Jack Bauer

Jack Bauer

Kiefer Sutherland Sezóny 9 2001 - 2014


Agent CTU, uprchlík i vězeň. Tím vším je Jack Bauer, který ví, že po ohlášení nějakého toho teroristického útoku ho vždycky čeká perný den. Jack se ale hlavně nebojí ušpinit si ruce a udělat vždycky to, co je třeba. Byť je to věc sebehorší.

Bauer získal titul bakaláře z anglické literatury na losangeleské univerzitě a akademickou hodnost magistra z kriminologie a práv na univerzitě v Berkley.

Po skončení univerzity pracoval jako člen zásahové jednotky v Los Angeles a elitní jednotky americké armády – Delta Force. Zřejmě také pracoval v terénu pro CIA ještě před tím, než byl přeložen do Protiteroristického oddělení.

Bauer byl ředitelem CTU Los Angeles během pokusu o vraždu senátora (pak prezidenta) Davida Palmera. Během tohoto dne byla Bauerova manželka Teri a jeho dcera Kim uneseny Victorem Drazenem, mužem, o kterém si Bauer myslel, že byl zabil při tajné misi v Kosovu zvané v Nightfall před dvěma roky. Bauerova kolegyně Nina Myers (o které se zjistilo, že je zrádce) zabila Teri předtím, než byla zatčená. Jack byl tak rozrušen smrtí Teri, že rezignoval na funkci ředitele CTU a stal se nečinným agentem.

! Pozor, článek obsahuje informace až do 4. série

O osmnáct měsíců později, byl Bauer povolán zpět do služby prezidentem Palmerem aby pomohl CTU zastavit teroristickou skupinu, známou jako Druhá vlna, plánující výbuch atomové bomby v Los Angeles. Po incidentech v 2. řadě, byl Jack jmenován Tonym Almeidou (novým ředitelem CTU) ředitelem polních operací.

Nicméně o tři roky později, byl Tony odstraněn z CTU pro zradu, když chránil život svoji manželky a Jack byl přinucen opustit oddělení a stal se zaměstnancem Ministerstva obrany. Tam se Bauer zapletl s dcerou ministra obrany, Audrey Raines, a byl to docela vážný vztah. Nicméně, poté co byl Jack ve 4. řadě povolán zpět do CTU pomáhat zastavit sérii útoků, proti Spojeným státům, vedených teroristou Habibem Marwanem, se Audrey rozhodla, že nemůže ovládat Jackův život když pracuje pro CTU a jsou od sebe odděleni.

Charakter:

Jack Bauer je popisován jako nekompromisní vlastenec Spojených států Amerických hlavně kvůli oddanosti své práci, ačkoliv jeho politické a etické perspektivy nejsou nikdy opravdu odhaleny. Jedno téma se však vrací a to je Jackova víra v moto „účel světí prostředky“: Jack věří, že získání žádaných výsledků je důležitější než to jak je jich dosaženo, často se pouští do kontroverzních akcí, jestliže si myslí, že tím dosáhne důležitého cíle. Jeho filozofie byla nejlépe vyjádřená, potom co zastřelil jednoho zdrženlivého kriminální před Georgem Masonem, ředitelem CTU. George vyjádřil zděšení nad Jackovou extrémní akcí a Jack odpověděl: „To je největší problém s lidmi jako jsi ty, Georgi. Chcete výsledky, ale nikdy si nechcete ušpinit ruce.“ Jackův motiv byl později vysvětlen, ukázalo se, že zabitím kriminálníka získal důvěru gangu, který mu dodával informace potřebné k předejití nukleárního útoku na USA.

