Postřehy z epizody A Fractured House

Postřehy z epizody A Fractured House

5.11.2014 10:00


Nová epizoda seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. nás čeká až za týden, což je o to větší důvod pořádně se pošťourat v událostech epizody aktuální. Zde jsme se opět dočkali nástupu klasické komiksové postavy a navíc i nepřímého konfliktu dvou nedůvěryhodných bratrů.


Blacklash, nebo Whiplash?

V této epizodě jsme se dočkali dalšího nového převyprávění klasického komiksového záporáka, kterého zároveň ve světě Marvel Cinematic Universe do jisté míry vlastně nevidíme poprvé. Epizoda A Fractured House představila nového padoucha Marka Scarlottiho, vůdce skupiny žoldáků pracujících pro Hydru, který, jak uvedla Mockingbird, málem připravil o život i samotného Hawkeye.

Seriálový Mark Scarlotti vychází ze stejnojmenného komiksového záporáka, který však známěji vystupoval pod svým padoušským pseudonymem Blacklash. V komiksech je právě Blacklash vynálezcem a pracovníkem ve Stark Industries – tedy alespoň do té doby, než se vydal na dráhu zločinu. Dlouhá léta pak působil jako klasický protivník Iron Mana, který ho vždy snadno poznal podle dlouhého culíku a speciálního kovového biče, který si Scarlotti sám navrhl a sestrojil. V seriálu pak culík nahradil extravagantní sestřih a kovový bič zase nůž na řetězu. Přestože trochu fádní, Scarlotti se s ním ohánět rozhodně uměl.

Po mnoha bojích nejen s Iron Manem, ale například i Spider-Manem, se komiksový Blacklash na čas snaží sekat latinu, jeho rodina je však zabita nájemnými zabijáky a on se tak znovu vrací na dráhu zločinu. Tentokrát už s pokročilejší zločineckou výbavou a novou přezdívkou Whiplash.

A přestože byl Scarlotti první Whiplash, nebyl zdaleka jediný. Po něm tuto identitu převzali například kriminálnice Leeann Foreman nebo ruský vědec Anton Vanko, který se i se svými ikonickými elektrickými biči stal předobrazem k filmovému Ivanu Vankovi, hlavnímu záporákovi v Iron Manovi 2 v podání Mickeyho Rourka.

Jedna lež střídá druhou

Hlavním tématem této epizody bylo ale jednoznačně naše setkání s Christianem Wardem (v podání naprosto excelentního Tima DeKaye) a nastalý kontrast mezi ním a jeho bratrem Grantem Wardem. Vedle Christianova proslovu v závěru tohoto dílu byla výborná scéna rovněž ta, ve které Christian osočuje Granta, zatímco Grant současně slovně napadá Christiana. Ward nám nepěkné věci o svém starším bratrovi vyprávěl už v epizodě The Well (první zmínka o něm padla dokonce už v pilotu), nyní však vidíme i druhý úhel pohledu – tedy že lhářem, manipulátorem a sociopatem je tu ve skutečnosti Grant. A s tím se moc přít vážně nedá…

Epizoda A Fractured House se proto tak trochu snažila rozdělit své diváky na dva tábory. Buďto věříte Grantovi a všemu, co nám o svém starším bratrovi řekl, anebo věříte Christianovi, který navíc v závěru epizody skutečně dodržel svůj slib Coulsonovi a v samotném závěru dílu jsme se dočkali i podložení jeho argumentu o „něčem za Grantovýma očima“.

Tou skutečnou otázkou ale je, proč se držet černobílého rozdělování na jednoho padoucha a jednoho hrdinu? Co se totiž týče bratrů Wardových, jako tiskárna nejspíš lžou oba dva. To sice nemusí hned znamenat, že by spor mezi nimi nebyl skutečný, ale bylo by zajímavé zjistit, zda Grant ve skutečnosti dopředu nepočítal s tím, že bude k bratrovi převezen, a svůj útěk si tak naplánoval (hned na začátku epizody je vidět, jak si Grant masíruje zápěstí, skrz nějž se nakonec dostane ze svých pout).

Co se týče toho, jak si bude Ward počínat na svobodě, tady už nějaké divoké spekulace nejsou třeba. Přestože nikdy pořádně nevíme, o čem Ward komu lhal a jaké jsou jeho motivace, jeho posedlost Skye je více než skutečná. Grant se tak pravděpodobně spojí s Doktorem, aby Skye získali společně, nebo se Skye pokusí unést na vlastní pěst, aby ji k němu dovedl, jak slíbil. A přestože od smrti Garretta už Ward není věrný Hydře, je dost možné, že Ward bude ve své činnosti využívat prostředky Daniela Whitehalla, pro kterého by dost možná mohl mít nějaké zajímavé informace o Coulsonově týmu a základně.

Než ale téma Bratrů Wardových opustíme, připomenout musíme ještě jednu věc. Nezapomeňme totiž, že Grant i Christian mají mladšího bratra Thomase, který, jak Grant v této epizodě letmo naznačil, by přes veškeré trampoty se svými bratříčky mohl stále být naživu a tedy v budoucích příbězích ztvárnit nemalou roli.

Tetování dělá člověka

Vedle Wardova útěku jsme se nemalého překvapení dočkali i v závěrečné scéně epizody, kde jsme se setkali s tajemným mužem, který si nechává na tělo tetovat mimozemské znaky, které se zjevují Coulsonovi. Podle některých zdrojů se tato postava jmenuje Sebastian Van Holt, což je ale trochu podezřelé vzhledem k tomu, že jejím představitelem je pětačtyřicetiletý americký herec Brian Van Holt.

Dále víme to, že zatímco Coulson svými „rycími epizodami“ trpí, Sebastian si bolestivé tetování užívá a navíc mu i pomáhá se „rozvzpomenout“. A pokud jsme do této epizody nevěděli, kdo vyryl mimozemské znaky na zadní stranu obrazu z epizody Face My Enemy, tak dnes už si můžeme být poměrně jistí, že to byl právě Sebastian.

Více o těchto podivných znacích se snad konečně dozvíme v epizodě The Writing on the Wall, která nás čeká příští středu. Do té doby si můžete uřít alespoň speciální dokument z historie Marvelu, ke kterému pro vás do konce týdne připravíme i české titulky.


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!