7 důvodů, proč začít sledovat Archera, nejlepšího agenta na světě

7 důvodů, proč začít sledovat Archera, nejlepšího agenta na světě

22.6.2016 18:35


Sedmým rokem už animovaný televizní seriál Archer baví nejen americké diváky, ale i diváky po celém světě. Jednu epizodu zhlédne v premiéře zhruba milion diváků. My pro vás přinášíme sedm důvodů, proč byste řady fanoušků měli doplnit také.


1) Sofistikovaný humor

Stará pravda, že co je kreslené, ještě není nutně pro děti, platí u Archera trojnásob. Při sledování tohoto seriálu si možná chvíli budete připadat i trochu hloupí. Až na vás totiž postavy vychrlí vtipy, které zahrnují úspěšné, i když neznámé vědce, hudebníky, herce, sportovce a jiné, půjde vám jen hlava kolem. Archera dost možná nechápe ani většina diváků v Americe a není se čemu divit. Propracovaný a do posledního kousku vyšperkovaný humor jen tak u žádného televizního seriálu neuvidíte. O to víc si ho užijete, když přijdete na to, co se za popkulturními i historickými odkazy skutečně skrývá. A máte-li v tomto ohledu alespoň základní přehled, možná budete mít štěstí a pochopíte na první dobrou alespoň třetinu všech výtečných hlášek (ty další vám rádi přeložíme).

2) Dětinský humor

Archer je sice v jádru velice inteligentní seriál, ale jak už to tak bývá, slupku má hrubou. V seriálu se hodně pije i fetuje, každá z hlavních postav má nějakou (většinou sexuální a ne příliš skrytou) úchylku a během dosud natočených sedmi sérií se na obrazovce stane snad každá možná čuňárna, která by vás napadla (a když se nestane, určitě se o ní alespoň mluví). Archer proto i v tomto ohledu sází i na velice prostý humor, který ale v kombinaci s chytrými vtípky nepůsobí trapně a lacině, avšak naopak děj pohání kupředu jako supervýkonný motor. (Navíc to všechno dohromady vydá na spoustu internetových memů a tzv. running jokes, tedy vtipů, které se opakují v průběhu sérií a žijí si vlastním životem.)

3) Neotřelá animace

Na styl animace si u Archera budete pár epizod zvykat. Postavy a předměty, se kterými se „na place“ hýbe, mají vždy jasné kontury a jsou velice výrazné, naopak pozadí působí docela realisticky, jako by se vše natáčelo na skutečných lokacích či ve skutečných kulisách. Není to sice zcela výjimečný přístup k animaci, přesto v tomto Archer může být pro někoho ze začátku hůř stravitelný. Sérii od série je ale kreativní tým lepší a lepší a třeba v takové sedmé řadě už autoři dovedou s barvami a svou fantazií skutečné divy.

4) Vybočující série

Základní premisa seriálu je jasná: Archer je nejlepší agent na světě, jak o sobě rád tvrdí. V krvi mu pravděpodobně neustále koluje pár promile, je velice sebestředný a ke svému okolí dost bezohledný. A žádní svatoušci nejsou ani jeho matka Malory, šéfka špionážní agentury, láska a agentka Lana, nebo jeho kolegové: nadržená a bojovná Pam, hloupá a úchylná Cheryl, ťulpas a smolař Cyril, gay a hezounek Ray a nacistický vědátor milující anime Krieger. Tihle všichni spolu sice řeší úkoly poplatné době Studené války (hlavním nepřítelem USA je Rusko), atmosféra tehdejší doby je ale přesunutá do současnosti. Tenhle koncept seriálu vydrží čtyři série, během kterých se hlavní hrdinové podívají i do vesmíru, do podvodního království nebo na pirátskou loď, ale pátá série vše změní. Z agentů se stávají drogoví dealeři a celá řada se nese v tomto duchu. Šestá se do starých kolejí vrátí jen částečně, v sedmé se pak tým přestěhuje do Los Angeles, kde si otevře detektivní kancelář. Stereotypu se vážně bát nemusíte.

5) Zloděj James Bond

Archer je nejvýraznější světovou postavou, která nosí a propaguje černý rolák vhodný na agentské a špionážní práce. Jeho „tactleneck“ (doslova taktický rolák) se dokonce stal tak slavným, že ho použil i James Bond ve svém posledním filmu Spectre. Je vidět, že se inspiroval od toho nejlepšího. A to přece nemůže být náhoda.

6) Skryté významy a šifry

Vizuál, děj i humor seriálu je jenom špička ledovce. Tvůrci Archera jsou svým fanouškům velice oddaní. Nejenom že se pravidelně účastní on-line rozhovorů (AMA = Ask Me Anything = Zeptej se mě na všechno) na webu Reddit, právě tam, ale i jinde (třeba na Twitteru) mají jednotlivé postavy své účty a s lidmi občas komunikují. Například tak, že jim pomáhají v luštění záhad a šifer. A tady se nebavíme jen o nějakých hloupých hádankách. Seriál totiž v jednotlivých dílech ukrývá všemožné indicie, které fanoušci díl po dílu rozkrývají a míří k vyluštění obrovské zakódované zprávy. Po konci šesté řady se pozorní diváci dostali na webové stránky doktora Kriegera. Po sedmé sérii se pak luštitelé dopracovali až k velice nečekané kořisti, mezi níž byla i 3D soška piráta. Tady je celý záznam neuvěřitelné práce.

7) Jen tak brzo se nerozloučíme

Málokterý seriál dostane tu šanci, že když pohlaváři ve vedení televizních stanic rozhodují o jejich pokračování, nebaví se pouze o jedné řadě, ale hned o několika. Archer už v roce 2014 dostal objednávku na šestou a sedmou řadu dohromady. Letos, tedy v roce 2016, mu stanice FX přiklepla rovnou tři další série, které budou pokračovat nejméně do roku 2019. Pravda, budou sice zkrácené, ale komu to vadí? Nám ne!

Proč se na Archera díváte vy? Řekněte to nám a hlavně dalším možným fanouškům, kteří ještě nepropadli šarmu tohoto jedinečného seriálu. Těšíme se na vaše postřehy i doporučení v komentářích.


Jít na Archer | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře