Postřehy ze Spider-Man: Homecoming

Postřehy ze Spider-Man: Homecoming

14.7.2017 16:00


Nový Spider-Man se rozhodl rozjet to velkém a na plátno přinesl hromadu odkazů na komiksy nebo předešlá díla. Pojďme spolu rozplést tuto síť plnou narážek, kterou si pro nás tvůrci připravili, a podívat se na jednotlivé postavy s větším či menším prostorem.


Klasická znělka

Hned na začátku filmu se mohli fanoušci zaposlouchat do klasické znělky, kterou tvůrci použili i v předchozích sériích o pavoučím hrdinovi. Tuto ikonickou znělku si budou pamatovat především diváci Spider-Mana z šedesátých let, ze kterého pochází. Proč se k ní tvůrci vůbec pořád vrací? Jedná se patrně o nejznámější a nejpovedenější song o pavoukovi, který kdy vznikl.

Thumbnail Play icon

Iron Man a jeho přátelé

Již od začátku bylo tvůrčím záměrem zapojit Iron Mana do dění v novém filmu. Z tohoto důvodu se na scénu vrací také Happy a Pepper, jejíž představitelka se do role původně nechtěla vrátit. Nyní chce sice opustit herectví nadobro, ale člověk nikdy neví. Kromě Tonyho lásky se ve filmu objevuje i její tričko, i když ne na zcela správné postavě. Peter si ono triko navlékl ve finále, zatímco Pepper jej měla v Iron Manovi 3. Že by byla Pepper na zajíčky?


Ned Leeds nebo Ganke Lee?

Peterův nejlepší kamarád je jakýmsi spojením dvou komiksových postav. Ned Leeds byl Peterův kolega novinář, jemuž šel mladý fotograf za svědka na svatbu. Nakonec mu byl vymazán mozek a stal se z něj Hobgoblin. Ganke Lee je naopak kamarád Milese Moralese, jiného Spider-Mana. Filmový Ned s ním sdílí vizáž a zálibu do LEGA a superhrdinů. Ganke navíc v komiksech párkrát vystoupil jako Ned, aby skryl svou identitu před Danikou Hartovou.

Slavné lokace

Jedna z prvních lokací, kterou uvidíte během Peterova příjezdu domů, je Stark Expo. Jak již víme, Peter se v druhém Iron Manovi objevil, kde si jej zahrál Max Favreau. Na konci filmu zase zavítáme na Coney Island, kam v komiksech pavouk párkrát zaskočil. Z komiksů pak na obrazovky přichází Midtownská střední škola, kterou Peter navštěvuje. Ve filmu z ní udělali jakousi školu pro génie zaměřené na vědu a technologie. Založení této školy se datuje k roku 1962, což odkazuje na první výskyt mladého hrdiny v komiksech.

Uznávaní géniové

Vnitřek samotné školy je vyzdoben obrazy nejrůznějších géniů, ať už skutečných nebo těch komiksových. V učebně chemie jste mohli spatřit fotografii Bruce Bannera, zatímco na chodbě malbu Howarda Starka a Abrahama Erskina. Poctu však tvůrci složili také jednomu skutečnému kreslíři. Mark Bagley stvořil vizáž Spider-Mana pro jeho pobyt ve vesmíru Ultimate. Jeho snímek se ve filmu přímo neobjevuje, ale během jedné scény je možné za Peterem spatřit graffiti nápis Bagley.

(Ne)čekaná camea

Jak je již zvykem, ve filmu nesměl chybět Stan Lee. Služebník Watcherů tentokrát zavítal na sousedství a přijal roli Garyho, který se spřátelil s lidmi v okolí. Musel si samozřejmě vymyslet mnoho historek, jinak by se jej ostatní neptali, jak se má jeho matka. Další cameo, o kterém jsme věděli, patří Chrisu Evansovi. Ten si zopakoval roli Kapitána Ameriky, tentokrát však trochu jinak. Někdy po událostech Avengers nahrál Rogers program pro školy, aby mohl inspirovat dnešní mládež. Program je povinné vysílat, i když je Rogers hledaný, tudíž musí podle vlády fungovat. Tvůrci nám slíbili, že více těchto záběrů uvidíme i na domácích nosičích, takže je na co se těšit.