Jack stále nasazuje svůj život, stejně jako životy svých blízkých, za účelem sloužit obecnému dobru. Byl konfrontovaný se situací kdy terorista vyhrožoval uvolnit zničující biologickou zbraň, jestliže nebude popraven jeden z Jackových nadřízených, Ryan Chappelle. Bylo potvrzeno, že terorista neblafuje, a tak Jack zabil Chappella kulkou do hlavy. V dalším příkladu, během událostí zobrazených ve 4. řadě, byl Bauer požádán aby vytáhnul čínského vědce jménem Lee Jong z čínského konzulátu v Los Angeles, protože měl zásadní informaci potřebnou k zastavení bezprostředně hrozícího teroristického útoku. Během ilegální razie, byl Lee postřelen a potřeboval okamžitou lékařskou pomoct, aby neumřel. Když Jack přijel na CTU, zjistil, že doktor tam již pracuje na Paulu Rainesovi, bývalém manželovi Audrey Raines (Jackova přítelkyně) který byl dříve postřelen zkoušejíc chránit Jackův život. K velkému zděšení Audrey, Bauer vytáhnul svoji zbraň a donutil doktora začít operaci na Leeovi. Raines dostal srdeční zástavu a brzy poté zemřel. Bauer zřídka kdy projevuje výčitky po takové akci, ačkoli toto je velkou měrou zaviněno potlačením emocí tak, aby se vždy mohl soustředit na svoji práci. Ale i on byl odhalen z jeho zranitelnější strany, včetně důležité scény na konci 3. řady, kdy se zhroutí plačící po traumatických událostech dne. Je to, možná, tato zranitelná strana, která je nejsmysluplnějším rysem – má nám připomenout, že Jack je také jenom člověk s emocemi a smyslem pro morálku. Po smrti jeho manželky na konci 1. řady, se někdy zdá, že bude žít život, který má jen malý osobní účel. Jack Bauer neodděluje svůj osobní život od svojich povinností. Jak řekl Chase Edmunds, jeho spolupracovník v polních operacích, který během 3. řady měl milostný vztah s Jackovou dcerou: „nemůžeš dělat tuto práci a vést normální život zároveň.“ ačkoli Bauer je ještě ve spojení s dcerou, zdá se že bude žít svůj život ve 4. řadě většinou bez ní, protože Kim se přestěhovala do Valencie s Chaseem Edmundsem.

Během let své dobré služby, se Jack stane polo-osobním přítelem smyšleného (a prvního afro-amerického) prezidenta Spojených států, Davida Palmera, velkou měrou kvůli tomu, že Jack mu nejednou zachránil život. Velmi popisný faktor jejich vztahu je fakt, že prezident Bauera oslovuje Jacku, zatímco Jack osloví prezidenta výhradně a profesionálně „pane prezidente.“ Palmer se, nicméně, cítil dost blízký Jackovi, protože Jack byl jedním z prvních lidí, kteří se dozvěděli, že Palmer nehodlá kandidovat na znovuzvolení.

„Smrt“ Jacka Bauera

Na závěr čtvrté série, kvůli jeho účasti při tajné razii na čínském konzulátu v Los Angeles, která měla za následek zabití čínského konzula přátelskými jednotkami, měl být Jack Bauer předán čínským úřadům. Prezidentský poradce Walt Cummings přikázal agentovi z tajné služby Daleu Spauldingovi zabít Bauera jakmile bude ve vazbě, aby zabránili Číňanům získat nebezpečné informace od Bauera. Mike Novick, šéf personálu prezidenta Charlese Logana, zaslechnul rozhovor a informoval Bauerova přítele a bývalého prezidenta Davida Palmera. Palmer volal Bauerovi a přinutil ho, aby uprchnul z CTU. Bauer spolu s Tonym Almeidou, Michelle Desslerovou a Chloe O´Brianovou naplánoval útěk, ve kterém zfalšoval svou vlastní smrt, aby se vyhnul vazbě. Jakmile agent tajné služby Spaulding a personál CTU opustili scénu, byl Bauer oživen adrenalinem. Tony a Michelle propašovali Bauera z CTU a pomohli mu na samotářskou cestu. Děkoval jim za všechno co pro něj udělali, pak volali Palmerovi a informovali ho o všech jejich záměrech a účelech. Palmer pak prohlásil "Jack Bauer je mrtvý.“ Jack pověsil telefon a odešel…

podle wikipedia.org

//// Photo © 20th Century Fox