Již šestý film s X-Meny je za námi a zatímco netrpělivě čekáme, jaký další film studio Fox oznámí, pojďme se podívat na to nejzajímavější z Apocalypse a rozeberme si ty nejdůležitější scény.
Pozměněná časová linie
Budoucí minulost přepsala vešekeré X-Menovské dění v prvních třech filmech, tudíž nyní měl Bryan Singer zcela volnou ruku a mohl si vymyslet příběh, jaký chtěl, aniž by se ohlížel na starší díly. Problém je v tom, že některé věci, které by asi za jiných okolností měly zůstat nezměněné, jsou přeci jen změněné. A bylo by lepší se nad tím vůbec nepozastavovat, jenže některé události zkrátka nejde jen tak opomenout bez povšimnutí.
Zarážejícím faktem je rozhodně věk staronových hrdinů (Jean, Cyclops, Storm), kteří se v osmdesátých letech objevují jako teenageři a prakticky by tyto postavy měly vyrůst v ty, které jsme viděli v X-Menech 1 až 3. To by ale znamenalo, že jsme na počátku 21. století sledovali filmy skoro s padesátiletými hrdiny, na což Halle Berry, James Marsden či Famke Janssen rozhodně nevypadali. Větší nesoulad pak panuje ve flashbacích z Posledního vzdoru, kde jsme měli možnost vidět Jean jako malou holčičku přibližně v osmdesátých letech. Tedy v období, ve kterém se odehrává i tento film.
(Pozměněná časová linie se nijak nedotkla plánů hlavního záporáka. Foto: Fox)
Jenže stejný problém spočívá například u Magneta či Profesora X, kteří v průběhu filmů mění své stáří tak, jak to danému tvůrci vyhovuje. Pozastavit se asi můžete i nad Williamem Strykerem, který v současném filmu Wolverina vězní a je mu tak okolo třiceti let, zatímco ve stejné době v Origins: Wolverine je už prošedivělý dědeček. Inu, pokud má X-Menovský svět v něčem guláš, jsou to právě tyto nesoulady s věkem.
Blob, Caliban a Proteus
Ve scéně na začátku filmu, kdy Angel bojuje s Nightcrawlerem, je na maličký okamžik vidět mutant Blob. Pokud vám je mutant odněkud povědomý, zrak vás nešálil. Bloba jsme mohli vidět již v první sólovce Wolverina, kde ho hrál Kevin Durand, který se postupem času tlustým Blobem ve filmu stal. Blob v komiksech je členem Magnetova bratrstva mutantů. Ve filmech jsme ho viděli tedy již podruhé, kde s Magnetem nikdy nic společného neměl.
Vůbec poprvé se nám ve filmu představil Caliban jakožto vůdce černého trhu s mutanty ve východní Evropě. V komiksech Caliban žije v New Yorku a jeho schopností je vyhledávat ostatní mutanty, což je dost možná i jeho schopnost ve filmu. V komiksech se postupně stane spojencem X-Menů.
(Psylocke je nevýraznou postavou ve filmu, ale možná ji uvidíme i příště. Foto: Fox)
Nestárnoucí Moira se Charlesovi zmíní, že má syna. I když nic nenasvědčuje tomu, že by otcem byl Charles, a syn by tak mohl být mutantem, v komiksech má Kevin MacTaggert za sebou bohatou minulost. Kevin je synem Moiry a politka Josepha MacTaggerta. Postupem času se z Kevina stane nebezpečný mutant přezdívaný Proteus, který dokáže měnit realitu. V komiksech je častým padouchem a nepřítelem X-Menů. Jeho děj je úzce spjat s Jean Greyovou a její schopností, tak uvídíme, zda by se mohl Proteus objevit v příštích filmech.
Phoenix, Wolverine a Storm
Díky pozměněné časové linii máme možnost vidět některé události již podruhé. Je to například pravý zrod Wolverina a původ jeho drápů. Zatímco jsme se dočkali samostatného filmu o něm v X-Men Origins a jistých flashbacků na těch pár hrozných dní u jezera Alkali v X-menech 2, nyní máme možnost vidět další verzi jeho zrodu. Tentokrát má Logan na sobě helmu, která je identická té z komiksů, kde kanadská vláda zbavila Wolverina jeho cenných vzpomínek.