Trochu nezvyklé cameo si pak střihla Jennifer Connelly, dabérka Peterovy asistentky Karen. Předtím ztvárnila Betty RossovouHulkovi z roku 2003, což není až tak nezvyklé. Jennifer je však manželkou Paula Bettanyho, dabéra J.A.R.V.I.S.e a herce Visiona. Oba manželé si tak zahráli umělou inteligenci, navíc ve stejném univerzu.

Učitelský sbor

Tvůrci si dali na tvorbě učitelského sboru záležet, tedy aspoň z toho hlediska, aby měli základ v komiksech. Začněme ředitelem Moritou, jehož s filmy i komiksy pojí jeho příbuzný z druhé světové války. Moritův otec či děd byl členem slavného Howling Commanda, což nám připomíná i fotografie v jeho kanceláři.

Roger Harrington je zase učitelem, který doprovázel studenty na jejich vědomostní utkání. Zahrál si jej Martin Starr, jenž se objevil také v Neuvěřitelném Hulkovi jako počítačový nerd. Určitě by bylo zajímavé, kdyby šlo u stejnou postavu, uvidíme, co na to řeknou tvůrci časem. Samotný Harrington byl v komiksech ředitelem školy v době, kdy byl Peter již dospělý a hledal si práci. Petera udělal učitelem a Flashe později koučem.

Učitelka chemie Warrenová vychází z postavy Raymonda Warrena, Peterova komiksového učitele. Ten byl v komiksech zároveň bratrem Milese Warrena, známého také jako Jackal. Nástup tohoto padoucha na scénu by byl jistě zajímavý, hlavně kvůli nekončícím příběhům o klonech, které nás provází i dnes.

Učitel tělocviku Wilson se v komiksech objevil také, vystupoval však na jiné škole. První výskyt postavy se datuje do roku 1955, kdy Marvel nevydával superhrdiny jako takové. I tyto staré komiksy však spadají do klasického univerza, tudíž sem tam tvůrci čerpají i z nich.

Posledním učitelem na seznamu je Cobbwell, učitel technologií. Opět se jedná o jednoho z klasických Peterových učitelů z doby jeho pobytu na střední. Petera jednou například poslal do opravny vyzvednout rádio, které tam nechal. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby ta opravna nepatřila Tinkererovi.

Iron Spider? Spíše Superior Spider-Man

Spideyho klasický kostým byl inspirován Ditkovým zpodobněním pavoučího hrdiny. Peterova domácí verze je zase vytvořena podle kostýmu Scarlet Spider. Peterův Avengerovský oblek, který byl představen na konci filmu, má údajně vycházet z kostýmu Iron Spider, na což tedy nevypadá. Mě osobně připadá jako kombinace Superior Spider-Mana se Stealth oblekem. Co myslíte vy?

Zločinní překupníci

Úhlavním nepřítelem celého filmu je Vulture, který se podobně jako v komiksech mstí za vyhození z obchodu. Jeho oblek byl řádně upraven, jelikož by s komiksovými křídly působil docela hloupě. Celá zápletka se spodinou i černým trhem dává smysl a nabízí nový pohled na svět Marvelu. Vulture finální souboj nakonec přežil a byl uvězněn. Keaton uzavřel smlouvu sice jen na jeden film, ale tvůrci slibují jeho návrat. Že bychom se dočkali Sinister Six? Kdo ví.

Většího prostoru se dále dočkal Herman Schultz, druhý Shocker. Jeho klasický kostým byl mnohokrát naznačován, ve filmu se ale neobjevil. Co se stalo? Máme tu dvě možnosti. Buď byl z filmu úplně vystřižen a uchován do pokračování nebo se jednalo o velice zdařilý podvrh. Na Comic Conu byla totiž představena figurka s plnou verzí tohoto obleku. Stačilo, aby se toho někdo chopil a nafotil to. Některé stránky to sice stále uvádí jako fotky z natáčení, chtělo by to však oficiální vyjádření.

