Postřehy z finále druhé řady

Postřehy z finále druhé řady

18.5.2015 21:00


A je to tu. Druhá řada seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. je za námi, a přestože nám její 80minutové finále na pár věcí i odpovědělo, především z něj vyvstala řada nových otázek a možných zápletek, které by se měly více rozvíjet ve třetí řadě. Tak si to pojďme opět všechno shrnout.


Velká loučení

Ve finále druhé řady jsme se rozloučili hned s několika důležitými postavami. Některé z nich se ještě vrátí, některé už ne a u některých vlastně ani pořádně nevíme. První na seznamu tu máme Rainu, která především v posledních epizodách prošla skutečně rapidní změnou a konečně pochopila svůj osud, a přitom obětovala svůj vlastní život, aby se Skye dozvěděla pravdu o své matce.

Nebyla její smrt ale trochu… unáhlená? Raina je jedna z ústředních (byť pořád vedlejších) postav seriálu Agents of S.H.I.E.L.D., která to s námi táhla už od páté epizody první řady. Neříkám, že by se měla ještě vrátit, toto zakončení a finální vykoupení pro její postavu bylo skutečně výborné, avšak rozloučení s ní seriál natolik v podstatě odflákl, že není úplně vyloučeno, že bychom se s ní někdy v budoucnu ještě mohli setkat. Inu, stáli byste o to vůbec?

Na druhém místě tu máme Cala, který celou dvojepizodu svým „vylepšeným“ zjevem tak trochu sesul do žánru béčkového hororu. Už v minulých postřezích jsem vznesl otázku, jak si asi tvůrci pohrají s Calovou komiksovou přeměnou, a zároveň jsem se bál, že Calův pan Hyde bude příliš digitální. Výsledek byl ale bohužel ještě o něco horší, a přestože nejde zpochybnit jistý záměrný odkaz na zpracování ikonické knižní postavy pana Hyda v kinematografii z první poloviny 20. století, do seriálu Agents of S.H.I.E.L.D. se tento zjev prostě vůbec nehodil. Osobně by mě ale zajímalo, jak se Calova přeměna (ne)líbila vám. Nebojte se svůj názor na ni proto přidat do komentářů.

I s otcem Skye se v závěru druhé řady navíc taky loučíme. A stejně jako jeho zápletka byla z dramatického hlediska v druhé řadě jedna z nejlepších, i jeho hořkosladké zakončení tvůrci ve finále zvládli na výbornou. Pokud si však děláte hlavu z vedlejších účinků programu T.A.H.I.T.I. na Calovi, není třeba. Psychické problémy u Coulsona a dalších subjektů totiž vyvolávala pouze aplikace séra z těla Kree. Ta část T.A.H.I.T.I., která obstarávala výmaz paměti, je naprosto neškodná… Tedy mimo to, že vám vymaže paměť.

A navíc i u Cala nám vyvstává otázka, zda se s ním v seriálu ještě potkáme. Upřímně bych na to nespoléhal. Zakončení Calovy cesty finále druhé řady zvládlo opravdu na výbornou, a proto už vážně nemá smysl se v něm šťourat. Navíc Kyle MacLachlan teď bude mít plné ruce práce s návratem Městečka Twin Peaks, takže na další ztřeštěné eskapády v Agents of S.H.I.E.L.D. už by neměl ani čas. Je samozřejmě možné, že pokud se seriál dočká pokročilejšího počtu sérií a začne se v rámci zápletek zoufale chytat každého stébla, mohl by se Cal do seriálu teoreticky vrátit. Toho už se ale snad nedožijeme.

Skutečně nadobro už jsme se ale rozloučili s agentkou 33, jejíž osud je nakonec taky velmi tragický. Kara bývala skutečně výbornou agentkou S.H.I.E.L.D.u, která by vedle Melindy May nebo Bobbi Morse skvěle doplňovala Coulsonův tým. Pak jí ale Hydra vymyla mozek, který jí následně svými vlastními nápady zaplnil Ward (celá ta zápletka pomsty vůči Bobbi by bez Warda nikdy nemohla vzniknout, původní agentka 33 by se totiž na jejím místě zachovala úplně stejně).

Zajímavého zvratu jsme se ale dočkali i u Warda, se kterým se v seriálu zatím loučit vážně nemusíme. V druhé polovině druhé řady Ward ustoupil trochu do pozadí, a než aby pro Coulsonův tým představoval skutečnou hrozbu, spíš si s agentkou 33 brázdil vlastní cestu lemovanou odkazy na filmy Quentina Tarantina. Nyní se však Ward vrací nebezpečnější než kdy dřív a konečně tím dokazuje, že zatímco sezónní padouchové typu Garrett nebo Ťia-jing přicházejí a odcházejí, Ward zůstává jako úhlavní antagonista napříč celým seriálem Agents of S.H.I.E.L.D.

