Shrnutí a postřehy k epizodě Here's not Here

Shrnutí a postřehy k epizodě Here's not Here

4.11.2015 18:00


Čtvrtá epizoda, nesoucí název Here's not Here, sice trochu zpomalila rozjetý start šesté sezóny, nicméně nám přinesla několik nových informací a zajímavostí, které si rozebereme právě v tomto shrnutí a postřezích. Pokud jste díl prozatím neviděli, přečtěte si článek později.


Po minulém díle, plném chodců, emocí a nezodpovězených otázek nám byla naservírována poněkud pomalejší epizoda, která se zaměřila pouze na jednu z postav, jejíž návrat si diváci přáli od prvního dílu a pak od třetí série, kdy mu trochu začalo strašit ve věži. Ano, dočkali jsme se epizody, která nám vysvětlila nové životní krédo Morgana Jonese.

Clear: část druhá

Epizoda Here's Not Here si opět hraje s časem, což jak se zdá, je takovým ústředním motivem šesté série. Na začátku (ne)vidíme Vlka, kterého Morgan chytil v předminulém díle, a kterého nechal jít na konci minulé série. Jakmile se vrátíme v čase, tak si uvědomíme, že Morgan nemluví o svých vzpomínkách jen tak pro nic za nic, ale dává mu to jediné cenné, co mu zůstalo. Ale nejen to. Nabízí Vlkovi vykoupení tak, jak mu jej nabídl Eastman. Před tím, než ho knockoutoval, se mu omluvil, přesně jako to udělal Eastman, když se poprvé setkal s Morganem. Nyní je na Morganovi, aby si zahrál na mentora a dovedl Vlka k jeho vnitřnímu klidu.

Ovšem co Morgan nevidí je ten obrovský rozdíl mezi ním a Vlkem, no a jeho skupinou obecně. Rozdíl tkví v tom, že Vlk si tento život vybral, jak sám říká, je to jeho přesvědčení o tom, jaký život nyní je. Morgan, na rozdíl od Vlka, se stal tím, čím se stal kvůli ztrátě svých blízkých – nejdříve své ženy, kterou nedokázal zabít a posléze i syna. Pak mu nezůstalo nic než prázdnota, zloba a pocit, že musí své okolí vyčistit. Vlk může být jen další skutečně ďábelským člověkem, ne nepodobný Dallasu Wiltonovi, muži, který vyvraždil Eastmanovu rodinu a sám Vlk se na konci epizody dává do paralely s tímto vrahem.

Co se stane s Vlkem dál? Doopravdy vyvraždí Morganovu novou rodinu, nebo Morgan udělá výjimku a zabije jej dřív, než se změní na chodce? Pokud zvážíme dosavadní rozhodnutí, které Morgan učinil, jeho rozhodnutí se může kruhem vrátit a vzít mu něco, na čem mu záleží.

Rozhodnutí

Během šesti sezón se nám postupně odhaloval Morganův příběh, který byl plný tragických rozhodnutí. Neschopen udělat, co udělat musí, zapříčiňuje to, že kolem něj lidé umírají. Poprvé jsme to mohli vidět v epizodě Clear, ve třetí sérii, kdy Rickovi pověděl, jak zemřel jeho syn Duane – Morgan nedokázal zabít svoji přeměněnou manželku, která nakonec pokousala Duanea. V této sérii další špatné rozhodnutí mohlo zapříčinit Rickovu smrt.

Někteří by mohli namítnout, že kdyby nepustil Vlka, kterého nyní drží, jíž poprvé, nemusela by skupina najít cestu do Alexandrie. Stejně tak jsme tuto epizodu viděli další rozhodnutí, které zapříčinilo něčí smrt. Když Morgan nedokázal zabít kluka, kterého dříve uškrtil, Eastman ho zachránil a v důsledku toho byl pokousán. Dalo by se říct, že je to jakési Morganovo prokletí, které se čas od času opakuje. A není to poprvé, kdy postava v seriálu odmítala někoho zabít, vzpomeňme si, do jakých hrozeb tak stavěl skupinu například Tyreese.

Zklamání

Po této epizodě už můžeme chápat to, proč je Morgan Rickem tak nějak zklamán. Zjistil, co se z Ricka stalo. Ne, že by se Morgan nedokázal ztotožnit s příšernými věcmi, které Rick musel udělat, možná Morgan dělal i šílenější věci, ale vidí muže, který kdysi býval dobrý a snažil se mu pomoci, když sám byl na dně. Morgan vidí muže, jenž se morálně mění pod tíhou nového světa. Nejspíš tak přehodnotí i svoji poznámku „nový svět bude potřebovat Ricka Grimese“.

Krátké postřehy

Pokud se ještě vrátíme ke scéně s Vlkem, na rozdíl od Eastmana, Morgan nenechal dveře od cely otevřené. Je to jakési znamení toho, že nově převzatá filozofie má své limity.

Použití ohně a rozostřených záběrů první osoby vykreslilo obraz Morganova mentálního rozpoložení po většinu této epizody.

Symbolicky je změna v Morganově myšlení doprovázena i výběrem zbraně. Předtím jsme jej viděli s nabroušeným kopí, zbraní, ale nyní používá elegantnější hůl.

Časově je epizoda ohraničena koncem dvanáctého dílu třetí série a končí v současnosti, respektive před událostmi v Terminu (polovina minulé série). Ukazuje nám ale i to, jak Morgan našel svoji cestu zpátky k Rickovi a jak dlouho mu jeho proměna trvala.

Na konci epizody slyšíme Ricka křičet „otevřete bránu“. Zdá se tak, že se vrátíme k rozjetému tempu předchozích epizod, jenže je možné, že si tvůrci opět trošku pohrají s časem a ukážou nám jinou linku.

A pokud si nechcete zkazit překvapení, v dalším odstavci bude malý postřeh z poslední epizody ohledně Schrödingerova Glenna.

Tento postřeh nám bohužel nedává konečné rozhřešení, ovšem v úvodních titulcích poprvé od začátku série nebylo zobrazeno jméno představitele Glenna, Stevena Yeuna. Obvykle se uvádí jména všech hlavních postav, i když se v epizodě neobjeví (credit only). Otázkou zůstává, zdali je jméno odebráno skutečně z toho důvodu, že Glenn umřel nebo si s námi tvůrci pohrávají a v případě, že by se Glenn vrátil, budeme všichni překvapeni.

Největší slabinou této epizody bylo především zasazení. Proč právě během rozjetého začátku série, který podle mého skromného názoru je mimořádně povedený, nasadit epizodu, která dynamiku posledních tří epizod tak nějak zabije? Možná se chystá něco velkého (což po smrti Glenna zní dost strašidelně), k čemu budeme potřebovat znát to, kým Morgan byl, jaká byla jeho cesta ke změně a pochopení toho, proč se chová tak, jak se chová. Nezbývá nám nic jiného, než si počkat. A to, jak se vám epizoda líbila, nám dejte opět vědět v komentářích.

Foto: AMC


Jít na The Walking Dead | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!