I když se Logan na plátně mihne jen na chvilku, stačí mít jednu velkou scénu s Jean Greyovou, jeho budoucí láskou, o kterou soupeří s Cyclopsem v prvních třech X-Menech. Když už jsme u Jean, tak ve filmu vidíme opět její mocnou sílu a nebezpečí, které může představovat pro ostatní mutanty. I když se na konci filmu většina X-Menů zaslouží za poražení Apocalypse, Jean má na tom největší podíl, když dá průchod Phoenix, svému temnějšímu já.
(Mladí X-Meni táhnou film. Foto: Fox)
Ve filmu máme také možnost poznat mladou Storm, kterou Apocalypse nazve bohyní. V komiksech Storm byla uctívána jako bohyně počasí v některých afrických kmenech, až profesor Xavier jí vysvětlí, že je mutantem a ne bohyní. V komiksech z roku 1980 Storm radikálně změnila svůj účes a objevila se s pankáčem jako nyní ve filmu. Je zajímavé, že tento vzhled se Storm v současné době do komiksů opět vrátil, a většinou teď ve všech hrách a komiksech můžeme vidět bohyni počasí s pankáčem.
Drobné postřehy
V úvodu filmu Charles přednáší svým studentům pasáž z knihy Král bývalý a král budoucí od T. H. Whitea. Stejnou knihu jsme mohli několikrát vidět v X-Menech 2, kde jí četl Magneto v plastickém vězení. Ve vězení ještě chvíli zůstaneme. V závěrečném rozhovoru prvního filmu X-Men mezi Charlesem a Erikem jsou proneseny známé fráze (Nebudíš se večer někdy s pocitem, že si někdo přijde pro tvé děti?), které zazněly již ve zmiňovaném prvním filmu.
Když už jsme u samotného Profesora X, v závěrečné scéně Xavier sedí na stejném vozíkovém křesle, které má v prvních třech X-Menovských filmech. Nové křeslo má Profesor X až v Budoucí minulosti. Ve výcvikové místnosti, kde Charles sleduje výcvik svých X-Menů, opět máme možnost se setkat se Sentinely, které jsme naposledy viděli v Budoucí minulosti a v Posledním vzdoru, kde sloužili rovněž X-Menům k bojovému výcviku.
(Tentokrát jsme si modré Mystique moc neužili. Foto: Fox)
Jean Grey po návštěvě premiéry Návratu Jediů pronese větu, že třetí díl je vždy nejhorší. Nejenže Bryan Singer odkazuje na Návrat Jediů, který byl kritiky nejhůře přijat, ale mohl také nenápadně myslet i na film Poslední vzdor, který od kritiků nesklidil příliš velké ovace (navíc ho zrovna Bryan nerežíroval, tak proč by si neudělal srandu z jiného kolegy). Paradoxně X-Men: Apocalypse je třetím filmem trilogie, kterou odstartovala První třída, takže tato kouzelná věta mohla být myšlena i na současný film.
Když se Apocalypse se svými kumpány vydá rekrutovat Angela, ten poslouchá skladbu Four Horsemen od Metallicy z jejich debutového alba Kill 'em All. Four Horsemen (čtyři jezdci) jsou nazýváni i přisluhovači hlavního padoucha filmu. Co by to bylo za marvelácký film, kdyby se neobjevil samotný Stan Lee. Ten se mihne ve scéně, kdy Apocalypse ničí jaderné hlavice po celém světě.
P.S.: Na potitulkovou scénu jsme nezapomněli. Ta si zaslouží detailnější rozbor, takže o té si povíme příště.
