Medicína viktoriánské doby

Medicína viktoriánské doby

12.12.2017 9:14


Princ Arnošt v šesté epizodě podstoupil léčbu výpary rtuti. Jaká nemoc Jeho Výsost sužuje a jaké může mít následky? Pozor, článek může obsahovat spoilery!


Princ Arnošt kontroluje údaje napsané na kusu papíru a vchází do řadového domu s ambulancí lékaře. Doktor nalézá v princově dutině ústní začervenalé léze a po těle vyrážku. Diagnóza je jasná. Syfilis neboli příjice. Pohlavně přenosná nemoc, kterou princ onemocněl v důsledku svého nevázaného milostného života. Choroba způsobená bakterií Treponema pallidum je v 19. století neléčitelnou a pro pacienta má velmi vážné následky. Probíhá v několika stádiích a nejen, že devastuje tělo nemocného, ale při jeho nezodpovědném chování může být přenesena i na partnera nebo partnerku, případně na jejich děti.

(Foto: ITV)

Pro prince Arnošta je tato vyhlídka velkou motivací podstoupit jakoukoliv formu léčby. Jako vévoda je totiž povinen zplodit dědice. Nacházíme se ale v době před objevením antibiotik. Zatímco dnes by stačila čtrnáctidenní léčba penicilinem, princ Arnošt se musí spolehnout na méně spolehlivé praktiky viktoriánské doby. Ty vychází z poznatků datovaných již od perského lékaře Avicenny z 11. století.

Rtuť byla pacientům natírána na postižené části kůže, používána vnitřně, aplikována injekcí do svalu nebo byly používány páry obsahující rtuť, které působily jak na povrch kůže, tak na postižené sliznice úst. Léčba tímto těžkým kovem byla extrémně toxická a při nesprávném dávkování mohla pacienta i zabít. Nicméně vedla alespoň k dočasnému odstranění příznaků nemoci.

(Foto: ITV)

Bez ohledu na efektivitu a škodlivost byla tato metoda dostupná pouze vyšší společenské vrstvě. Chudší lidé trpící touto chorobou se museli spoléhat na dobrodiní v podobě peněžních darů od svých bohatších krajanů, jehož se jim dostávalo jen zřídka. Syfilis byl považován za trest za napáchané hříchy.

Pohlavně přenosné choroby šířící se ve vyšších vrstvách obyvatelstva byly tématem, o kterém se nemluvilo. Nezřídka se tak žena ocitla v manželství s mužem trpícím touto chorobou. Pokud došlo k vyzrazení tajemství, jednalo se o velmi pobuřující skandál. Z roku 1886 pochází případ manželství Gertrudy Bloodové a lorda Colina Campbella, který se již před uzavřením sňatku léčil ze syfilis. Ženy jako Gertude ale nemohly zažádat o rozvod z důvodu manželovy nakažlivé nemoci. Doktoři navíc byli při onemocnění manželky velice ochranitelští vůči osobě manžela a ženě zatajili původ její nemoci, obhajujíce toho rozhodnutí zachováním lékařského tajemství mezi lékařem a manželem. Gertude se tak nakonec musela spokojit pouze se soudem uznanou odlukou ze společné manželské domácnosti.

Jak se bude dál vyvíjet příběh prince Arnošta a jeho vztah s Harriet? To nám ukáže už vánoční speciál.

Zdroj: The Guardian


Jít na Victoria | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře