5 důvodů, proč (znovu) začít koukat na Agents of S.H.I.E.L.D.

5 důvodů, proč (znovu) začít koukat na Agents of S.H.I.E.L.D.

1.5.2015 18:00


Avengers: Age of Ultron právě burácí v českých kinech a tím se do popředí zároveň opět dostávají i Agents of S.H.I.E.L.D. Má cenu na tento seriál koukat, pokud ze světa hraného Marvelu znáte jenom filmy? Tady je pět nespoilerových důvodů, proč rozhodně ano.


Přestože jsem velkým fanouškem seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. už od jeho pilotní epizody, sám uznávám, že především v první polovině první řady měl tento seriál své problémy, kvůli kterým spousta diváků, kteří na seriál začali koukat, nad ním po pár epizodách zlomili hůl. Tento článek je proto věnován nejen těm, kteří jsou seriálem dosud zcela nepolíbeni, ale i těm, kteří hledají důvod, proč se k němu vůbec vracet.

(ústřední postavy seriálu v jeho první řadě)

1. Odvrácená strana filmového Marvelu

Jak nejspíš víte, seriál Agents of S.H.I.E.L.D. se převážně točí kolem postavy agenta S.H.I.E.L.D.u Phi­la Coulsona, který se objevoval hned v několika filmech světa Marvel Cinematic Universe, dokud nebyl zabit v prvních filmových Avengers. Coulson se však vrátil, a to rovnou se svým vlastním televizním seriálem, ve kterém vede speciální tým agentů, kteří se potýkají s nejrůznějšími světovými hrozbami.

Coulsonovo zmrtvýchvstání si přitom tvůrci nevycucali z prstu jenom tak. Průběžné vysvětlení Coulsonova uživení se rozpínalo napříč celou první řadou (plus i první polovinou řady druhé) a nakonec vyústilo ve výbornou pointu, která se do světa filmového Marvelu zavrtává hlouběji, než kdokoliv z nás mohl tušit.

Díky Coulsonovi a jeho vlastnímu týmu tak můžeme svět filmového Marvelu sledovat trochu z jiné strany, tedy třeba skrz něj nakouknout pod pokličku samotné organizaci S.H.I.E.L.D. mnohem podrobněji, než bychom to kdy dokázali ve filmech. Avšak právě i s jednotlivými filmy se tento seriál velmi často propojuje a odkazuje na jejich klíčové události. V několika epizodách už se navíc objevilo i pár filmových postav jako například Nick Fury v podání Samuela L. Jacksona, Maria Hill, kterou ztvárnila Cobie Smulders, nebo asgardská lady Sif (Jamie Alexander).

(Maria Hill a Phil Coulson v pilotní epizodě)

2. Výborný a gradující příběh

Příběhová struktura seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. se ze začátku držela klasického formátu „případ pro každý týden“, kdy Coulsonův tým v každé epizodě řešil jeden konkrétní nadpřirozený případ, zatímco v pozadí se rozvíjelo hned několik mytologických podzápletek. Problém byl ale v tom, že seriál v té době ještě pořádně nevěděl, které části své mytologie by se měl věnovat přednostně, a tak nám týden co týden z každé z nich neodhalil takřka nic.

To se ale změnilo v druhé polovině první řady, kdy seriál začal svůj směr konečně nacházet. Klasické případy ustoupily do pozadí a seriál začal vynikat ve výborných odhaleních okolo svých hlavních postav. A když se pak Agents of S.H.I.E.L.D. ke konci první řady propojili s událostmi filmu Captain America: Návrat prvního Avengera, spád celé série se točil o 180 stupňů a přitom vyprodukoval hned několik epizod, které se dodnes řadí mezi ty nejlepší (a pokud jste film viděli, jistě víte, o které klíčové události šlo).

Díky tomu se seriál ve své druhé řadě navíc mohl vydat zcela novým směrem, který si okamžitě přisvojil za vlastní. A bez jakýchkoliv detailů či spoilerů stačí říct prostě jen to, že tento směr seriálu přidal na jedinečnosti, dramatickém spádu a hlavně i na mnohem větší relevantnosti v rámci světa Marvel Cinematic Universe, na němž seriál přestal být už tolik závislý a začal se spíše chovat jako téměř rovnocenný sourozenec jednotlivých filmů. A bylo to právě ve své druhé řadě, kdy se seriál Agents of S.H.I.E.L.D. dostal na svůj prozatímní vrchol.

(druhá řada seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. nabízí temnější
a hlavně i originálnější zpracování původní látky)

3. Bravurně vykreslené postavy

Ani kdoví jak propracované postavy nebylo něco, čím se seriál mohl zpočátku chlubit. Určitá plochost a jednotvárnost některých hlavních hrdinů ale zároveň nebyla ani něčím, u čeho diváci čekali nějaké zlepšení. Jak propracované postavy byste taky chtěli u „televizní komiksárny“? A o to víc pak seriál Agents of S.H.I.E.L.D. překvapil, když se svým postavám začal čím dál tím víc zavrtávat pod kůži. Vždycky, když už jste si mysleli, že máte tu či onu postavu přečtenou, seriál vás vyvedl z omylu a s jednotlivými svými hrdiny si do dnešního dne nepřestává originálně hrát.

