Postřehy z epizody A Hen in the Wolf House

Postřehy z epizody A Hen in the Wolf House

27.10.2014 20:00


Pátá epizoda druhé řady seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. nám představila nástup zbrusu nové inkarnace původní komiksové postavy, nový pohled na jednu seriálovou postavu nám již známou, a nakonec taky jednu krávu…


Pekelná kráva

Než se dostaneme k hlavním tématům této epizody, rozehřejme se jedním pěkným komiksovým odkazem, který si pro nás tvůrci v tomto díle jen tak mimoděk připravili. V jedné scéně epizody A Hen in the Wolf House se totiž agentka Simmons podivuje nad vzorkem jakési „pekelné krávy“, která produkuje karmínové (tedy červené) mléko a která je ve složce Hydry označena pouze jako Bessie.

Bessie, nebo také Hellcow, je totiž postava ze světa Marvel Comics, která… No… Je to prostě upíří kráva. Její příběh začíná ve Švýcarsku 17. století, kdy je ještě jako obyčejná kráva napadena hrabětem Draculou (ano, i ten má ve světě Marvelu své místo), který vysaje její krev. Bessie však nezemře, ale stane se sama upírem schopným létat a krmit se krví jiných tvorů.

Logicky pak netrvalo dlouho, než se Bessie dostala do Spojených států, kde se nejdříve střetla s kačerem Howardem, aby později spojila své síly s Deadpoolem, což se jí málem stalo osudným. Deadpool ale naštěstí využil své superschopnosti bourání čtvrté stěny a Bessie před jistou zkázou na přímém slunci zachránil tak, že listovat stránkami komiksu do minulosti, aby předešel její smrti. Inu, byla to skutečně sehraná dvojka.

Jako zabít ptáčka

Teď se dostáváme k tomu hlavnímu, co nám epizoda A Hen in the Wolf House přinesla, a to představení komiksové hrdinky Bobbi Morse – Mockingbird. O tom, že se Mockingbird v seriálu objeví, informovali už agenti Koenigové na letošním Comic-Conu, aby byla později oficiálně potvrzena i představitelka této role – Adrianne Palicki. Kdo ale Mockingbird skutečně je?

Postava Bobbi Morse se na stránkách komiksů poprvé objevila již v 70. letech (stejně jako Hellcow!), během prvních roků své existence si ale prošla hned několika změnami. Ve své první inkarnaci se jednalo o brunetu, která se však brzy změnila v blondýnu a agentku 19 organizace S.H.I.E.L.D. s krycím označením Huntress. Od tohoto jména ale bylo později upuštěno kvůli podobnosti se stejnojmennou gothamskou hrdinkou od konkurenčních DC Comics a z Bobbi Morse se tak stala Mockingbird.

V průběhu let se komiksová Mockingbird provdá za Hawkeye a stane se členem jeho superhrdinské skupiny West Coast Avengers. Jejich manželství ale není nikterak pohádkové. Bobbi potratila Clintovo dítě a stála za zdánlivě zbytečnou a brutální smrtí jednoho druhořadého padoucha, což Hawkeye od jeho ženy značně odcizilo a nakonec se dokonce rozvedli.

Mockingbird pak na konci devadesátých let umírá a komiksoví tvůrci tak považují její příběh za uzavřený. V roce 2009 se však Bobbi vrátila s vysvětlením, že byla zajata Skrully (rasou mimozemských měňavců, kteří strašně rádi infiltrují Zemi), a že tehdy zemřel právě její skrullský dvojník, nikoliv ona. Mockingbird se tak může konečně znovu sjednotit s Hawkeyem a po jeho boku se stát klíčovou členkou Avengers v nastávajících příbězích.

Později má Mockingbird opět na kahánku, je jí však podáno sérum podobné séru supervojáka Steva Rogerse, načež i Bobbi začne disponovat podobnými schopnostmi jako právě Captain America. V aktuálních příbězích jsou Hawkeye a Mockingbird stále rozvedeni a každý z nich si jde svou cestou.

V seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. je Bobbi Morse zpočátku rovněž bruneta, když infiltruje Hydru jako šéfka bezpečnosti na základně, kde operuje agentka Simmons. Jak ale naznačil Lance Hunter, její přírodní barva vlasů je blond a jako blondýnku si ji užijeme i v nadcházejících epizodách.

A u Huntera chvíli zůstaneme. V posledním dílu se totiž ukázalo, že právě Bobbi je onou „pekelnou exmanželkou“, o které Hunter celou dosavadní druhou sérii nemohl přestat žvanit. Seriálový vztah Bobbi a Huntera by tak do jisté míry mohl připomínat ten Bobbi a Clinta Bartona, ve kterém k sobě dva exmanželé (alespoň na čas) opět najdou společnou cestu. Pokud by se ale filmový Hawkeye skutečně měl někdy objevit v seriálu Agents of S.H.I.E.L.D., jeho setkání s Mockingbird by určitě mohlo vypadat zajímavě, zvlášť pokud by tím měl vzniknout superhrdinský trojúhelník mezi nimi a Hunterem.

