Comicsová historie X-Men (1970 - 1980)

Comicsová historie X-Men (1970 - 1980)

20.5.2014 18:00
TheDarkKnight


X-Men mají za sebou dlouhou comicsovou historii. Pojďme se společně podívat na více než padesát let jejich příběhů, všechny jejich tvůrce, postavy, zvraty, pády i úspěchy. Máme tu již druhou kapitolu z bohaté historie X-Menů. Dnes se blíže podíváme na sedmdesátá léta.



(Len Wein)

V roce 1975 vstoupil na scénu X-Menů zcela nový a odlišný tým mutantů. Již se nejednalo o rozmařilé teenagery, kteří se teprve učili ovládat své schopnosti, ale o zkušené bojovníky, kteří již věděli, jak se svými mutacemi zacházet a správně je ovládat. Šlo ale také o mutanty pocházející z různých kultur a zemí, kteří měli odlišné názory a vyznání. Cílem této změny bylo rozšíření působnosti komiksů od společnosti MARVEL i za hranice USA.


(Chris Claremont)

Tento zcela nový tým představili poprvé v komiksu Giant-size X-Men 1 spisovatel Len Wein a kreslíř Dave Cockrum. Tato komiksová série narozíl od té předešlé zaznamenala značný úspěch a zajistila tak týmu X-Menům další úspěšné roky. Nová skupina vedená starým známým Cyclopsem se skládala z Colossuse (Sovětský svaz), Nightcrawlera (západní Německo), Storm (Keňa), Thunderbirda (domorodý Američan pocházející z kmene Apačů). V komiksu se však objevili i již známé tváře jako Banshee (Irsko), Sunfire (Japonkso) a Wolverine (Kanada), který od této komiksové série začal nabírat na popularitě, nedlouho na to se stal nejpopulárnějším mutantem. Brzy byli do příběhu zakomponováni další mutanti ze starých časů a to například Phoenix, Angel, Beast, Havok nebo Polaris.


(John Byrne)

Obnovená komiksová série byla ilustrována Cockrumem, později Johnem Byrnem a psal ji Chris Claremont, který se stal nejdéle spolupracujícím scénáristou. Tento talentovaný autor produkoval události jako bapříklad smrt Thunderbirda, návrat Strážců nebo vznik Phoenix. Také v průběhu času představil další významné postavy – Amandu Sefton, Multiple Mana, Mystique a Moiru MacTaggert.


(Dave Cockrum)

Temné ságy

Claremont a Byrne umisťovali X-Meny do nejrůznějších zoufalých situací, které měly za úkol otestovat jejich charakter. Nejvíce pozoruhodný komiks z tohoto období se nazývá The Dark Phoenix Saga (Uncanny X-Men #129–138, 1980). Jedná se o rozšíření vyprávění děje X-Menů. Příběh se zaměřuje na Jean Grey a Phoenix Force. Tímto komiksem bylo inspirováno zakončení filmové trilogie X-Menů – X-Men: The Last stand (2006).


(obálka komiksu The Dark Phoenix Saga)

Z dnešního hlediska byl však mnohem důležitější komiks Days of Future Past (Uncanny X-Men #141–142, 1981). Jelikož se jedná o předlohu filmu, který míří tento čtvrtek do českých kin, můžete se těšit na podrobný rozbor tohoto díla. Již nyní je však důležité podotknout, že jde o významné dílo, které asi nejvíce ze všech vydaných komiksů s X-Meny poukazuje na boj za práva mutantů. Tento komiks měl za cíl připomenout staré časy a podpořit tak rasovou snášenlivost, která v tehdejší společnosti dost chyběla.


(obálky komiksu Days of Future Past)


Jít na X-Men | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!