Postřehy z X-Men Apocalypse

Postřehy z X-Men Apocalypse

12.6.2016 15:05


Již šestý film s X-Meny je za námi a zatímco netrpělivě čekáme, jaký další film studio Fox oznámí, pojďme se podívat na to nejzajímavější z Apocalypse a rozeberme si ty nejdůležitější scé­ny.


Pozměněná časová linie

Budoucí minulost přepsala vešekeré X-Menovské dění v prvních třech filmech, tudíž nyní měl Bryan Singer zcela volnou ruku a mohl si vymyslet příběh, jaký chtěl, aniž by se ohlížel na starší díly. Problém je v tom, že některé věci, které by asi za jiných okolností měly zůstat nezměněné, jsou přeci jen změněné. A bylo by lepší se nad tím vůbec nepozastavovat, jenže některé události zkrátka nejde jen tak opomenout bez povšimnutí.

Zarážejícím faktem je rozhodně věk staronových hrdinů (Jean, Cyclops, Storm), kteří se v osmdesátých letech objevují jako teenageři a prakticky by tyto postavy měly vyrůst v ty, které jsme viděli v X-Menech 1 až 3. To by ale znamenalo, že jsme na počátku 21. století sledovali filmy skoro s padesátiletými hrdiny, na což Halle Berry, James Marsden či Famke Janssen rozhodně nevypadali. Větší nesoulad pak panuje ve flashbacích z Posledního vzdoru, kde jsme měli možnost vidět Jean jako malou holčičku přibližně v osmdesátých letech. Tedy v období, ve kterém se odehrává i tento film.

(Pozměněná časová linie se nijak nedotkla plánů hlavního záporáka. Foto: Fox)

Jenže stejný problém spočívá například u Magneta či Profesora X, kteří v průběhu filmů mění své stáří tak, jak to danému tvůrci vyhovuje. Pozastavit se asi můžete i nad Williamem Strykerem, který v současném filmu Wolverina vězní a je mu tak okolo třiceti let, zatímco ve stejné době v Origins: Wolverine je už prošedivělý dědeček. Inu, pokud má X-Menovský svět v něčem guláš, jsou to právě tyto nesoulady s věkem.

Blob, Caliban a Proteus

Ve scéně na začátku filmu, kdy Angel bojuje s Nightcrawlerem, je na maličký okamžik vidět mutant Blob. Pokud vám je mutant odněkud povědomý, zrak vás nešálil. Bloba jsme mohli vidět již v první sólovce Wolverina, kde ho hrál Kevin Durand, který se postupem času tlustým Blobem ve filmu stal. Blob v komiksech je členem Magnetova bratrstva mutantů. Ve filmech jsme ho viděli tedy již podruhé, kde s Magnetem nikdy nic společného neměl.

Vůbec poprvé se nám ve filmu představil Caliban jakožto vůdce černého trhu s mutanty ve východní Evropě. V komiksech Caliban žije v New Yorku a jeho schopností je vyhledávat ostatní mutanty, což je dost možná i jeho schopnost ve filmu. V komiksech se postupně stane spojencem X-Menů.

(Psylocke je nevýraznou postavou ve filmu, ale možná ji uvidíme i příště. Foto: Fox)

Nestárnoucí Moira se Charlesovi zmíní, že má syna. I když nic nenasvědčuje tomu, že by otcem byl Charles, a syn by tak mohl být mutantem, v komiksech má Kevin MacTaggert za sebou bohatou minulost. Kevin je synem Moiry a politka Josepha MacTaggerta. Postupem času se z Kevina stane nebezpečný mutant přezdívaný Proteus, který dokáže měnit realitu. V komiksech je častým padouchem a nepřítelem X-Menů. Jeho děj je úzce spjat s Jean Greyovou a její schopností, tak uvídíme, zda by se mohl Proteus objevit v příštích filmech.