Shocker číslo jedna je v komiksech známý jako Montana. Tenhle padouch používal k boji laso, což zní opravdu pitomě. Tvůrci se tedy inspirovalo seriálem The Spectacular Spider-Man, kde se z tohoto padoucha stal nový Shocker. O přítomnosti dvou Shockerů se mluvilo již dlouho, nikdo to však nebral příliš vážně. Brice na plátně sice dlouho nepobyl, jeho role však měla smysl. I céčkoví padouši někdy najdou využití.

Důležitou roli v překupnické partě hrál Phineas Mason aka Tinkerer. Ze zbytků mimozemského šrotu a dalších suvenýrů vyráběl všechny zbraně, které ostatní následně prodávali. Jeho role je zde obdobná jako v komiksech, kdy Tinkerer vyráběl vybavení pro téměř všechny superpadouchy. Teď nemluvím o multimilionářích samozřejmě. Za Masonem chodili například Hobgoblini nebo Scorpion.

Když už je řeč o Scorpionovi, tak ten se na plátně objevil také. Zahrál si jej Michael „Vaas“ Mando, kterému byla původně přisuzována role Carnage. Mac Gargan mu však sedl a na jeho návrat v novém kostýmu se všichni určitě těšíme. Objevily se tu sice zvěsti, že by měl mít roli v pavoučích spinoffech, potvrzené to však není. Právě Scorpion na konci filmu naznačoval příchod Sinister Six, kde určitě nebude chybět on ani Shocker.

O Aaronu Davisovi jsme psali již dříve. Strýce Milese Moralese si zahrál Donald Glover, kvůli kterému druhý pavouk vlastně vznikl. Film nám potvrdil také jeho identitu Prowlera, Peter nalezl ve složkách při jeho identifikaci. Obleku se Davis zřejmě nedočká, jako překupníka a zlodějíčka jej zřejmě ale nevidíme naposledy.

Nejmenšího prostoru ze všech padouchů se dostalo Randymu Valeovi. Ten ani v komiksech neměl moc velkou roli. Objevil se pouze ve čtyřech číslech a skrýval se pod přízviskem Darter. Jeho kostým připomínal oblek na skydiving a bránil se pomocí laserové pistole. Ve filmu vystupuje Vale jako jeden ze členů Vulturovy party, který je s ním již od samotného začátku.

SPZky a Číslo Peterovy skříňky

Nechápu, jak to fanoušci dělají, ale zvládají najít odkazy úplně všude. Číslo Peterovy skříňky je 1184. Co je na tom zvláštního? V listopadu 1984 vyšlo číslo Amazing Spider-Mana s názvem Homecoming, což je i název tohoto filmu. V onom příběhu se Peter vrátil z Beyonderových Tajných válek a domů si přinesl černý oblek.

Odkazy nalezli fanoušci také u dvou SPZtek. UCS-M01 od Prowlerova auta má znamenat Ultimate Comics Spider-Man #1. V onom čísle se poprvé objevil Miles Morales, a jelikož je Aaron Davis jeho strýc, tak to dává smysl. Druhá SPZ měla označení SM2–0563. Pokud si to rozebereme, tak nám vyjde Amazing Spider-Man #2, květen 1963. Jedná se o číslo Spider-Mana, ve kterém poprvé vystoupil Vulture.

Nebezpečné zboží

Pokud jste dávali pozor, mohli jste si všimnout, že téměř všechno zboží od Vultura má nějaký základ v předešlých filmech. Všechno samozřejmě začalo technologií Chitari, kterou poté nahradily díly z Ultronů. Shockerovy rukavice jsou vyrobeny z těch Crossbonesových. V prodeji má však Vulturova parta také granáty tvořící černé díry, které museli ukořistit z těl temných elfů po událostech druhého Thora.

Spoustu odkazů přineslo také Starkovo letadlo, které bylo vybavené klasickou technologií S.H.I.E.L.D.u. Uvnitř byly převáženy například staré Iron Manovy obleky nebo Thorův magický opasek. Ten byl ve filmech zmíněn vlastně poprvé a Thorovi má zvyšovat jeho sílu. V letadle se měl převážet také prototyp nového Kapitánova štítu. Dočkáme se jej v Infinity War?