Až příliš lidský Doktor

V epizodě A Hen in the Wolf House jsme se poprvé ve větším měřítku seznámili s postavou Doktora, což nám ho představilo v trochu jiném světle. Dosud jsme Doktora mohli chápat jen jako mimozemskou příšeru, která zmasakrovala celou vesnici spolu i s vycvičeným týmem agentů S.H.I.E.L.D.u a která ve finále první řady připomínala spíš jakousi upatlanou mumii. V závěru epizody Heavy is the Head pak Doktor sice nabyl lidské podoby, stále se však zdál být jako z jiného světa. To se však mění v nejnovějším díle, ve kterém je Doktor až znepokojivě lidský.

Spolu například i s faktem, že Doktor skutečně provozuje lékařskou praxi, nic z jeho vystoupení v epizodě A Hen in the Wolf House nenaznačuje mimozemský původ (i když ho vyloučit samozřejmě nemůžeme). Doktor je zde pouze odcizený otec, který se snaží znovu shledat se Skye. Klíčová je v tomhle ohledu i zarámovaná fotka Skye a Doktora, na které je Skye ještě nemluvně. Tohle vážně nevypadá jako nějaký krvelačný ufon.

Což samozřejmě neznamená, že by Doktor nebyl smrtelně nebezpečný. To, co nám ale představila epizoda A Hen in the Wolf House, připomíná spíše stav Hulka, než chování vesmírného vetřelce. Osobně bych se nyní tedy začal přiklánět k teorii, že Doktor je původem člověk, kterého však během jeho života postihla jakási změna (a to před početím Skye, neboť ta je tímto jevem taky ovlivněna). Stejně jako Hulk, i Doktor disponuje nadlidskou silou a záchvaty nekontrolovaného hněvu. A když navíc konečně viděl, jak mu v otázce otcovství Skye leze do zelí ředitel Coulson, kam tento svůj nekontrolovatelný hněv asi nasměruje?

Doktor nám zároveň odhalil něco málo i z minulosti Rainy. Finále první řady v nás mohlo vyvolat dojem, že Raina se s Doktorem setkala prostě někdy během svého života a když poté narazila na Skye, dala si dvě a dvě dohromady a k Doktorovi se vrátila.

Nyní však vidíme, že Raina a Doktor mají velmi dlouhou společnou minulost, kdy se Raina stala Doktorovou chráněnkou poté, co ji našel „hladovou na ulici s hlavou plnou pohádek od její babičky“. Tak alespoň už víme, od koho má Raina asi všechny ty žvásty o „hledání potenciálu v každém z nás“.

Doktor, Kraken a Hybatel

Ještě více otázek nám však nabízí potitulková scéna tohoto dílu, ve které se Doktor setkává s Danielem Whitehallem. Je zajímavé, že zatímco Doktor Whitehalla zná, Whitehall jeho zjevně ne – tedy alespoň ne od pohledu. Pokud totiž oba značnou část svého života prahli po Obelisku, dává smysl, že se jejich cesty už někdy v minulosti střetly. Fakt, kolik toho ale Doktor o Obelisku ví (včetně jeho rodného jména), naznačuje, že má k tomuto artefaktu podstatně blíž.

Mohl Doktor Obelisk objevit a získat od něj své schopnosti, ať už jsou jakékoliv? Nebo, pokud se vrátíme k oné teorii, že je to mimozemšťan, s Obeliskem na Zemi kdysi dávno přicestoval a od té doby se snaží zapadnout mezi lidi a žít poklidný život? Zatím by nám stačila odpověď alespoň na to, jestli je Doktor minimálně stejně tak dlouhověký jako Whitehall (což je v epizodě mimoděk naznačeno). Například stav, ve kterém jsme Doktora viděli ve finále první řady, by mohl představovat jakýsi kokon nebo inkubátor, který mu umožňuje přežívat dlouhé časové úseky. Zatím ale budeme muset opravdu jen tápat ve tmě.

Věk Ultrona

Pokud vás zajímají nejrůznější postřehy a zajímavosti nejen ze seriálu Agents of S.H.I.E.L.D., ale ze světa filmového Marvelu obecně, nezapomeňte si přečíst i naše postřehy k prvnímu traileru na Avengers: Age of Ultron, kde můžete najít spoustu informací, spekulací a diváckých teorií z nadcházejících druhých Avengers, kteří nás v českých kinech čekají už na konci příštího dubna.


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!