Phoenix, Wolverine a Storm

Díky pozměněné časové linii máme možnost vidět některé události již podruhé. Je to například pravý zrod Wolverina a původ jeho drápů. Zatímco jsme se dočkali samostatného filmu o něm v X-Men Origins a jistých flashbacků na těch pár hrozných dní u jezera Alkali v X-menech 2, nyní máme možnost vidět další verzi jeho zrodu. Tentokrát má Logan na sobě helmu, která je identická té z komiksů, kde kanadská vláda zbavila Wolverina jeho cenných vzpomínek.

I když se Logan na plátně mihne jen na chvilku, stačí mít jednu velkou scénu s Jean Greyovou, jeho budoucí láskou, o kterou soupeří s Cyclopsem v prvních třech X-Menech. Když už jsme u Jean, tak ve filmu vidíme opět její mocnou sílu a nebezpečí, které může představovat pro ostatní mutanty. I když se na konci filmu většina X-Menů zaslouží za poražení Apocalypse, Jean má na tom největší podíl, když dá průchod Phoenix, svému temnějšímu já.

(Mladí X-Meni táhnou film. Foto: Fox)

Ve filmu máme také možnost poznat mladou Storm, kterou Apocalypse nazve bohyní. V komiksech Storm byla uctívána jako bohyně počasí v některých afrických kmenech, až profesor Xavier jí vysvětlí, že je mutantem a ne bohyní. V komiksech z roku 1980 Storm radikálně změnila svůj účes a objevila se s pankáčem jako nyní ve filmu. Je zajímavé, že tento vzhled se Storm v současné době do komiksů opět vrátil, a většinou teď ve všech hrách a komiksech můžeme vidět bohyni počasí s pankáčem.

Drobné postřehy

V úvodu filmu Charles přednáší svým studentům pasáž z knihy Král bývalý a král budoucí od T. H. Whitea. Stejnou knihu jsme mohli několikrát vidět v X-Menech 2, kde jí četl Magneto v plastickém vězení. Ve vězení ještě chvíli zůstaneme. V závěrečném rozhovoru prvního filmu X-Men mezi Charlesem a Erikem jsou proneseny známé fráze (Nebudíš se večer někdy s pocitem, že si někdo přijde pro tvé děti?), které zazněly již ve zmiňovaném prvním filmu.

Když už jsme u samotného Profesora X, v závěrečné scéně Xavier sedí na stejném vozíkovém křesle, které má v prvních třech X-Menovských filmech. Nové křeslo má Profesor X až v Budoucí minulosti. Ve výcvikové místnosti, kde Charles sleduje výcvik svých X-Menů, opět máme možnost se setkat se Sentinely, které jsme naposledy viděli v Budoucí minulosti a v Posledním vzdoru, kde sloužili rovněž X-Menům k bojovému výcviku.

(Tentokrát jsme si modré Mystique moc neužili. Foto: Fox)

Jean Grey po návštěvě premiéry Návratu Jediů pronese větu, že třetí díl je vždy nejhorší. Nejenže Bryan Singer odkazuje na Návrat Jediů, který byl kritiky nejhůře přijat, ale mohl také nenápadně myslet i na film Poslední vzdor, který od kritiků nesklidil příliš velké ovace (navíc ho zrovna Bryan nerežíroval, tak proč by si neudělal srandu z jiného kolegy). Paradoxně X-Men: Apocalypse je třetím filmem trilogie, kterou odstartovala První třída, takže tato kouzelná věta mohla být myšlena i na současný film.

Když se Apocalypse se svými kumpány vydá rekrutovat Angela, ten poslouchá skladbu Four Horsemen od Metallicy z jejich debutového alba Kill 'em All. Four Horsemen (čtyři jezdci) jsou nazýváni i přisluhovači hlavního padoucha filmu. Co by to bylo za marvelácký film, kdyby se neobjevil samotný Stan Lee. Ten se mihne ve scéně, kdy Apocalypse ničí jaderné hlavice po celém světě.

P.S.: Na potitulkovou scénu jsme nezapomněli. Ta si zaslouží detailnější rozbor, takže o té si povíme příště.


Jít na X-Men | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!