel je to citelně znát jak na tempu, tak na ději.

My však nehodláme vzpomínat jen na to špatné. Seriál po celých dvanáct let bavil a byl plný hlášek. V dnešní době, kdy se v USA točí minimálně dvouciferné číslo komedií ročně, rozhodně musíme říct, že Dva a půl chlapa patří mezi ty lepší, které se v USA produkují a bude hodně těžké najít za tento seriál nějakou adekvátní náhradu. Jak dokázal seriál Anger Management originál je jen jeden a snažit se o to samé i když trochu jinak, nemusí vždy fungovat.

Foto: CBS


Jít na Two and a Half Men | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!