Floki

Floki

Gustaf Skarsgård Sezóny 6 2013 - 2020


Výborný a zároveň poblázněný stavitel lodí.

Seriálový Floki

Bláznivý Ragnarův kamarád, který se živí stavbou lodí. Na tuto práci dostal dar od bohů, protože dokáže vybrat ideální stromy, ze kterých lze získat ideální dřevo pro stavbu lodí.

Je Ragnarovým nejlepším přítelem, proto neváhal ani sekundu a rozhodl se věřit jeho vizi o západních zemích. Tajně začal pracovat na novém druhu lodi, která má být průlomem vikinských expanzí.

Floki je nadšený novými objevy, ale raději by byl ve své rodné zemi a v klidu si užíval života. Časem se stane velmi vzpurným a protivným – dostane se do sporu s Ragnarovým bratrem Rollem, kterému začne vyčítat jeho přijetí křesťanství.

Po velkých objevech se Ragnar stane jarlem, ale jeho nejvěrnější pobočníci jsou stále prostými lidmi. Flokimu to začne vadit a s Ragnarem se přestane bavit. Ukáže se, že je na něj natolik naštvaný, že se postaví na stranu jeho nepřátel.

Floki je…

Skutečný Floki

Bláznivý Ragnarův přítel Floki se v seriálu živí stavbou lodí. Jelikož věří v Ragnarovu vizi o západních zemích, sestrojí nový druh plavidla, které Vikingům poskytne průlom při jejich expanzích. Později se však dostane do sporu s Rollem kvůli přijetí křesťanství a následně se odcizí i se samotným jarlem Ragnarem. Po jeho smrti se vydá na plavbu a jako první z Vikingů stane na Islandu.

Tato dějová linka je založena na skutečných událostech. Hrafna-Flóki Vilgerðarson byl norský dobrodruh, který se narodil kolem roku 830. S Ragnarem se tedy mohl setkat pouze jako dítě. Hlavním zdrojem informací o Flokim je islandské dílo s názvem Landnámabók (Book of Settlements), které pojednává o osídlení Islandu v průběhu 9. a 10. století. Tam se ovšem dočteme i o dvou cestovatelích (Naddodd a Garðar), kteří připluli na Island ještě před Flokim. Nebyl tedy prvním Vikingem, který se kdy na Islandu objevil. Podle seriálu měl také ženu Helgu, ta je však zcela smyšlená. Flokiho skutečnou ženou byla pravděpodobně Groa Gro Bjornsdottir.

A jak Floki vlastně přišel ke jménu Hrafna neboli Havran? Podle příběhu vzal s sebou na cestu tři havrany a po jednom je vypouštěl. První odletěl na Faerské ostrovy, druhý se vrátil, třetí však odletěl a nikdo ho již nespatřil, což pomohlo Flokimu najít ostrov, který hledal. Léto posádka přečkala dobře, zima je ale zastihla nepřipravené. Když Floki poté vylezl na horu a viděl fjord pokrytý ledovými pláty uprostřed jarní sezóny, rozhodl se pojmenovat zemi Island (Iceland). Následně odjel zklamaný zpět do Norska, později se však rozhodl na Island vrátit a strávil zde zbytek života.

Foto: History
loading…