Postřehy a teorie k prvním čtyřem epizodám Wayward Pines

Postřehy a teorie k prvním čtyřem epizodám Wayward Pines

11.6.2015 23:26
TheDarkKnight


Máme za sebou první čtyři epizody mysteriózního seriálu Wayward Pines. Pojďme se společně ohlédnout za skrytými odkazy, z nichž měl v příběhu každý svůj význam a hodnotu. V článku také (bez knižních spoilerů) poodkryjeme, co nás v budoucnu v seriálu může čekat.


Velký bratr tě sleduje!

To, že se autor knižní předlohy, a tím pádem i celý seriál, inspiruje a odkazuje na Lynchovo Twin Peaks (spojitosti těchto dvou seriálů se budeme věnovat v samostatném článku), se ví již delší dobu. Avšak v seriálu tvůrci mimo jiné odkazují i na něco, co má k vývoji seriálu ještě blíže, a to Orwellovo 1984. Citátem: „Říkat pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin.“, který napsal na jednu z budov místní buřič, je úryvek právě z románu 1984, který vypráví o totalitním státu, ve kterém jsou jeho obyvatelé všude sledováni, nedá se zde spolehnout na nic, co lidé slyší či čtou, negativní postoj vůči Velkému bratrovi (tedy představiteli diktatury) je trestán, z tohoto systému není úniku.

Seriál tak sleduje totéž, co popisuje Orwell. Ve Wayward Pines můžeme totiž také pozorovat znázornění totalitního státu (respektive zde spíše městečka), kde jsou obyvatelé sledováni kamerami a odposloucháváni mikrofony, nic zde není pravdivé – cvrčci, peníze, zprávy, lidé – pokus o porušení sedmi pravidel je po třetím porušení potrestán popravou (v seriálu označovanou jako „zúčtování“), z města není úniku, jelikož je obklopeno velkou zdí (jediná cesta vede přes skály, za kterou číhají děsivá stvoření).

Z románu 1984 pochází také věta: „Velký bratr tě sleduje!“. Tu bychom mohli též aplikovat na seriál.

Říkat pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin

Strýček Ben a Robert Frost

Kromě George Orwella jsme se ve čtvrtém díle dočkali i dalších odkazů.

„S velkou mocí přichází velká zodpovědnost.“ Ať už to bylo v úmyslu zdravotní sestry Pam, či ne, ve svém proslovu k Ethanu Burkeovi prohlašovala to, co téměř v každém komiksu a filmu o Spider-Manovi říká svému vnukovi strýček Ben. I když se jedná o odkaz, který nemá s děním v seriálu téměř jistě nic společného, můžeme pozorovat, jací autoři (ať už knižní nebo právě filmoví) tvůrce seriálu svou tvorbou ovlivnili.

Posledního odkazu jsme se dočkali téměř na samém konci čtvrté epizody, kdy místní buřič citoval Roberta Frosta, tedy čtyřnásobného držitele Pulitzerovy ceny. Mohli jsme slyšet úryvek z jeho básně Mending Wall:

Než postavil jsem zeď, ptal jsem se, jestli chrání nás před světem, nebo svět před námi.

Seriál odkazuje na strýčka Bena i čtyřnásobného držitele Pulitzerovy ceny

Na cizí planetě bez cvrčků

Ovšem „Velký bratr Wayward Pines“ nejen že sleduje a poslouchá, ale též ovlivňuje, ovšem i takové drobnosti jako cvrčky. Na jejich neexistenci a nahrazení elektronickými zvuky byl Ethan v prvním díle upozorněn Beverly. Nabízí se tak otázka, proč by byly drobnosti, jako jsou cvrčci či peníze (jejich nepravost byla Ehanem odhalena v druhé epizodě), nahrazeny padělky. Jedna z možných odpovědí je sice dosti nepravděpodobná, avšak fanoušky seriálu stále více a více propíraná. A to teorie o tom, že se městečko Wayward Pines nachází na jiné planetě. Ostatně, pokud by měla planeta jinou gravitační sílu než Země, alespoň částečně by se tím vysvětlovalo rozdílné stárnutí postav v městečku a na planetě Zemi.

Městečko Pines občas připomíná spíše Městečko Twin Peaks

Pokusy v Oblasti 51

Ovšem mnohem pravděpodobnější je, že se městečko nachází v Oblasti 51. Ta je totiž obklopena horami, stejně jako celé Wayward Pines, není zde signál, vše je propojeno pouze pomocí interní sítě (tím by se vysvětlovala nemožnost obyvatel dovolat se) a do určitých míst je zakázaný vstup a dodnes není jisté, co se zde nachází (tím by se objasnilo, proč na městečko doposud nikdo nepřišel). A především by se Oblastí 51 dalo odůvodnit ono stvoření, se kterým se Ethan setkal na konci čtvrté epizody. Podle konspirátorů totiž v Oblasti 51 přistálo mimozemské U.F.O a mimozemské bytosti byly poté vládou a armádou Spojených států testovány. Stvoření z konce čtvrtého dílu by tak mohlo být mimozemského původu, a vláda by jej zde mohla skrývat před světem.

Samotné městečko by pak mohlo dle domněnek sloužit jako pokusné středisko. Oblast 51 je totiž mimo jiné spojená i s výzkumem cestování časem, což by opět lehce objasnilo věkové rozdíly nově příchozích a obyvatel městečka. Dále by zde mohly být testovány nejrůznější psychologické způsoby vedení války či dokonce obyvatelé celého Waywardu cvičeni jako speciální vojáci.

Kromě cizí planety či cestování časem by mohla rozdílný věk obyvatel vysvětlit jedna z dalších hypotéz o Oblasti 51, a to, že se zde simuluje prostředí Měsíce (kolují dokonce dohady o tom, že přistání Apolla 11 bylo natočeno právě tam), který má jinou gravitační sílu než Země.

Děsivá stvoření za zdí mohou být mimozemské bytosti z Oblasti 51

Shyamalanova vesnice borovic

Na závěr se ještě jednou vrátíme k podivným stvořením číhajícím za plotem, která lehce připomínají ta ze Shyamalanova thrilleru Vesnice. Ostatně ta plní i stejnou funkci, jelikož mají také obyvatele městečka zastrašit natolik, aby nechodili za vyznačené teritorium. Není tak jistě náhodou, že právě M. Night Shyamalan je výkonným producentem celého seriálu Wayward Pines.

Kromě tajuplných stvoření jsou však obestřeny borovice, po nichž se celé městečko jmenuje (pines znamená borovice), jimiž je obklopeno, a jejichž odrůdy ve Waywardu doktor Jenkins pěstuje.

K odhalení tajů města mohou nejspíše pomoci i borovice

Foto: Fox


Jít na Wayward Pines | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!