Pavouci doby minulé

Před filmem Homecoming vzniklo v tomto století dalších pět hraných snímků o mladém Parkerovi. Tvůrci odkázali na obě série, ale samozřejmě se to snažili trochu zamaskovat. Na Raimiho trilogii odkazuje scéna, kdy Peter visí hlavou dolů naproti udýchané Liz. Karen v chvíli pobídne Petera, aby ji políbil. Samozřejmě se jedná o narážku na líbací scénu s Mary Jane v deštivé uličce.

Na Amazing Spider-Mana zase poukázal Flash. Pamatujete si na rodinnou večeři Stacyových? Stejně jako na večeři použil Flash větu „Branzino wasn't fresh“. Česky se ryba nazývá mořčák nebo mořský vlk. Právě tato ryba byla hlavním chodem v oné slavné scéně nepříliš úspěšného filmu.

Spideyho hračky

Tonym vyrobený oblek má v sobě zabudovanou hromadu uděláte, které opět odkazují na komiksy. V první řadě tu máme křidélka, díky nímž přeletěl Peter vrtulník a zachránil své přátele ve Washingtonu. Další vynález, který pavouk hojně užíval je Spider-Tracer. Tyto sledovací zařízení s tvarem pavouka používal Peter ke sledování mnoha zločinců, stejně tak tomu bylo i ve filmu.

Většího prostoru se nakonec dostalo také Spider-Dronovi. Toho měl Spider-Man ukrytého v hrudi. Pavoučí dron je v komiksech docela novinkou, poprvé se objevil teprve loni a vzhledově připomínal klasického drona.

Korejská církev asgardská

Vedle restaurace, ve které Peter a May večeřeli, jste si mohli všimnout velkého nápisu v korejštině. Po přeložení nám z toho vyjde „Korean Church of Asgard“. Tato církev se v komiksech neobjevila, ale určitě jde o zajímavé odhalení. Tvůrci jsou si vědomi toho, že příchod bohů musel nějak ovlivnit obyčejné lidi. Z tohoto důvodu vytvořili nové náboženství. Jedinou podobnou vírou byl kult Thora z roku 2099, který věřil v jeho návrat.

Damage Control

Po několika náznacích a nikdy nenatočeném seriálu zavítal Damage Control na velké plátno. I zde je jeho hlavou Anne Marie Hoag, která je pod vedením Tonyho Starka. V komiksech tuto společnost chvíli vlastnil také Wilson Fisk. Jejím údělem je samozřejmě opravovat škody po superhrdinských operacích. Vznikne snad po filmovém nástupu dlouho plánovaný seriál? Těžko říct, moc zajímavého by zřejmě nepřinesl.

Příběh sirotka

Michelle si knihy zřejmě vybírat umí. V jedné scéně čte O údělu člověka od Williama Somerseta Maughama. Příběh této knihy je o mladém sirotkovi, který musí žít u své tety. Zároveň čelí problémům ve škole, do níž nemůže zapadnout. Zní vám to povědomě? Podobně je na tom samozřejmě Peter, který se po smrti rodičů přesunul k May.

Peterovi spolužáci

Tentokrát sice po Peterově boku nevidíme Gwen nebo Harryho, ale to nebrání tvůrcům v použití hromady komiksových postav. Začneme s postavou Liz, která je založená na Liz Allan. Její postava byla ale upravena a stala se z ní dcera Vultura. Původně si fanoušci kvůli uniklým zprávám mysleli, že jí bude Michelle, nakonec se to ukázalo být chybné. Liz si má v budoucnu vzít za manžela Harryho Osborna. V Ultimate vesmíru z ní zase byla hrdinka Firestar. Uvidíme, zda se něco z toho stane skutečností.

