Pavoučí muž se vrací do New Yorku

Pavoučí muž se vrací do New Yorku

13.8.2019 19:57


Ve spolupráci s Nakladatelstvím CREW vám přinášíme recenzi na startovní výtisk nové spider-manovské řady Spectacular Spider-Man, ve které oblíbený newyorský hrdina čelí svým největším nepřátelům a traumatům.


I když události Rodinného podniku na první pohled působí jako uzavřený příběh, rok po jeho vydání napsal scenárista Chip Zdarsky (Namor: The Best Defense) komiks, který na něj navazuje a představuje novou fázi Spider-Manova boje proti zločinu. A kde jinde, než znovu v New Yorku? O kresbu se v tomto případě postaral Adam Kubert, jenž se nejvíce proslavil sérií Uncanny X-Men.

Jak už bylo řečeno výše, Spidey se vrací do Spojených států a svého domovského New Yorku, kde opět zažívá většinu ze svých problémů spojených s utajováním identity, soubojů s padouchy a tak dále. Jednoho dne se však do jeho života vrátí Teresa Parker, agentka CIA a taktéž hrdinka Rodinného podniku, což obrátí Spideyho život znovu naruby. Druhá část komiksu pochází z previews k úspěšné sérii Secret Empire a sledujeme v ní bývalého šéfa Daily Bugle, J. Jonaha Jamesona, kterak vyzpovídává svého (ne)oblíbeného pavoučího hrdinu.


Vulture umí Spideyho potrápit i ve vyšším věku. Foto: Marvel Comics

Oproti Rodinnému podniku ubylo v nové sérii vážnosti a Spider-Man se znovu vrací ke svým kořenům, tedy k vtipnějším příběhům, ve kterých dokáže své nepřátele urážet a zůstávat nad věcí i v té nejnepříhodnější chvíli. V příbězích, které na úspěšnou ságu Marka Waida navazují, vidíme v boji proti pavoučímu muži znovu oteklého krále Hell's Kitchen Kingpina, který od minula sice většinu událostí zapomněl, i tak ale patří mezi to nejnebezpečnější, co může New York nabídnout.

Oblíbený sousedský hrdina však dokáže svého nepřítele stále potrápit a aby na misi nebyl sám, přichází mu tentokráte na pomoc i elitní superhrdina Johnny Storm alias Human Torch, člen slavného týmu Fantastic Four. Kromě něj se na čas ukáže i bývalá velitelka Avengers Black Widow, či Peterovy kamarádky Mary Jane Watson a Betty Brant.

Celý příběh se podle popisku může zdát roztříštěný, Starsky však dokáže udržet nit svého vyprávění po celou dobu a v kombinaci s velmi zdařilou kresbou je Spider-Man přesně tím, kým chceme, aby byl. V komiksu rovněž nechybí ani kupa odkazů na předcházející příběhy včetně Venoma v podání Flashe Thompsona. Nechybí ani pár narážek na Torchův tým, či připomenutí Iron Mana, jehož dědička Ironheart hraje v jednom z příběhů klíčovou roli.

V druhé části komiksu už Spidey porazil všechny myslitelné hrozby (nebo si to alespoň myslí), stále však nedořešil svůj spor s J. Jonahem Jamesonem. Slavný cholerický šéfredaktor Daily Bugle je v komiksu zobrazen jako zkrachovalý novinář, jenž musel po dlouhých letech opustit své teplé místečko v populárním nakladatelství a místo toho založil internetovou stránku, jež má za úkol pravidelně očerňovat Spider-Mana. Dodejme, že tento koncept Jamesonova působení vidíme i v oceňované hře na PS4 i v letošním snímku Far from Home, kde se Jonah s tváří J.K. Simmonse ukázal jako hlavní redaktor kontroverzního webu DailyBugle.net.

Jamesonova kariéra po odchodu z Bugle upadla. Foto: Marvel Comics

I když je výše popsané dobrodružství V soumraku nesmírně poutavé a kvalitní, komorní příběh, ve kterém Spider-Man svádí úplně jiný souboj s Jamesonem, potěší ještě více. I v tomto komiksu se vyskytuje velké množství odkazů, včetně připomenutí Superior Spider-Mana, a Jamesona v něm vidíme v trochu jiném rozpoložení, než jsme zvyklí.

Celkově vzato, navazuje startovní díl nové pavoučí série na svého předchůdce s grácií a rozhodně by se měl s hrdostí vyjímat v jakékoli komiksové sbírce. Ke kvalitě mu rozhodně napomáhá i skvostná galerie alternativních obálek ukazující širší členstvo Sinister Six. Tak vyrazte do nejbližšího Comicspointu a knihu s úctou zaneste do své přeplněné marvelácké knihovny.

100%


Jít na Venom | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře