Harald Krásnovlas

Harald Krásnovlas

Peter Franzén Sezóny 3 2016 - 2020


Ambiciózní král Vestfoldu.

Seriálový Harald Krásnovlas

Král Harald, přezdívaný Harald Krásnovlas, je panovníkem Vestfoldu, což je království na jihu Norska. Jeho snem je být králem celého Norska a toho chce dosáhnout za pomoci věhlasné slávy, po které touží. Když tedy uslyší o králi Ragnarovi, který prý vyplenil město Paříž, tak se o jeho cesty začne zajímat.

Haraldovým mladším bratrem je Halfdan Černý. Jejich bratrský vztah je velmi pevný. Je přesným opakem sourozeneckého vztahu mezi Ragnarem a Rollem.

Harald vyplouvá se svými vikinskými bojovníky do Kattegatu, kde se shledává s královnou Aslaug. Harald sem přijel proto, aby nabídl Ragnarovi svou pomoc a aby společně vypluli do Francie, kde by opět vyplenili Paříž.

Harald Krásnovlas je…

Skutečný Harald Krásnovlas

Seriálový král Harald vládne v norském království Vestfold. Chce se stát panovníkem celého Norska, a proto se velmi zajímá o úspěšného válečníka Ragnara, kterému se podařilo vyplenit Paříž.

Z královských ság (Heimskringla), které pocházejí z 12. – 14. století a popisují životy skandinávských králů, se však dozvídáme, že Harald se narodil až kolem roku 850 a s Ragnarem se tedy potkat nemohl. Jako první následně sjednotil Norsko a zhruba v letech 872‒930 vládl jako norský král.

Příběh o sjednocení Norska začal, když Harald požádal o ruku Gydu Eiríksdóttir, která ho odmítla s tím, že se jeho ženou nestane do té doby, dokud on nebude králem celého Norska. Harald také přísahal, že se do té doby neostříhá ani neučeše. O deset let později dosáhl svého cíle a změnil si přízvisko z „Rozcuchaný“ na „Krásnovlasý“. Když Harald zestárl, předal vládu svému oblíbenému synovi jménem Erik Krvavá sekyra.

Foto: History