Otázkou teď proto je, co Ward plánuje dál. Spíš než aby se pokusil znovu vzkřísit Hydru, hledá z ní ty nejschopnější zbylé členy, se kterými by mohl založit svůj vlastní tým. Zajímavé taky bylo sdělení jednoho z bývalých členů Hydry, který si dal hlavičku s barovou deskou, a sice že Coulsonovi se skutečně podařilo rozložit celé vedení Hydry (Avengers se můžou jít zahrabat). Neradujme se ale předčasně, neboť ve filmu Captain America: Civil War, který se právě natáčí, by měl být představen klasický komiksový pohlavár Hydry baron Zemo, který by mohl ještě trochu zatřást i s děním v seriálu.

Je libo trochu vitamínu D?

Po překvapivém závěru finále druhé řady se člověk trochu zarazí, než si příště doplní svůj denní příjem vitamínů. Rozšíření účinků terrigenských krystalů mezi běžnou populaci skrze rybí olej je jakousi nenápadnou variantou komiksového spuštění terrigenské bomby, která pozemské obyvatele zasáhla v mnohem širším měřítku. To sice v seriálu bohužel udělat nešlo (protože chraň bůh, aby jeho existenci musely začít akceptovat filmy), avšak toto odkrývání nových Inhumans nám ve třetí řadě bude na druhou stranu moct nabídnout do jisté míry návrat k případovým epizodám první řady, kdy by Coulsonův tým jednou za pár epizod vždycky vystopoval nějakého toho (ne)člověka se zvláštními schopnostmi. Otázkou však zůstává, jak tyto případové epizody v první řadě skutečně fungovaly a jak dobrý nápad by vůbec bylo využívat je i v řadě třetí.

Druhou otázkou pak je, co se stane s normálními lidmi, kteří budou rybímu oleji vystaveni. Obvykle by se prostě změnili v kámen, zároveň je ale víc než pravděpodobné, že rozpuštění terrigenských krystalů na mořském dně je oddělilo od smrtícího kovu z Hybatele. Takový krok by od tvůrců dával smysl, protože jinak by ve třetí sérii musely zkamenět tisíce nevinných lidí, což je po porážce Ťia-jing v podstatě už jen bezúčelná pohroma.

Coulsonova pomocná ruka

Se svými postavami se seriál Agents of S.H.I.E.L.D. skutečně nemazlí, takže když už by bylo moc na sílu zabíjet Coulsona podruhé, tvůrci mu alespoň nechají useknout ruku. Otázkou zůstává, čím Coulson svou chybějící ruku nahradí.

(Phil Coulson, Luke Skywalker, Ash Williams anebo nově třeba Furiosa
by si měli založit vlastní jednoruční klub; FOTO: Walt Disney Studios)

Nejpravděpodobnější je nějaká ruka robotická, ale tu má dneska každý druhý. Jako vedlejšák by proto mohl Fitz Coulsonovi vyrobit nějakou speciální „pahýlovou“ zbraň, načež by se pak mohl konec konců udělat i zajímavý crossover s chystaným seriálem Ash vs Evil Dead, ve kterém by Coulsonova komiksová bouchačka zajímavě doplňovala hororovou motorovku Ashe Williamse (to už je ale samozřejmě zápletka spíš do nějakého ztřeštěného fanouškovského komiksu, než do skutečné seriálové epizody).

Není ale náhodou, že Coulson přišel zrovna o ruku. Producent filmů ze světa Marvel Cinematic Universe Kevin Feige se totiž přiznal, že jednotlivé filmy takzvané Druhé fáze filmového Marvelu totiž vzdávají hold mytologii světa Star Wars (kde někdo přijde o ruku v podstatě v každém filmu), který se letos v prosinci opět vrací do kin se svou již sedmou Epizodou. Zatímco Marvel je totiž ve své druhé fázi, právě v druhém natočeném Star Wars filmu – Impérium vrací úder – jsme se dočkali té nejikoničtější scény useknutí ruky v historii.

