Logan (2017)

Logan (2017)

2017


Zestárlý Logan je znechucený životem a Charles Xavier, jeho starý přítel, mu říká, že vykoupení může najít v holčičce X-23, která je Wolverinovi velice podobná – má stejné schopnosti, charakter a hlavně i drápy. Logan se tak vydává ve vzdálené budoucnosti na svou poslední misi, která ukončí Loganovu pouť.

Základní informace

Režie: James Mangold
Scénář: Michael Green, Scott Frank, James Mangold
Kamera: John Mathieson
Hudba: Marco Beltrami
Hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Dafne Keen, Stephen Merchant, Richard E. Grant, Eriq La Salle, Elise Neal, Elizabeth Rodriguez, Doris Morgado, Reynaldo Gallegos, Dave Davis, Lauren Gros, Mark Ashworth, James Moses Black, Han Soto, David Kallaway.
Producenti: Hutch Parker, Lauren Shuler Donner, Simon Kinberg
Stopáž: 137 minut
Střih: Michael McCusker, Dirk Westervelt
Scénografie: François Audouy
Kostýmy: Daniel Orlandi

Oficiální synopse

Wolverine už není takový, jaký býval. Je unavený a ztrhaný životem, navíc jeho schopnosti nefungují už tak dobře, jak byl zvyklý. Většina mutantských přátel zemřela a Loganovi tak zbyl pouze Charles Xavier, se kterým se ukrývá na americko-mexické hranici. Charles už na tom ale také není dobře. Jejich životy se změní, když narazí na dívku Lauru, která má podobné schopnosti jako Wolverine. Dokáže v ní Logan najít vykoupení?

Vznik

Wolverine stihl celkem dva sólové filmy, a i když by tvůrci rádi točili snímky o Loganovi dál, Hugh Jackman prohlásil, že třetí díl o Wolverinovi bude jeho poslední. Hugh Jackman hraje Logana již sedmnáct let a celkem se vrátil do role devětkrát. Jedná se o komiksovou postavu, která byla ve filmech zatím nejvíckrát v historii ztvárněna stejným hercem.

Hugh Jackman ovšem není jediný, kdo se do role vrací jako poslední. Už před natáčením snímku bylo potvrzeno, že se ve větší roli objeví i Patrick Stewart v roli Profesora X. Patrick prohlásil, že při této příležitosti se i on rozloučí s rolí Charlese Xaviera. Snímek, který byl pojmenovaný jednoduše Logan, tak uzavře kapitolu dvou velkých postav ze světa X-Menů.

(Logan ve svém posledním dobrodružství. Foto: Fox)

První dva sólové filmy o Wolverinovi obecně nesklidili od fanoušků příliš dobré ohlasy. První film s názvem X-Men Origins: Wolverine byl překombinovaný a nenabídl dobrý příběh. Druhý film s názvem Wolverine byl zase až moc přízemní, s komiksovým filmem měl pramálo společného. Přesto si studio Fox oblíbilo režiséra Jamese Mangolda, a tak bylo rozhodnuto, že se na post režiséra ještě jednou vrátí.

Na Jamesi Mangoldovi také stál celý příběh. Jako své kolegy scenáristy si vybral Michaela Greena a Scotta Franka. Všichni společně usoudili, že nejlepší bude, když se poslední Wolverinovo dobrodružství bude inspirovat komiksem Old Man Logan, což je příběh z budoucnosti, kde zestárlý Logan má už plné zuby svého života. Část příběhu je promítnuta i do filmu, avšak jde spíše o hrubé náznaky, film si jde svou vlastní cestou.

Studio Fox dalo Jamesovi Mangoldovi svobodnou ruku a dalo mu svolení, že se nemusí ohlížet na žádné předchozí X-Men filmy a pravidla, kterými je celá série svazována. James Mangold tak do příběhu zakomponoval třeba postavu Cannibala, který se již objevil v X-Men: Apocalypse, ale s postavou nebude mít prakticky nic společného. Rýpaví fanoušci by si mohli na toto nepropojení filmů ztěžovat, a tak Mangold přišel se zvláštní zprávou, v jaké době se vůbec film odehrává.

(Charles Xavier už není tak vitálním profesorem. Foto: Fox)

James odhalil, že příběh filmu je zasazen do vzdálené alternativní budoucnosti, takže není nutné, aby všechny detaily přesně seděly na události, které známe z předchozích filmů. Některé příběhy, které se tedy udály, se mohly tak stát, některé byly pro změnu zcela upraveny. Původní filmy má tedy fanoušek brát spíše jako takové legendy, o kterých se povídá, avšak vůbec k událostem nemuselo vůbec dojít.

Hugh Jackman se chtěl se svou rolí důstojně rozloučit a chtěl, aby byl film co nejvíce krvavý a přesně vystihoval divošskou Wolverinovu stránku, na jakou jsou fanoušci zvyklí z komiksů. Film tak dostal rating R (mládeži nepřístupný). Jelikož ale bylo potřeba dost finančních prostředků na rozpočet a obecně je známo, že Rkové filmy nedostávají moc velké rozpočty, Jackman se vzdal části svého honoráře, aby Mangold byl schopen natočit Rkový film s dostatečným rozpočtem, jak si vysnil.

Studio Fox chce na nějaký čas Wolverina nechat u ledu, proto se možná v budoucnu dočkáme více X-23, kterou jsme poznali už v tomto filmu. Fox se velice bál přivést tuto postavu na svět, ale nakonec dal na naléhání Bryana Singera, který to navrhl. Sám Hugh Jackman řekl, že by si přál, kdyby jeho štafetu přebral například Tom Hardy, který se podle něj na Logana skvěle hodí. O roli projevil zájem například Johnathon SchaechLegends of Tomorrow.


Thumbnail Play icon

Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře