Recenze první série

Recenze první série

13.6.2015 12:00


Ještě před premiérou třetí řady, která se neprodleně blíží, je nutné předchozí dvě řady zhodnotit. Dnes se podíváme, jak na tom je první řada.


Po minulé rekapitulaci je načase si na první řadu posvítit a zhodnotit ji. Seriál Under the Dome vychází ze stejnojmenné knižní předlohy podle autora Stephena Kinga a jeho první řada byla uvedena v roce 2013. Za pár dní nás čeká dvoudílná premiéra třetí řady, proto není na škodu se podívat na klady a zápory u první (a příště i druhé) řady.

Recenze

Pokud seriál vychází z předlohy, je otázkou času, kdy se začne seriál s předlohou rozcházet. Své o tom ví určitě fanoušci populárního seriálu Game of Thrones a změny rozhodně pociťují i komiksoví fanoušci The Walking Dead. U Under the Dome byla otázka času, kdy seriál vyrazí svou vlastní cestou. Nutno říci, že rozdíly mezi knihou a seriálem přišly hned v útlém začátku seriálu a to především v jeho skutkové podstatě.


(Hlavní postavy seriálu: Linda, Joe a Barbie. Foto: CBS)

Zatímco kniha se spíše zabývá konkrétními osobami a životními změnami, které nastaly poté, co se objevila v Chester's Millu kupole, čím více divák sleduje seriál, má pocit, že sleduje spíše sci-fi. Seriál se vydal zcela odlišnou cestou a zaměřuje se především na původ a důvod výskytu kupole. Hlavní rozdíl knihy od seriálu je tedy v tom, že kniha klade mnohem větší důraz na lidské chování a jeho změnu při objevení kupole.

Otázkou zůstává, zda odlišný směr seriálu je ten správný. Pokud pomineme Velkého Jima, který je snad jedinou postavou seriálu, která díky kupoli prošla změnou v lidském chování, o zbytku lze s klidem říci, že výskyt kupole je příliš neovlivnil. Ať se jedná o Julii, Joea, Barbieho nebo ostatní, tak většina z nich neprošla od začátku seriálu nějakým razantním vývojem.

(Tajemství kupole většinou v seriálu odhalují Joe a jeho kamarádka Norrie. Foto: CBS)

Příběh seriálu se primárně soustředí na samotnou záhadu kupole. S každou epizodou se toho dozvíme více (nebo naopak méně a máme ještě více otázek). Zde ale může nastat klasický Lost efekt, kdy divák zpočátku měl zájem sledovat seriál o přežívání uvnitř kupole, ale místo toho mu je nabídnuta sci-fi zápletka, která postupem času nabírá na síle.

Co se týče hereckého obsazení, tak lze především vyzdvihnout Deana Norrise, který hraje Velkého Jima naprosto dokonale. U ostatních postav je to o poznání horší a divákovi může chvíli trvat, než si danou postavu oblíbí. Jako naprosté šlápnutí vedle považuji Natalii Martinez, která při každé scéně Lindy Esquivel vypadá, jako kdyby začala každou chvíli brečet.

(Akce si v seriálu moc neužijeme, pokud ale nějaká je, nechybí u toho Barbie. Foto: CBS)

Většině epizod chybí k dokonalosti spád, trochu více akce a především napětí. To považuji vůbec za největší slabinu seriálu. Ke konci řady, kdy se blíží finále, se situace trochu zlepší, přesto by Under the Dome mohl být o něco napínavější. Za nejlepší díl první řady považuji epizodu S01E05 Blue on Blue, kdy se okolní svět loučí s obyvateli Chester's Millu, a následně na ně armáda vypustí raketu a doufá, že kupoli zničí.

Hodnocení: 70 %

Jak se díváte na první řadu vy a líbily se vám změny v seriálu oproti knize? V komentářích nám dejte vědět, jak první řadu hodnotíte vy.


Jít na Under the Dome | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!