Kolik nakonec stál druhý Avatar a proč musí atakovat největší příčky nejvýdělečnějších filmů historie?

Kolik nakonec stál druhý Avatar a proč musí atakovat největší příčky nejvýdělečnějších filmů historie?

25.12.2022 10:20


Již zhruba dva roky víme, kolik peněz James Cameron dostal na natáčení dalších Avatarů. Jenže do této chvíle jsme nevěděli, kolik amerických dolarů z této velké sumy se alokovalo pouze na druhý díl. Nyní dává naprostý smysl, proč musí druhý Avatar v kinech uspět.


Již od roku 2020 víme, že James Cameron si nakonec u studia dokázal uhádat 1 miliardu amerických dolarů, které dostal na natočení druhého a třetí Avatara, možná část se použila i na čtyřku. Je sice hezké, když dostanete tak velkou sumu, nicméně každý film je jeden separátní projekt, a tak se náklady na výrobu musí vyčíslit pro každičký film zvlášť, aby účetnictví bylo v pořádku.

Podle posledních zpráv to vypadá, že druhý film s názvem Avatar: The Way of Water stál okolo 350 až 400 milionů dolarů. Do této sumy nejsou připočítány náklady na marketing, které většinou nebývají veřejně známé. Zlaté pravidlo ale tvrdí, že celosvětové náklady na propagaci vyjdou tak na dalších 100 milionů dolarů. V případě Avatara, kdy kampaň je opravdu obrovská, bychom se nedivili, kdyby to byl i dvojnásobek. I vzhledem k inflaci, která trápí nejen Českou Republiku, ale i Evropskou unii a hlavně i USA.

150 až 200 milionů dolarů za marketing je tak vcelku střídmý a reálný odhad. Když si to všechno napočítáme, celková výroba druhého filmu by mohla vyjít na 500 až 600 milionů dolarů. Obecně platí, že snímek musí v kinech utržit jednou tolik, aby se vůbec zaplatil. Samozřejmě polovina utržených peněz zůstane v kinech, ale jednotlivé procentuální dělení se v každé zemi liší (např. Čína vrací filmařům zhruba jednu čtvrtinu výnosu ze vstupenky, pozn. red.).

(Kolik nakonec stál druhý Avatar a proč musí atakovat největší příčky nejvýdělečnějších filmů historie? Foto: Disney)

Když tedy budeme uvažovat, že náklady na film jsou 500 až 600 milionů dolarů a film musí vydělat dvojnásobek, aby se zaplatil, tak tady máme hranici 1 až 1,2 miliardy amerických dolarů. Přesně tento obnos film musí celosvětově utržit, aby byl na nule. To je samozřejmě docela děsivé číslo. Jelikož Cameron na filmu pracoval třináct let, asi nikdo nechce, aby se film jen zaplatil.

Teď už dává naprostý smysl, proč Cameron a studio usiluje o to, aby snímek atakoval nejvyšší příčky nejvýdělečnějších filmů historie. Pokud se mu to totiž nepodaří, výsledky z kin budou zklamání. Sice tu máme doprovodné hračky, parky a streaming, kde druhý díl časem vydělá další velké peníze. Teď ale Camerona a studio zajímá především kino a to je zcela pochopitelné.

Na druhou stranu druhý a třetí film má jistou finanční výhodu, kterou možná úplně na první pohled nevidíme. Cameron onu jednu miliardu amerických dolarů dostal od studia ještě před koronavirovou pandemií, před válkou na Ukrajině, před rozjíždějící se inflací a před případnou recesí české a americké ekonomiky. Film se mu tak podařilo vyrobit znatelně levněji, než kdyby ho vyráběl nyní (zvláště pokud tu jednu miliardu utratil z převážné části hned na začátku, pozn. red.). Aby Cameron natočil stejně spektakulární čtyřku a pětku, dost možná bude potřebovat daleko větší sumu vzhledem k ekonomickým aspektům dnešní doby.

Zdroj: ComicBook.com


Jít na Avatar | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!