Pokud má Marvel začít riskovat, tak kde jinde než v seriálech?

Pokud má Marvel začít riskovat, tak kde jinde než v seriálech?

17.1.2021 18:00


Máme za sebou první dvě a poněkud nevšední epizody WandaVision. Jelikož se jedná o originální počin, rozhodli jsme se, že vám poskytneme krátké ohlédnutí a také náš tip, proč se tvůrci rozhodli pro tak odvážný krok. Vyplatí se tedy sledovat seriál, který na první pohled nemá s MCU nic společného?


Jak už Disney předem avizovalo, jedná se o zcela nový formát a žánr, na který jsme u MCU nebyli doposud zvyklí. Asi nikdo z nás by si před časem nedokázal představit, že zrovna takto bude studio otevírat čtvrtou fázi (a dost možná si to nedokázalo představit ani studio samo). Pokud se ale Marvelu něco v minulosti vyčítalo, byla to jeho monotónnost a šablonovitost jednotlivých filmů.

Když tedy má studio riskovat, kde jinde než právě na seriálovém poli. Podle trailerů bylo jasné, že nás čeká zcela jiný druh zábavy. Kdo čekal něco naprosto jiného, musel po traileru sám usoudit, že zde půjde o něco jiného. A pokud se vám první dvě epizody nelíbily, věřte, že tomu tak bude i další dva díly. Než se všechno rozjede, bude to chvíli trvat.


Nedávno se na internetu objevila informace, že seriál má více trikových záběrů než celá Endgame. Těžko se tomu věří, na druhou stranu se jedná o seriál o devíti dílech a ta největší nálož triků přijde v posledních dvou třech. Přesto se v rychlosti pokusíme ohlédnout právě za prvními díly, které se opravdu těžko hodnotí. Ono se toho v nich moc nestalo.

(Když už nic jiného, tak takto Elizabeth Olsen každý den nevidíme. Foto: Disney)

Show se odkazuje na komediální seriály z minulého století, které v České republice nefrčely. Jen zasvěcený divák tedy zná seriály jako I Love Lucy či I Dream of Jeannie. Vtipy jsou rozhodně vhodné a k seriálu se hodí, přesto musíme přiznat, že to není něco, u čeho byste se popadali za břicho. Klasické vtípky v MCU filmech jsou o třídu lepší a trefnější.

Všichni tušíme, že takových bude jen prvních pár epizod, než se to celé pořádně rozběhne. Milovník klasických MCU filmů si určitě přijde na své, ale bude to trvat tak do pátého či šestého dílu. A tady přichází první problém. Myslíme si, že s odstupem času všechny tyto první epizody inspirované starými sitcomy budou pouze jakousi zbytečnou výplní, jejíž jedinou funkcí je navýšení počtu epizod.

Z pohledu širšího děje zřejmě nebudou hrát větší úlohu. Kevin Feige ale přesně ví, co dělá. Mnohem lepší totiž je, když se mu povede závěr seriálu než jeho úvod. Zatímco na povedené finále se ještě dlouho vzpomíná, na výborný úvod a vyloženě špatné finále se rychle zapomíná. Feige to tedy má dobře vymyšlené a pokud WandaVision v prvních pár dílech získá kritické ohlasy, Feige dobře ví, že si body připíše v závěru.

Těžko se hodnotí dvě třicetiminutové epizody, ve kterých se toho moc nestalo. Prakticky to, že naše postavy jsou někde uvězněné, jsme věděli už před začátkem nebo z trailerů, takže v tomto ohledu oba díly nepřinesly nic nového. Pouze v pár scénách pobavily. Někdy jsme se ale chytali za hlavu i my a říkali jsme si, na co se to vlastně díváme. Je to rozhodně originální, nevšední a odvážné, ale určitě ne výborné.

(Paul Bettany si komediální role pořádně užívá. Foto: Disney)

Ale je to něco, co si Marvel se svou reputací může dovolit. Zná svou fanouškovskou základnu a ta mu bezpochyby pár těchto rádoby zbytečných epizod odpustí, protože ví, že konec bude bezesporu famózní. Kdyby ale se stejným seriálem přišlo konkurenční DC, vemte jed na to, že by byl haněn a proklínán odshora dolů. Tam se není čemu divit, tam už fanoušci nic neodpouštějí.

Velkým plusem jsou ovšem Elizabeth Olsen a Paul Bettany. Tito talentovaní herci konečně dostávají prostor, aby ukázali, co v nich je. Při jejich komediálních vystoupeních si uvědomíte, jak málo prostoru vlastně dostávají v MCU filmech, kde navíc byli poněkud monotónní. Tady se mohou nejen jako postavy, ale především jako herci pořádně odvázat.

Suma sumárum, WandaVision je originálním a odvážným počinem, který bezesporu sklouzne ke klasické MCU zábavě, jen to bude malinko delší cestou. Aktuálně se snaží otestovat svou fanouškovskou základnu, zda je schopná přijmout i jinak vyprávěný příběh. Berme seriál jako experiment, který otevírá dveře i jinému stylu vyprávění. A to je rozhodně zajímavé sledovat.


Jít na WandaVision | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!