Lagertha

Lagertha

Katheryn Winnick Sezóny 6 2013 - 2020


Ragnarova manželka, která je členkou štítonošek.

Seriálová Lagertha

Lagertha je oddaná manželka Ragnara Lothbroka, která je dobře známou bojovnicí-štítonoškou. Často také bojovala po boku svého manžela a dalších Vikingů.

Díky svým úspěchům si získala pozornost Ragnara, se kterým se oženila a má s ním syna Bjorna a dceru Gydu. Svou povahou často ukazuje, že je opravdu pravou severskou ženou, protože se někdy chová hrubě jako muži.

Lagertha je žena, která se dokáže postarat sama o sebe. Pro Ragnara představuje bytost neodolatelné krásy. Když se Ragnar začne věnovat jiným povinnostem a nakonec se stane i jarlem, Lagertha usedne po jeho boku a panuje s ním. V době Ragnarovi nepřítomností se stará o svou rodnou domovinu, kde ukazuje své vůdcovské vlastnosti.

Když se po čase Ragnar vrátí ze svých výprav, přijede za ním jeho milenka Aslaug, a tak se s Lagethou nepohodne. Lagerthu to natolik vytočí, že se rozhodne Ragnara opustit a najde si nového manžela.

Lagertha je…

Skutečná Lagertha

Další velmi důležitou postavou seriálu Vikingové je Ragnarova oddaná první žena Lagertha. Nejen že se dokáže postarat sama o sebe, ale je také známou bojovnicí ‒ štítonoškou. S Ragnarem má syna Bjorna Železného a dceru Gydu.

Lagerthin skutečný příběh je zaznamenán v deváté knize Gesta Danorum (Činy Dánů), kterou ve 12. století napsal letopisec Saxo Grammaticus. Lagertha se stala bojovnicí, když švédský král Frø napadl Norsko a ženy z královského rodu poslal do nevěstince, aby je ponížil. Ragnar ovšem přišel se svou armádou, aby pomstil norského krále Siwarda, a ženy v čele s Lagerthou se převlékly do mužského oblečení a bojovaly za něj.

Ragnar byl natolik uchvácen Lagerthinou statečností, že se rozhodl s ní oženit. Aby ji ovšem ke sňatku přesvědčil, podle pověsti musel zabít medvěda a usmrtit psa, který hlídal její dům. Jak se můžeme dočíst v Gesta Danorum, Lagertha a Ragnar měli dvě dcery a také syna, nebyl to však Bjorn jako v seriálu, ale Fridleif.

Ragnar se později rozhodl vzít si dceru švédského krále Herrauda Thoru Borgarjhört a s Lagerthou se rozvedl. Když ovšem došlo k občanské válce a Ragnar požádal Norsko o pomoc, Lagertha přispěchala s mnoha loděmi a pomohla mu bitvu vyhrát. Podle některých příběhů po návratu do Norska zabila svého tehdejšího muže a převzala kontrolu nad jeho majetkem a pozemky. V seriálu Lagertha následně zabila Ragnarovu třetí ženu Aslaug, kvůli čemuž se ji její synové rozhodli pomstít (nakonec se chtěl pomstít jen Ivar). Tato část je ovšem zcela vymyšlená a ve skutečnosti neexistují žádné zprávy o tom, jak Lagertha zemřela.

Foto: History
loading…