I starej Profesor vypadal, že ví o co gou. Možná i Jean.
vše před druhou trilogií už neplatí, jen vzpomínky Logana, ten jedinej si vše pamatuje
#21 Brilliant: Nejen to, ale taky X2, původní X-Men a The Wolverine. ;)
Mám otázku, teda trochu mimo téma článku, ale je to otázka k těm „časovým“ nesrovnalostem. Je pravda, je X3 a The Origins: Wolverine byly oficiáně vyškrtnuty ze série co se týká časové návaznosti? :) Já jsem to myslím někdě četla, ale nejsem si jistá, jestli jsem si to jen nevyfantazírovala pro větší klid :D
#22 El Tigre Chino#19 Ratemus: Ahá, tak na tuhle scénu jsem zapomněl, sorry. :D Pamatoval jsem si je jen ve scéně v Pentagonu. Každopádně si myslím, že Hank ho ve chvíli, kdy je zachránil, poznal, jen se divil, co se to právě sakra stalo.
#17 El Tigre Chino: http://www.youtube.com/watch?…
#20 El Tigre Chinojá myslel že Hank, Logan a Xavier šli pro něj k němu domů když ho verbovali, potom když ho opouštěli tak seděl v letadle ale jistě s ním byl…
#16 Ratemus: Nezná, ten tam s nimi nebyl.
#19 Ratemusno ještě ho zná Hank :-) jinak v Minulosti byla na jeho klíně Lorna (Polaris) teoreticky v době Apo by jí mělo být kolem 15 let ne? třeba se s ní setkáme v dalších dílech
#17 El Tigre Chino#13 kamenak: Erik i Charles ho pamatují. Nikdo další (krom Wolverinea) se s ním nepotkal.
#13 kamenak: Quicksilver
a ješte jedna věc jak to že si nikdo nepamatuje toho Rychlíka když mynule dostal magneta z vězení
#14 kamenak #15 El Tigre Chino#12 Ratemus:
#2 tom99: dočetl, ale tu PS jsem nějak vynechal, tak omlouvám se tedy :-)
#13 kamenak#10 JakeCameron: Jen jsem tím chtěl říci, že určité nesoulady jsou. A nemluvíme pouze o Jean, Storm či Cyclopsovi, ale třeba i o Jubilee, Angelovi a ostatních. Mám X-Meny rád, ale přeci jenom první filmy neměly nad sebou pevnou ruku a každý mohl ve filmu představit postavu, kterou chtěl, aniž by někdo dohlížel, zda se postava neobjevila už někdy jindy, někde jinde a zejména v jiném čase. Podívej se na např. na První třídu, kdy Charles poprvé použije Cerebro. Na malý okamžik tam vidíme malého Cyclopse a Storm, kterým tam bylo nejméně deset let (troufám si říci, že víc). První třída se odehrávala v 60. letech, Apocalypse se odehrává zhruba o dvacet let později a Storm s Cyclopsem jsou stále teenageři. To nepovažuješ za chybu, když v podstatě jde o jeden svět a o jednu trilogii nových X-Men filmů? :-)
#8 tom99: Okay, Days Of Future Past časť z budúcnosti sa odohráva v roku 2023, tým pádom uznávam že v tej dobe by boli (Storm, Jean & Cyclops) päťdesiatnici lenže z týchto troch zmieňovaných tam bola len Storm, ktorá možno nevyzerala na to že jej je okolo 50 ale v tom žiaden problém nevidím, nie každý vyzerá na svoj skutočný vek ani v reálnom živote. No a potom je tu tá časť kde sa Wolverine preberie v nešpecifikovanej budúcnosti (dajme tomu že tiež 2023) a sú tam všetci nažive ako keby sa The Last Stand nikdy nestal a ani Jean & Cyclops nevyzerajú na päťdesiatnikov ale kľudne nimi byť môžu, v tej scéne aj tak len šlo o to ukázať že TLS sa vlastne zresetoval a herci z pôvodnej trilógie si na chvíľku zopakovali svoje úlohy (možno ich mohli nejako „namejkapovať“ aby vyzerali staršie alebo nedajbože obsadiť na tých pár sekúnd nových starších hercov ale to mi príde ako totálna zbytočnosť). Tak či onak Apocalypse bol skvelí film, a za snahu prepojiť pôvodnú trilógiu s tou novou i keď to dopredu nebolo plánované, klobúk dolu, a chybičky ktoré pritom vznikli nie sú vôbec do očí bijúce.