Další z Peterových spolužaček je Cindy Moon. Tuto dívku můžete znát spíše jako pavoučí hrdinku Silk, kterou kousl stejný pavouk jako Petera. Silk užívá v akci dva kostýmy. První si dělala z pavučin, které ovázala kolem svého těla. Modernější verze obsahovala rudý šátek a bíločerný oblek. Morales a Silk? Abychom se náhodou nedočkali armády pavoučích hrdinů. Teď už chybí jenom Spider-Gwen.

Školní reportérkou nebyl nikdo jiný než Betty Brantová, budoucí sekretářka v Daily Bugle a manželka Neda. Jak možná již tušíte, Betty jsme měli možnost vidět i v Raimiho Spider-Manovi. Dívka měla být také Peterovou první láskou, kterou zde však nahradila Liz. Je možné, že jejich vztah vypukne až v dalším díle, kdy by mohla romance dostat více prostoru.

Abe Brown je v komiksech členem Synů Tygra, který je známý jako Black Tiger. Tenhle pouliční mstitel je bratrem původního Prowlera, nikoliv toho Ultimate, jehož hrál Glover. Hrdinu měli čtenáři možnost vidět po boku Iron Fista nebo Shang-Chiho.

Kromě Flashe se ve filmu objevilo i několik jeho parťáků, kterými jsou Jason Ionello, Tiny McKeever, Seymour O' Reilly, Charles Murphy a Sally Avrilová. Tato dívka je zatím jedinou Peterovou spolužačkou, který je potvrzená do Infinity War. V komiksech se stala hrdinkou Bluebird, která používala technologii otce již zmíněného Ionella. Samotný Flash se pak v komiksech stal Agentem Venomem.

MJ v akci

Postava Michelle Jonesové byla zahalena tajemstvím. Fanoušci uvažovali, zda by mohla být Michelle Gonzalesovou nebo Mary Jane, pokaždé se ale mýlili. Tvůrci se hned po vypuštění filmu vyjádřili k její přezdívce MJ a diváky ujistili, že se o Peterovu slavnou lásku nejedná. Při natáčení si akorát uvědomili, že mají dívky stejné iniciály, a tak si chtěli z fanoušků vystřelit. Stejného vtipu užili tvůrci také u basketball propagujících videí, kdy se na scéně objevil vysloužilý hráč Magic Johnson.

Scény jako z komiksu

Podobně jako jiné filmy, tak i Homecoming nabízí scény inspirované komiksy. Nejznámější užitou scénou je zřejmě zvedání sloupu, kdy Peter první volá o pomoc, ale poté se vzchopí a dokáže to. V komiksech se tato scéna objevila v třiatřicátém čísle Amazing Spider-Mana. Scéna s půlkou tváře Petera a půlkou Spider-Mana má zase odkazovat na pavoučí smysl, který byl sice z Peterových schopností vyřazen, ale jeho nástup máme čekat v dalších filmech.

Scéna se zloději v maskách kopíruje Ultimate Spider-Mana #42. Zároveň dali tvůrci do scény také malý vtípek. S pomocí pavučin využije Peter „Thorovy“ ruky, aby uděřil „Hulka“, díky čemuž mu dopřeje pomsty za úder v jejich první týmovce. Osobně si to ti dva pak rozdají v třetím Thorovi. Představení Spider-Mana světu má pak vycházet z Občanské války. Na rozdíl od komiksu k žádnému odhalení nedojde, tudíž musí Stark přijít s jinou zprávou, tedy požádáním Pepper o ruku.

Amazing Spider-Mana #267 si tvůrci vzali výstřel do prázdna a běh skrze sousedství bez jakýchkoliv vysokých domů. V komiksech i ve filmu šlo o velmi povedenou scénu, která ukazuje limit pavoučích schopností. Na konec jsem si pak nechal úplně poslední záběr filmu, kdy May najde Petera v kostýmu. K podobnému odhalení došlo v komiksech až později, kdy se po souboji s Morlunem vydal znavený Peter do postele, ale kostým neschoval. Také komiks končí cliffangerem, kdy je May v naprostém šoku a neví co říct.

FOTO: Marvel Studios, Marvel Comics, Sony


Jít na Avengers | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!