Jakým způsobem ale Marvel takhle uctívá Star Wars? Inu, vzpomínejme. Ve třetím Iron Manovi Tony Stark usekne ruku Aldrichi Killianovi, ve druhém Thorovi sehrají Thor a Loki šarádu na Malekitha, kde předstírají, že Loki Thorovi usekl ruku. Ve druhém Captainu Americovi zase zjišťujeme, že Winter Soldier má mechanickou ruku, ve Strážcích Galaxie pak o obě ruce přijde zase Groot (obě mu ale hned dorostou), a ve druhých Avengers urval Hulk ruku Hulkbusterovi (či useknutí ruky Usylusse Klawa v podání Andyho Serkise).

Thumbnail Play icon

Dalšího velkého „sekacího“ odkazu bychom se měli dočkat i v nadcházejícím Ant-Manovi, zatím však platí, že tvůrci Agents of S.H.I.E.L.D. jsou jediní, kteří měli dost odvahy na to trvale useknout ruku svému hlavnímu hrdinovi. Škoda jen, že se Coulson pořád nebaví s Tonym Starkem. Taková automatická rukavice z Tonyho obleku namísto Coulsonovy ruky by vážně mohla… přiložit ruku k dílu?

Nová výzva

Jednou z hlavních zápletek třetí řady jistě bude Coulsonův nový projekt Caterpillar („housenka“), skrze který bude vyhledávat nové jedince se zvláštními schopnostmi. Coulson tím v podstatě dělá kompromis mezi postavením Inhumans a S.H.I.E.L.D.u. Ano, bude sice hledat lidi se superschopnostmi a zavádět je do záznamů, zároveň to ale nechá na Skye, která bude moct tyto jedince chránit a vést tak, jak to předpověděla Raina. V rámci tohoto nového týmu se nabízí možnost, že bude vycházet z komiksové týmovky Secret Avengers (jak v epizodě konec konců naznačila Skye), ti však nebyli „secret“, protože by se schovávali před světem, nýbrž protože se specializovali na tajné mise a neautorizované ú­koly.

S novým týmem Skye se proto spíš opět vrátíme ke komiksovým Secret Warriors, o kterých jsme si v našich postřezích psali už několikrát, a jejichž členem byla Daisy Johnson právě i v komiksech. Kdo ale bude vedle Skye členem této skupiny? Jako první se nabízí Lincoln, který se v závěru finále připojil ke Coulsonovu týmu a Gordon dříve navíc naznačil jistou záhadu z Lincolnovy minulosti, ke které se ve třetí řadě asi ještě vrátíme. Vyloučit nejde ani jiné členy Inhumans, jako například „násobící se zrzku“, s tou mají ale hlavně Mack, May a Skye tak špatné zkušenosti, že je otázka, jestli by ji (je) mezi sebe vůbec chtěli.

A je kone… tyvole cože?!

Když už se finále druhé řady Agents of S.H.I.E.L.D. chýlilo ke konci a my si bláhově mysleli, že rybí olej byl dostatečný zvrat, stane se… Co se to vlastně stalo?

Pokud jste dnešní postřehy otevřeli jen proto, abyste zjistili, co se v závěru finální epizody stalo s agentkou Simmons, asi vás zklamu, protože o tomhle opravdu nikdo nic neví. Říct vám v podstatě můžu jediné: Jemma Simmons rozhodně není mrtvá. A to není spoiler, nejen protože Elizabeth Henstridge má smlouvu už na třetí sérii, ale i protože by vážně nedávalo smysl, aby tvůrci ve finále druhé řady nechávali nad osudem Jemmy otazník, jen aby hned v úvodu řady třetí řekli, že prostě zemřela.

Jemmě se stalo v podstatě to samé jako Fitzovi ve finále první série. Dostala se do jistého nebezpečí a my nevíme, jaké to bude mít následky. Kámen Kree, který ji do sebe vcucnul, ji podle některých teorií mohl někam přemístit, mohl ji i jenom uvěznit, anebo jí mohl dát nadpřirozené schopnosti. To by sice nedávalo moc smysl vzhledem k tomu, že tento kámen má být zbraňí proti Inhumans, ale byla by to zase hezká ironie vzhledem k názoru Jemmy Simmons na nebezpečnost nadaných jedinců.

Jak už jsem ale psal, co se jí stalo doopravdy nikdo neví, a to dokonce ani samotná Elizabeth Henstridge, která by se to ale z herců zároveň měla dozvědět jako první. My ostatní si holt budeme muset počkat až do podzimu. Do té doby ale nezapomeňte stále navštěvovat náš web, na kterém vám vedle novinek z natáčení nové řady pbudeme přinášet i nejrůznější speciální články, zajímavosti či aktualizace hlavních postav.

FOTO: ABC


Jít na Agents of S.H.I.E.L.D. | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!