#11 tom99#8 tom99: No na druhou stranu Halle Berry je letos 50 a vypadá pořád stejně dobře jako v devadesátých letech. :) Stejně tak Patrick Stewart se od Start Treku ani trošku nezměnil a Ian McKellen přestal stárnout někdy v roce 1997. Jasně, Erikovi a Charlesovi by v Days of Future Past mělo být asi 90, ale jsou to mutanti, dá se to přejít.
BTW James Marsden má 42 a Famke Janssen 51, vypadají furt stejně. Na konci Budoucí minulosti mohlo být jejich postavám tak 57?
#4 JakeCameron: Schválně se podívej, v jakém roce se odehrává Days of Future Past. Když se podíváš na všechny postavy, které tam vystupovaly (Storm, Jean, Cyclops) a přičteš jim a odečteš od toho datum narození, pochopíš, kde jsem ty padesátníky vzal :-)
#9 El Tigre Chino #10 JakeCameron#3 Golradir: Platné jsou oba názvy. Návrat Jediho pro starý dabing a Návrat Jediů pro nový. Bohužel se teď uplatňuje hlavně nový, který je sice do překladu kvalitnější, ale z hlediska kvality a procítění dabingu je za tím starým hodně daleko.
#4 JakeCameron: Má pravdu ten chlapec. První X-Meni se odehrávají v roce 2002 (film je z roku 2000), X2 o rok později a Poslední vzdor v roce 2005.
Události v Origins jsou, bohužel, platné, ale jen pro starou trilogii.
Zajímavé ale je, že Angel je v Posledním vzdoru daleko mladší, než v Apocalypse (ale kdoví, třeba jsou to bráchové). Navíc je to Brit, ve trojce je Američan. Taky Jean ve staré trilogii naverbovali ve 14letech, v roce 1986, Scotta v 17ti (1985) a Storm ve 12ti (1988). Takže s časem si Singer pohrál trošku víc. Z mojí strany ale dobrý, film je pořád skvělej.
A ešte táto veta mi akosi nedáva zmysel: „V závěrečném rozhovoru prvního filmu X-Men mezi Charlesem a Erikem jsou proneseny známé fráze (Nebudíš se večer někdy s pocitem, že si někdo přijde pro tvé děti?), které zazněly již ve zmiňovaném prvním filmu.“ …+ teraz mi napadlo že nebolo, náhodou niekedy pred tým ako sa začal točiť 2. sólový film Wolverine, povedané že X-Men Origins: Wolverine a jeho dej sa nebude brať ako súčasť pôvodnej ani novej trilógie X-Men?
Asi takto 1. film X-Men bol v roku 2000 ak sa nemýlim, Apocalypse sa odohráva v roku 1983 kde sú hrdinovia z pôvodnej trilógie teraz teenegery, dajme tomu že všetci majú 16 rokov, čiže v čase pôvodnej trilógie by boli všetci tridsiatnici a nie päťdesiatnici ako je písané v úvode tohto článku, len toľko som chcel povedať…
#6 El Tigre Chino #8 tom99#1 Ratemus: Nedočetl jsi článek do konce. Píšeme v P.S., že o titulkové scéně si povíme někdy jindy :-)
#12 Ratemusještě postřeh na potitulkovou scénu Essex corps odkazuje na padoucha Nathaniela Essexe alias Mister Sinister, prastará bytost, které dal schopnosti Apocalypse. Je to mistr v genetice, experimentuje s mutantí DNA a jejich schopnostmi, jeho schopnost je manipulace s vlastní DNA takže se může stát kýmkoliv a pokud má nějakou DNA nějakého mutanta, může si jeho schopnost přivlastnit. Jeho cílem je vytvořit naprosto dokonalého mutanta a nebo ho udělat ze sebe…další postřeh, ve filmu je Apocalypse nějaké vědomí které se přenese z mutanta do mutanta. V komiksech je to prostě jen mutant. Apocalypsemu dali také většinu jeho schopností Celestiáni, které jsme viděli ve filmu Guardians of the Galaxy, jeho schopnosti jsou tak posíleni. Jinak X-meni ho neměli jak porazit, Apo porážel mentálně Xaviera v jeho hlavě a mezi tím vzdoroval Cyclopsovi, Storm a Magnetovi, Avatar Phoenix (Jean) bylo to jediné, co ho mohlo porazit.
#2 tom99