Kdo vlastní práva na Marvelovky?

Kdo vlastní práva na Marvelovky?

11.5.2014 21:20


Zatímco comicsoví fandové si od počátku mohou užívat, že se v jednom příběhu mohou potkávat takové legendy jako Wolverine, Ironman nebo Spider-man, na filmovém plátně se podobných prolnutí zatím nedočkáme. Proč tomu tak je a kdo aktuálně vlastní práva na comicsové postavy, si ukážeme v tomto článku.


Celý problém vznikl v devadesátých letech minulého století, kdy – ačkoliv se to dnes zdá skoro k neuvěření – se dostalo vydavatelství Marvel do těžkých finančních potíží. Prodeje jejich comicsů klesaly, jejich výlety do oblasti filmů či televize byly těžké propadáky a figurky spolu s dalšími předměty všechny problémy nevyřešily. Cestou z krize se ukázal prodej filmových práv na všechny jejich postavy. Studia sice ještě tenkrát neuměla využít jejich potenciál, ale práva byla docela levná a co hlavně, bylo jich hodně. Marvel tak vyprodával svůj sklad jak na běžícím pásu každému kdo nabídl slušnou sumu. Nutno podotknout, že toto Marvel v devadesátých letech zachránilo.

Situace se zásadně změnila počátkem tisíciletí, kdy se vlna comicsových filmů rozjela naplno a najednou chtěl každý svůj hit. Samozřejmě ne každý na něj měl právo, muselo se jet podle dříve rozdaných karet, stav na začátku tisicíletí byl následující

Zatímco Foxové a Sony mohli díky X-Menům a Spider-Manovi počítat dolary ve velkém, Universal si s Hulkem ani s Punisherem moc slávy neužil, takže se rozhodl v dalších filmech nepokračovat, ani využít možnost zfilmovat třeba Thora. Práva se tak po určité době nečinnosti vrátila zpět Marvelu, což byla jedna z mála rozumných věcí, kterou si Marvel v době zoufalého výprodeje do smluv prosadil. Stejné klauzule platí i pro další práva, zatímco X-Meni si cestu našli docela snadno a bohatou škálu mutantů využívají docela koncepčně už více než čtrnáct lety, Sony už tak velký manévrovací prostor nemá a musí nejpozději každých pět let uvést nového Spider-Mana. Jestli to má být pokračování nebo reboot je jedno, ale prostě nový Spider-Man musí být, jinak práva putují zpět Marvelu.

Marvel mezitím po úspěchu prvních comicsových filmů sebral odvahu se postavit na vlastní nohy a s pomocí investičního kapitálu postavil vlastní filmové studio – Marvel Studios. Na skladě už mělo sice jen ležáky typu Iron-Man, ale rozhodlo se zariskovat a z tehdy prakticky neznámého comicsového hrdiny udělat filmovou postavu. Vezmeme-li v úvahu, že do hlavní role obsadilo herce známého zatím spíš díky drogovým skandálům a režii svěřili někomu, kdo zatím natočil jen dětský film, byl to risk dvojnásobný.

Ale vyplatilo se to, filmový Iron-Man byl úspěch a z původně nevinného vtípku po závěrečných titulcích („Dovolte mi, abych vám pověděl o projektu Avengers“) se rychle vyvinul nápad vytvořil nový filmový vesmír, který bude složený ze všech možných marveláckých postav. Nejdříve pomocí samostatných filmů a pak i vlastního týmového celovečeráku. Během posledních šesti let jsme se mohli přesvědčit, jak masivní tempo a rozsah tenhle plán má, zatím máme za sebou devět celovečeráků, Marvel sám slibuje každý rok dva filmy a to nejméně do roku 2020.

S tím jak tenhle vesmír dál narůstá si fanoušci začali klást otázku, zda se do tohoto filmového vesmíru zapojí i X-Meni nebo Spider-Man. Odpověď je jasná – nezapojí. Marvel nevlastní filmová práva na tyto postavy a ostatní studia zase nevlastní práva na Avengers. Dokud budou různá studia držet práva na různé postavy, nedá se předpokládat, že si budou vzájemně podporovat své víceméně konkurenční projekty.

Marvel však vzadu trpělivě vyčkává a díky expirujícím právům už k sobě získal práva na Daredevila, Ghost Ridera nebo Punishera, která ještě pár let před tím patřila konkurenci. Rozložení sil je tedy aktuálně následující a je nad slunce jasné, kdo aktuálně drží nejvíce es.

K zajímavému konfliktu došlo u dvou méně známých postav, na které mají právo hned dvě studia zároveň. Jedná se o sourozeneckou dvojici mutantů Quicksilver a Scarlet Witch. V comicsu jsou potomky Magneta, takže filmově patří mezi X-Meny, což se hodlá vytěžit hned v následujícím X-Men: Days of Future Past, kde bude mít Quicksilver (jen on) docela podstatnou roli.

Zároveň s tím obě dvě postavy využije i Marvel, už v závěrečných titulcích na druhého Kapitána jsme je mohli zahlédnout, více prostoru dostanou až v pokračování Avengers. Provázání obou dvou světů? Žádné. Obě dvě studia sepsaly tlustou dohodu, kde se navzájem distancují od jakéhokoliv propojení s tím druhým. Tzn Quicksilver verze X-Men musí mít jiný původ než než Quicksilver verze Avengers. Samozřejmě obě dvě verze se budou ďábelsky rychle pohybovat, ale tím jakákoliv podobnost končí.

Malou poznámkou pod okraj je ještě scéna, která se objevila v novém Spider-manovi. Uprostřed titulků je jedna kompletní scéna z nových X-Men. Nejedná se ovšem o žádné dějové provázání, ale o formu pokročilé reklamy. Režisér Spider-Mana, Marc Webb, měl natočit film pro studio Fox, ale Sony mu nabídlo dalšího Spider-Mana. Webb chce točit Spider-Mana a tak poprosil Foxy o vyvázání smlouvy, ti souhlasili, ale jen po podmínkou, že dá do Spider-Mana promo na X-Meny. Konec poznámky.

Je tedy možné, aby se postavy z marveláckých comicsů někdy potkaly společně na filmovém plátně? Jednou možná ano, ale teprve až stávající vlastníci na práva X-Menů a Spider-mana ztratí o postavy zájem (tzn až nebudou finančně zajímavé) nebo je Marvel královsky vyplatí. Do té doby se mohou společně potkávat jen v comicsu nebo v počítačových hrách.

P.S. Konkurenční DC Comics si může tak trochu mnout ruce, protože práva na veškerou jejich knihovnu čítající Supermana, Batmana, Wonder-Woman, Flashe či Arrowa vlastní od začátku jedno studio – Warner Brothers – a vypadá to, že v nejbližších letech toho hodlá mocně zužitkovat.



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře