Film Black Panther: Wakanda Forever dnes oficiálně vstupuje do českých kin, ale celá řada diváků ho měla možnost vidět již včera na předpremiéře. My jsme tam samozřejmě nechyběli, proto vám nyní přinášíme recenzi. Jak moc se tedy povedl poslední počin ze čtvrté fáze?
Ryan Coogler měl před sebou nesmírně těžký úkol, který mu nemůže nikdo z nás závidět. Natočit sequel o postavě, kterou již nemůže použít. Smrt Chadwicka Bosemana zasáhla v srpnu 2020 každého fanouška Marvel Cinematic Universe a dostala již schválený film na nezáviděníhodné místo. Studio se rozhodlo herce nepřeobsadit a ani nevyužít jinak hojně využívané CGI. Nejen že Coogler nemohl tedy použít postavu, o které má celý film pojednávat, ale zároveň si uzavřel i další vrátka, což z druhého filmu dělaly prakticky nerealizovatelný film.
A jaká vrátka to jsou? Erik Killmonger, který by mohl Black Panthera důstojně nahradit, zemřel na konci prvního dílu. Bylina, která dodává jedinci sílu černého pantera, je definitivně pryč, čímž se celé nástupnictví značně komplikuje. Když si sečtete všechny tyto aspekty, Coogler se ve scénáři nacházel ve slepé uličce, neboť jeho sequel neměl jak pokračovat. A i když tu máme mnohovesmír a poprvé za celou sérii opodstatnitelný důvod, kdy ho tvůrci mohou odůvodnitelně použít, tak se tak neděje. Místo toho se Coogler vydává na klikatou cestičku s druhořadými postavami, které nikdy neměli sérii táhnout.
Otázka tak zní – zvládl to Ryan Coogler se ctí? Když uvážíme všechny výše popsané aspekty a volbu cesty, kterou si režisér zvolil, tak ano. Bez hlavní postavy toho nešlo vykouzlit víc. Je ale druhý film vůbec potřebný a jedná se o kvalitní počin? Tady je už odpověď o dost složitější. Wakanda Forever je jedním z nejvážnějších filmů celé čtvrté fáze. Vtipů je jen pramálo a když už, tak se vhodně využívají.
Ryan Coogler stoprocentně dokazuje, že je zručný režisér. A i jinak genericky stále stejný MCU svět dokáže tady nabídnout něco navíc. Podmořský svět Namora je skvěle zobrazen, Wakanda sem tam působí taktéž živě a uvěřitelně než jiné scenérie. Film si s sebou nese určité poselství a předání pochodně Black Panthera nové postavě. Tady ale film naprosto selhává.
(Film Black Panther: Wakanda Forever vstupuje do kin, jak moc se vyvedl? Foto: Disney)
Letitia Wright nemá tak silnou power-star jako měl Chadwick Boseman či možný Michael B. Jordan. I když nehraje vůbec špatně, celý film zkrátka a jednoduše neutáhla. A nepomáhá ji k tomu ani scénář, který ji nijak nebuduje a nepřipravuje ji na roli Black Panthera. Shuri se jím zkrátka stane, protože to tak scénář chce. O jiných postavách či vhodnějších kandidátech se ani nemluví.
Fyzická příprava na danou roli je důležitým aspektem všech filmů. I roztomilá a stále se usmívající Natalie Portman podstoupila tvrdý trénink, aby v roli Lady Thor působila věrohodněji a hlavně uvěřitelněji. Letitii Wright ale zkrátka nového Black Panthera nevěříte. Herečka váží dvacet kilo i s postelí a její akční sekvence nebo páky s UFC šampionem působí zkrátka a jednoduše komicky. Wright nevypadá dobře ani po boku svých kolegyň, zvlášť v porovnání s Lupitou Nyong'o, která v kostýmu vypadá daleko komiksovějším a zdravějším dojmem.
Ale ani Shuri to sama nemá jednoduché a nemá se moc o koho opřít. Nakia dostává minimum prostoru, M'Baku je taktéž druhořadou postavou. Navíc jeho úloha se scvrkla na typického svalnatého týpka 21. století, kdy je nutné ukázat, že svaly nejsou všechno, a proto je důležité postavu při každém rozhovoru ponížit či z ní udělat ještě většího vola. Ramonda a obecně Angela Bassett je v roli nesnesitelná. Její řvoucí scény a pro mé uši nelahodící přízvuk, který tlačí příliš na pilu, mi postavu pouze více zprotivily. Poprvé v životě jsem si přál být v jiném sálu a to na dabingové verzi, kde snad její scény vyzněly o něco lépe.
Akce je opět generická a lehce zaměnitelná. Hollywood zde znovu ukazuje svůj klasický standard, kdy krátká akční scéna je sestříhaná na několik po sobě jdoucích mini-sekvencí, kdy se v boji kvůli rychlému střihu absolutně neorientujete. Třesoucí kamera tomu opět nepomáhá. Marvel znovu za tyto laciné triky schoval nepovedenou choreografii. Několikrát je ve filmu vidět, že postava padá k zemi ještě dříve, než je bodnuta jinou postavou. V neposlední řadě je akce na dvou a půl hodinový film zatracené málo.
