S každým novým filmem je svět Marvel Cinematic Universe čím dál propletenější a složitější. Proto už taky bylo konečně na čase, abychom se na jednotlivé přírůstky do to této fikční série začali koukat trochu podrobnější optikou.
K příjemnějšímu čtení tohoto poněkud delšího textu si vám dovolíme doporučit i tematický hudební doprovod.
Šílený titán Thanos
Hlavní zápornou postavou Strážců Galaxie byl jednoznačně Ronan Žalobce, mimo něj se tu však mihl i stínový padouch Thanos. Toho pak mohou znát nejen fanoušci příběhů Marvel Comics, ale prakticky i kdokoliv, kdo si počkal na (před)poslední scénu filmu Avengers z roku 2012, ve které se Thanos na nějakou tu vteřinku zjevil.
Představení Thanose ve Strážcích Galaxie má v podstatě dvě hlavní funkce. Tou první je ukázat, že Thanos má nyní nového představitele, a sice amerického herce Joshe Brolina, druhý důvod je pak divákům přímo ukázat, že Thanos je klíčový padouch nejen pro Avengers, ale zároveň i pro Strážce galaxie. Thanos se proto jistě objeví i ve Strážcich Galaxie 2 (kteří by mohli mimo jiné pracovat s komiksovou zápletkou, že to byl ve skutečnosti právě Thanos, ne Ronan, kdo zabil Draxovu rodinu) a nejspíš i v Avengers 3. Tady by pak možná nebylo od věci oba hrdinské týmy, tedy Avengers a Strážce galaxie, spojit, čehož se dříve nebo později také určitě dočkáme.
Star-Lordovo dědictví
Strážci Galaxie jsou propleteni mnoha odkazy na životní příběhy jednotlivých svých hlavních postav, o kterých si toho můžete více přečíst buďto v našem souhrnném článku o historii komiksových Strážců galaxie, nebo v podrobných profilech jednotlivých postav. V těchto postřezích se podrobněji zaměříme pouze na Petera Quilla a jeho otce, který byl zmíněn v závěru filmu a bude mít velmi pravděpodobně nemalou roli i v jeho pokračování.
V původních komiksech je Star-Lordovým otcem jistý J'son Spartaxký. J'son byl princem Spartoiského impéria, jehož se později stal vládcem. Ještě předtím však během svých vesmírných cest havaroval na Zemi, kde se zamiloval do lidské ženy Meredith Quill. J'son Meridith po čase opustil a vrátil se do svého impéria, Meridith však později porodila jejich syna Petera. Když se J'son stal imperátorem Spartoie, Petera kontaktoval a nabídl mu převzetí tohoto postu po něm. Quill ale odmítl.
Sběratelovo doupě
S mimozemským Sběratelem v podání Benicia Del Tora jsme se poprvé setkali už v potitulkové scéně filmu Thor: Temný svět, kdy mu byl Thorovými druhy předán Aether. Vedle něj se však Sběratel může pyšnit řadou dalších raritních artefaktů, některé z nichž jsme mohli vidět i ve Strážcích Galaxie. V jeho vitrínách se mihl například Temný elf z již zmíněného Temného světa, voják Čitauri z Avengers, nebo záhadný kokon, který v sobě podle mnoha fanoušků uchovává Adama Warlocka, uměle vytvořeného člověka s nezměrnými schopnosti, který byl v komiksech jedním ze zakládajících členů Strážců galaxie.
Přestože už ne v žádné výkladní skříni, u Sběratele se objevil i sovětský pes Cosmo, prakticky jakási komiksová verze Lajky, která byla během 60. let vypuštěna do vesmíru. Cosmova kapsle se však vzdálila od Země víc, než se plánovalo, a Cosmo tak nakonec dorazil až na „asteroid“ Kdovíkde, který jsme viděli i ve filmu. A když už jsme u Kdovíkde, možná jste si všimli, že celý tento vesmírný masiv připomíná jakousi obří lebku. V komiksech bylo Kdovíkde totiž pozůstatkem hlavy zástupce rasy Celestialů, obřích záhadných bytostí, které ve světě Marvel Comics zastávají úlohu nadřazených a skoro až božských entit.
Ale zpět ke Cosmu. Během jeho pobytu na Kdovíkde totiž došlo k jeho mutaci a tento sovětský pejsek náhle nabyl značné inteligence a schopností telepatie, telekineze a ústního projevu. Cosmo se později stal šéfem bezpečnosti na Kdovíkde a k tomu i důležitým spojencem Strážců galaxie, přestože si nikdy nepadl moc do oka s Rocketem, což bylo lehce nastíněno i v samotném filmu.
