24

24


První řada seriálu 24 běžela na americké stanici FOX během let 2001 a 2002. Její přelomový formát tví v tom, že každá epizoda běží v reálném čase, tedy každá 45minutová epizoda (spolu se třemi pětiminutovými pauzami na reklamu) se rovná jedné hodině reálného času. Každá sezóna se pak skládá z dvaceti čtyř epizod a dává tak dohromady jeden ucelený den.

Ústřední postavou seriálu je agent protiteroristické jednotky Jack Bauer (Kiefer Sutherland), který se v první sezóně snaží zabránit atentátu na prezidentského kandidáta a zároveň zachránit svou ženu a dceru, které jsou teroristy drženy jako rukojmí. Tato série se v americe dočkala velkého úspěchu a v řadách dalších tak Jack začal čelit hrozbám ještě větším, mezi které se řadí například jaderná bomba nebo smrtící virus, přičemž seriál stále dodržoval svůj ikonický časový formát.

Vedle Jacka se napříč sériemi setkáváme i s dalšími stálými postavami, mezi které se řadí například Jackova dcera Kim (Elisha Cuthbert), Jackův kolega Tony Almeida (Carlos Bernard) nebo pozdější spojenkyně Chloe O'Brian (Mary Lynn Rajskub). Jack Bauer je však stále jedinou postavou, která vystupuje nejen v každé sezóně, ale dokonce i v každé epizodě seriálu.

Seriál 24 získal mnoho nejrůznějších ocenění a velké popularity se dočkal nejen ve Státech, ale i po světě (u nás seriál běží pod názvem 24 hodin a hlas Jacka Bauera zde namluvil herec Ivan Trojan). Dočkal se celkem osmi sérií a jednoho video filmu, načež byl seriál ukončen. V roce 2014 se však vrátil s dvanáctidílnou minisérií 24: Live Another Day, ve které Jack čelí novým hrozbám v Londýně.