Třináctá epizoda seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. s názvem T.R.A.C.K.S. dokázala, že seriály Josse Whedona si s tematikou vlakových loupeží prostě rozumějí. Vedle strhující špionážní podívané a poutavého prolínání časových rovin nám však tento díl nabídl také jedno pěkné cameo a hlavně i pár šokujících zvratů.
Očekávaná návštěva
Vedle adrenalinové zápletky na palubě jedoucího vlaku obsahovala epizoda T.R.A.C.K.S. ještě jeden prvek, na který se fanoušci seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. mohli těšit. Tím bylo samozřejmě ono avizované cameo bývalého ředitele společnosti Marvel Comics a tvůrce či spolutvůrce mnoha ikonických komiksových hrdinů Stana Leeho. Splnilo však toto jeho seriálové dostaveníčko patřičná očekávání?
Upřímně řečeno, ani moc ne. Stan totiž v této epizodě sice skutečně vystoupil, moc dlouho se v ní ale neohřál. Jistě, když jde o jeden z mnoha jeho filmových šťěků, tam na nějaké větší prostoje není čas a dává proto smysl, že se v nich Stan Lee opravdu jen mihne. Agents of S.H.I.E.L.D. však díky svému seriálovému formátu nabízí naopak unikátní příležitost využít celou jednu svou epizodu k tomu, aby mohl Stan dostat více prostoru.
Jinými slovy proč plýtvat Stanem Lee na další desetivteřinovou roli, když by kolem něj šla obestavět celá epizoda? A že by měl být Stan vyloženě špatným hercem, toho nám opak dokázal například už seriál The Big Bang Theory nebo snímek Kevina Smithe Flákači, ve kterém se Stan zdržel taky dobrých pár minut.
Ale i kdyby tato komiksová legenda měla být před kamerou skutečně na pendrek, komu by to vadilo? Vždyť je to přece Stan Lee! Možnost pořádně si ho užít i na televizních obrazovkách tak tomuto seriálu bohužel proklouzla mezi prsty. Stále však můžeme tak nějak ve skrytu duše doufat ve výsledné odhalení seriálu, že Stan Lee je ve skutečnosti Jasnovidec.
Nástup Deathloka
Po zrození Blizzarda v předchozím dílu nás v epizodě T.R.A.C.K.S. čekal další nástup klasické komiksové postavy. Jak už totiž bylo producenty ohlášeno dříve, ze seriálové postavy Mika Petersona se zde stal komiksový kyborg Deathlok. A to že je kdo, ptáte se? To se můžete dozvědět v naší shrnující novince.
Alespoň zmínit pak samozřejmě musíme i šokující cliffhanger celého dílu, ve kterém je Skye smrtelně postřelena Ianem Quinnem. Jak se z toho Skye vylíže, to zatím vskutku nevíme. Je ale pravdou, že její zranění jsou opravdu velmi vážná. Až by se k její záchraně hodilo probudit nějaké ty záhadné zvláštní schopnosti potlačované už od dětství, co říkáte?
Pomrknotí na Ohavnost
A ještě taková třešnička na závěr. Všimli jste si, jak agent Coulson při rozhovoru s Wardem v letadlové laboratoři zmínil jméno Emila Blonsky? Blonsky totiž není nikdo menší než samotný Abomination, jeden z úhlavních soků Hulka, kterého si ve filmu Neuvěřitelný Hulk z roku 2008 zahrál britský herec Tim Roth.
Abomination se ve světě Marvel Cinematic Universe měl původně přidat k iniciativě Avengers, to se ale agentu Coulsonovi naštěstí podařilo sabotovat tím, že na generála Rosse, pro kterého Blonsky pracoval, poslal Tonyho Starka (viz. marvelácký kraťas Consultant).
Díky poslední epizodě seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. pak navíc víme už i to, že Blonsky skončil v S.H.I.E.L.D.em hlídané kryocele na Aljašce.