Camea, kam se podíváš
Filmoví Strážci Galaxie jsou plní různých hereckých štěků. Když pomineme tradiční roličku Stana Leeho, kterého si musel všimnout snad opravdu každý, jako jeden z mimozemských vojáků (které Peter Quill nazýval Želvami ninja) si zahrál samotný režisér filmu James Gunn. Jeho bratr Sean Gunn tu pak navíc ztvárnil i člena pašerácké skupiny Quillova šéfa Yonda (který byl v komiksech přímo členem původních Strážců galaxie z 60. let, kde se jednalo o lučištníka, který ovládal směr vystřelených šípů pískáním), nebo byl předlohou pro motion capture snímání Rocketa, kterého jinak daboval Bradley Cooper. A když už jsme u dabingu, nesmíme zapomenout ani na Vina Diesela, který propůjčil hlas Grootovi, a který pro účely filmu svou (skoro) jedinou repliku „Já jsem Groot“ zopakoval zhruba tisíckrát.
Ve filmu se v malé roličce dokonce „objevil“ i známý kanadský herec Nathan Fillion (Firefly, Castle). Pokud jste ale stejně jako my doteď doufali, že Fillion (stejně třeba jako Alan Tudyk či jiná velká jména ze seriálového whedonversa) dostanou v Marvel Cinematic Universe podstatně větší roli, ještě není všem nadějím konec. Fillion zde totiž pouze propůjčil hlas velkému modrému mimozemšťanovi z vesmírné věznice, který vyhrožoval Star-Lordovi a nakonec skončil s Grootovými prsty v nose. Nathan Fillion se proto ve světě filmového Marvelu v budoucnu ještě klidně může objevit.
Kačer na konec
Nemusíte být kdoví jací komiksoví šprti, abyste pochopili, o co šlo v potitulkové scéně Strážců Galaxie. Úplně totiž stačí, pokud si pamatujete na jistou šílenost z produkce George Lucase z 80. let jménem Kačer Howard, která pojednávala o mimozemském kačerovi (z planety mimozemských kačerů), který se omylem dostal na Zemi.
Zatímco tenhle film se ale pouze snažil přenést na svět sérii vtipných okamžiků s mluvícím kačerem (a pokud možno vám vnutit epileptický záchvat z toho, jak otřesně poplatný své době tenhle film je), původní marvelovská komiksová série Howard the Duck se prostřednictvím svého maniakálního kresleného protagonisty zabývala společenskou satirou a parodizací různých žánrů a médií (není náhodou, že komiksový Howard je vzhledově náramně podobný kačeru Donaldovi) hraničících až s nabouráváním čtvrté stěny, čehož se však ve světě Marvel Comics později stal králem supermagor Deadpool.
Po premiéře filmu se mnoho fanoušků začalo ptát, máme-li se snad těšit (či bát) nových filmových dobrodružství kačera Howarda, Režisér James Gunn na svém Twitteru však oznámil, že se jednalo pouze o jednorázový vtip a žádné další příběhy s Howardem se neplánují. Když už jsme tu ale před chvilkou mluvili o hereckých štěcích, kačera Howarda v této potitulkové scéně namluvil samotný Seth Green (Buffy the Vampire Slayer, Robot Chicken).
#12 PecaCZE: V tom případě pořád shoříš v pekle.
#11 Hurley: Samozřejmě :D momentálně lepší nenajdu. Já ani o to moc nestojím to vidět jen zabít ten čas :). Tak vždycky je to lepší jak nic. Leda že patříš mezi ti lidi co nechávaj komentáře u kinoripu a píšou tam že je to hrozná kvalita, když byla premiéra před týdnem ;).
#13 Hurley#9 PecaCZE: Pokud ale napíšeš, že jen čekáš, až vyjdou titulky, tak to automaticky chápu tak, že plánuješ koukat na kinorip.
#12 PecaCZE#7 Sykysan: Gunn povedal na twiteri, že tá scéna bola myslená len ako vtip a určite nemáme čakať že ho ešte uvidíme.
#6 Hurley: Tak to jsem rád, že je nábor otevřen :D… a co dělají všichni co stahují vaše titulky a ti co titulky dělají ? Stahujou :). Tak když mě film trochu zajímá, tak si ho stáhnu, když se na něj těším tak jdu do kina.
#11 Hurley#7 Sykysan: Nestraš. :)
Co vím tak Joss Whedon chce kačera Howarda zremakovat už pěknou řádku let :-)
#8 Hurley #10 kiso1561#5 PecaCZE: V pekle je pro tebe speciální místo.
#9 PecaCZEJá čekám až budou na stáhnutí titulky pak se na to asi podívám :)
#6 HurleyTen soundtrack byl skvělej, díky za odkaz :-)
#1 MatthewPhate: To mám z těch poznámek, který dopisuju na poslední chvíli… :)
#1 MatthewPhate: Jo, díky za upozornění, už jsem to tam změnil :-)
Článek pěkný, pouze malá oprava… Není to Deathpool, ale Deadpool :)
#2 iHyi #3 Hurley