X-Men mají za sebou dlouhou comicsovou historii. Pojďme se společně podívat na více než padesát let jejich příběhů, všechny jejich tvůrce, postavy, zvraty, pády i úspěchy. Začínáme s úplně první kapitolou, která vyšla poprvé v roce 1963.
Za vznikem X-Men ve vydavatelství Marvel nestojí nikdo jiný než dvojice Stan Lee a Jack Kirby. Ta už v té době měla za sebou vznik jiného úspěšného superhrdinského týmu – Fantastické čtyřky, která byla první odpovědí na úspěch Justice League of America (Superman, Batman) od konkurenčního DC Comics. Počátek šedesátých let byl pro comics druhým historickým vrcholem a Marvel sypal jeden hit za druhým. Rok po Fantastické čtyřce (1961) vznikl Spider-Man (1962), rok 1963 se poté zapsal do historie hned dalšími dvěma legendami. První bylo uskupení Avengers, kde Marvel namixoval některé starší i novější samostatné hrdiny. V září 1963 vznikl ještě jeden nový comicsový sešit: X-Men.
Stan Lee a Jack Kirby vytvořili X-Men jako tým mutantů nadaných nadpřirozenými schopnosti a označil tak tým hodných mutantů vedených profesorem Charlesem Xavierem. Původní název měl být „Mutanti“, ovšem to bylo zavrženo jednak díky tomu, že tehdy tomu ještě málokdo rozuměl a pak to znělo spíše strašidelně. X-Men značí eXtra schopnosti, zároveň odkazují na X-gen, tedy gen mutace. Do comicsu pronikly dvě důležité tehdejší politické témy: zvyšující se tempo jaderného zbrojení (jejich schopnosti jako důsledek vystavení záření) a společenská segregace (černošský boj v USA za svá práva).
Do prvního týmu X-Men patřili Cyclops, Iceman, Angel, Beast a Marvel Girl (později Jean Grey). Své protivníky dostali X-Men v sešitu číslo 4. Jmenovali se Bratrstvo mutantů, vedl je Charlesův bývalý přítele, Eric Lensher (přezdívaným Magneto) a měl k ruce další mutanty – Mastermind, Quicksilver, Scarlet Witch a Toad. Boj těchto dvou týmů se točil v základů okolo způsobu, jak by se mutanti měli začlenit do společnosti, která se jich bála. Zatímco X-Men a Xavier od začátku chtěli vystupovat jako ochránci lidí, i za cenu, že je lidé odmítali a báli se jich, Magneto chtěl své své superschopnosti využít tak, že rasa mutantů se stane dominantní a lidstvo mu bude sloužit.
Úspěch comicsu během šedesátých let nebyl ve srovnání s ostatními sériemi tak zásadní. Stan Lee a Jack Kirby přestali psát comics po 19 číslech, stačili ovšem úvést mnoho dalších postav důležitých pro X-Men historii – Sentinely (včetně jejich tvůrce Bolivara Traska) nebo Juggernauta (polovičního bratra Xaviera). Úspěch nenakoplo ani zabití Xaviera (číslo 42) ani crossover s Avengers (číslo 45) ani přidání nových postav Havoka a Polaris ani oživení Xaviera (číslo 65). Posledním sešitem s číslovkou 66 v prosinci 1970 byla bitva s Hulkem, pak se ovšem comics na dlouhých pět let s novými příběhy odmlčel.
Další kapitola začala v roce 1975 a do X-Men přišly nové postavy – Storm, Nightcrawler a pak i největší X-Men legenda: Wolverine. Ale o tom až v další kapitole.
fantastická čtyřka byla odpověď na justice society of america, ne na justice league.
podle mého je to ten nejlepší comics který nabral všude spoustu fanoušků jen u nás v česku se moc nechytil