Co je ale nejdůležitější, seriál Agents of S.H.I.E.L.D. dokáže právě skrze své postavy na televizních obrazovkách rozvíjet téma, které je klíčové i pro jednotlivé filmy. Přestože se totiž tyto filmy naučily ve svůj prospěch využívat trochu odlehčenější atmosféru, v jejich jádru pořád sídlí velmi vážná myšlenka střetu všedního a nadpřirozeného, konkrétně tedy ve smyslu interakce „obyčejných postav“ s nadpřirozenými schopnostmi. Od v cizí době uvězněného Captaina Americu přes posttraumatický stres Iron Mana až po vnitřní démony ostatních Avengerů, které velice dobře nastínil zejména Joss Whedon v nejnovějším snímku Avengers: Age of Ultron.

Díky své seriálové platformě přitom Agents of S.H.I.E.L.D. dokáží toto téma prohloubit ještě víc. Mohou se totiž soustředit na lidi bez jakýchkoliv zvláštních schopností, kteří se novému světu superhrdinů a mimozemských hrozeb musí vyrovnat po svém, bez žádných bojových obleků, nadlidské síly nebo magického kladiva. To ale zároveň neznamená, že by se seriál superhrdinům vyhýbal; v posledních epizodách se naopak začal soustředit právě na to, jak děsivé a nebezpečné získání nadpřirozených schopností může být nejen pro onu konkrétní postavu, ale jejím prostřednictvím vlastně i pro kohokoliv z nás.

(klasičtí superhrdinové a superpadouši ze světa
Marvel Comics rozhodně nechybí ani v tomto seriálu)

4. O krok před filmy

Seriál Agents of S.H.I.E.L.D. se ve své první řadě snažil upozorňovat především na to, co už z jednotlivých filmů známe. Ať už přes různé odkazy, camea filmových herců nebo epizodní provázání s konkrétními snímky. A přestože této strategie se seriál drží dodnes, zároveň se mu podařilo přijít i s něčím zcela novým: s přípravou diváků na to, co nás v kinech teprve čeká.

Svět filmového Marvelu bude samozřejmě vždycky fungovat tak, aby diváci byli schopni pochopit vše potřebné i „pouze“ z jednotlivých filmů. Pokud však mluvíme o světě Marvel Cinematic Universe jako o celku, seriál Agents of S.H.I.E.L.D. odvádí výbornou práci v nastiňování toho, co klíčovým událostem u nových filmů předchází a hlavně jaké dílčí události a rozhodnutí k nim spějí. Aktuálně si seriál například velmi dobře připravuje půdu k filmu Captain America: Civil War, který nás v kinech čeká příští rok. Ne snad tím, že by sledoval konkrétní události s tímto filmem spojené, nýbrž tím, že zasévá první zárodky reakcí a chování světa a určitých skupin, na kterých bude třetí Captain America od základů postaven.

Vedle toho se seriál blíže zaměřuje například i na tematiku komiksových Inhumans. Ty sice vlastní celovečerní film čeká až v roce 2019, Inhumans jsou ale na druhou stranu v komiksech tak širokým pojmem, že seriál ho může na televizních obrazovkách s předstihem rozvést do takové hloubky, jak by to celovečerní filmy nikdy nedokázaly. Jinými slovy, seriál Agents of S.H.I.E.L.D. vám svět filmového Marvelu prostě nabízí v mnohem širších spojitostech, díky kterým si jednotlivé budoucí filmy budete moct užít ještě o to víc.

(strach z jedinců obdarovaných zvláštními schopnostmi
je jedním z klíčových témat aktuálního dění seriálu)

5. Ucelený zážitek

Seriál Agents of S.H.I.E.L.D. je s filmovým Marvelem opravdu silně provázán, ať už jde o odkazy na konkrétní snímky či formování určité podoby světa, ze kterého pak vycházejí snímky nové. Pravdou však je, že pokud vás filmy ze světa Marvel Cinematic Universe nezajímají nebo se tak úplně nevyznáte v jejich klíčových událostech a propojeních, seriál Agents of S.H.I.E.L.D. si můžete užít i bez nich.

Agents of S.H.I.E.L.D. si totiž brázdí především vlastní cestu. Cestu, která v určitých ohledech může být dokonce i zajímavější než cesta filmová, protože se dokáže hlouběji soustředit na své postavy a více nám přiblížit svět, ve kterém žijí. Agents of S.H.I.E.L.D. dodávají na uvěřitelnosti v podstatě i celému filmovému Marvelu, protože nám ukazují, co se v tomto světě děje, když hrdinové dobojují svou velkou bitvu a nechají zbytek světa napospas jejím následkům.

A právě díky tomu dokáže tento seriál výborně fungovat i sám o sobě. Protože se naučil nebýt na filmovém Marvelu závislý, ale využívat ho spíše jako podporu či jistý typ ozvláštnění. Pokud ale jednotlivé filmy z rovnice vyřadíme, nejen že to seriálu prakticky nijak neuškodí, ale právě i díky tomu se dokáže vyvíjet vlastním směrem a být tak čím dál lepší a revoluční ve svém vlastním směru.

(Agents of S.H.I.E.L.D. momentálně finišují svou druhou řadu, přičemž řada třetí oficiálně
potvrzená dosud sice nebyla, nic ale zároveň nenaznačuje, že by měl být seriál zrušen)

FOTO: ABC


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!