(Velký prostor dostává i matka Black Panthera. Foto: Disney)
A to se dostáváme k samotnému tempu filmu. Film by šel klidně zkrátit o pětačtyřicet minut. Ve svém vyznění je příliš dlouhý a utahaný, až se šlo přistihnout, že se člověk chvílemi zatraceně nudí. Samotný film totiž netuší, čím vlastně chce být. Ve snímku si lze všimnout dvou takových velkých dějových linek, kdy ani jedna pořádně není rozvedena a dotažena do zdárného konce. Máme tu potenciální konflikt Wakandy se zbytkem světa, kdy je nám v úvodu filmu nastíněna politická hra okolo vibrania. Bohužel na tento úvod se v průběhu filmu zapomnělo a vracíme se k tněmu až na konci filmu. Druhá linka samozřejmě mapuje konflikt s Namorem, který je o poznání lepší.
Jenže scénáři se opět nehodí, aby Namor vyhrál, a tak Coogler využívá klasickou scenáristickou kličku, která v půlce filmu celý snímek posílá do kopru. Když už totiž má Namor všechny na lopatě a může vyhrát válku, udělá klasický záporácký manévr, kdy nechá prohrané straně čas na odpočinek a případné mobilizaci, aby ho ta mohla o půl hodiny později porazit. A i když toto rozhodnutí bylo nelogické a úplně k ničemu, Namor je i tak s přehledem nejlepší postavou celého filmu.
Znovu mu totiž fandíte a na postavu se dá daleko lépe napojit než kupodivu na truchlící Shuri. Obdobný scénář nastal i v prvním filmu, kdy Killmonger byl taktéž sympatičtější postavou než samotný Black Panther. Tam to bylo ale jen o kousek, tady je to o poznání celé třídy. Obecný problém je s celou Wakandou, neboť se horkotěžko hledá důvod, proč této skupince vlastně fandit. Bez Chadwicka Bosemana a jeho Black Panthera se totiž jedná o genericky vytvořené postavy, které nemají žádnou hloubku a nejsou ničím zajímavé.
V neposlední řadě tu máme mladou Riri Williams a slušně hrající Dominiqu Thorne. Jak se ovšem bát o tuto postavu, když víte, že postava dostala svůj vlastní seriál Ironheart, takže se jí zákonitě nic nemůže stát? Navíc postava je od prvního momentu dokonalá, super-chytrá, má vlastní auto, vlastní sklad, vlastní výzbroj a vše umí, všechno zná a všude byla. Jak má mít tato postava nějaký vývoj a příběhovou archu, když je od první minuty dokonalá ve všech směrech? Postavu si tedy zákonitě po vzoru Rey ze Star Wars nelze oblíbit, protože se jako divák nemáte čeho chytit. S postavou nemůžete nic nového objevovat, nezažíváte s ní žádné trable.
Suma sumárum Black Panther: Wakanda Forever je jen předraženou nudou, která se snaží vytěžit více ze svých nudných postav a bojí se na stranu dobra zakomponovat nového a možná i zajímavějšího hráče. Ryan Coogler dělá scenáristické kličky, jak se jen dá, jenže tato krasojízda mu na svahu nevychází. Sám musí porušovat svá vlastní pravidla s bylinou a předávat pochodeň někomu, kdo pro to neměl být ani určený a není na to (ani fyzicky) stavěný. Druhý film vlastně působí docela dobře, když uvážíte, jakou výchozí pozici snímek měl. Když se ale od tohoto všeho oprostíte, zbyde vám jen natahovaná nuda, která měla pokračovat v seriálu, ale ne tady.
Hodnocení: 50%
Včera jsem viděl v kině a musím říct, že recenze skoro do puntíku shrnula mé pocity po filmu.. ovšem s jediným rozdílem, že ikdyž mám stejné výhrady, tak bych tomu ve výsledku dal takových 60–70 %
5/0 čakal som viac. Tá bitka medzi národmi bola odfláknutá tak isto boj medzi Namorom a Shuri.
S vice nez polovinou recenze nemohu souhlasit. Predevsim clovek tu nema ani trosku prostoru se nudit, porad se neco deje at uz vzpominani na Chadwicka, predstaveni Riri nebo Namora, to vse prolozene dobrou zapletkou a fightama cca na urovni prvniho Panthera. To vse s vybornym CGI kteremu nejde nic vytknout jde jednoznacne o nejlepsi film faze ctyri…8,5/10
#11 Argenium: Ty iné názory teda vôbec nedávaš čo?
A já si doposud pochvaloval, jak civilní diskuze v komentářích převládá. Do této chvíle se totiž (ať už lidé s jakýmkoliv názorem) všichni chovali slušně, s pokorou. A to je vlastně na tom krásné, že lidé s různým názorem se dokážou kultivovaně chovat a vyjadřovat. Za to děkuji všem.
Nyní ale už k:
#11 Argenium: Recenze bude vždy subjektivní, když ji píše jeden člověk. Dlouhodobě jsem se vždy snažil o redaktorskou recenzi a chtěl jsem zapojit více lidí do procesu. Bohužel ne každý si vždy udělá čas a když už, tak nedodržuje deadliny, proto jsem od toho opustil. Nemyslím si, že film hejtím, jen říkám, co se mi líbilo – slušně, kultivovaně, snad dostatečně konstruktivně. Než začneš psát soudy o tom, co se mi líbí a nelíbí, tak jsem si dal tu práci a našel veškeré mé recenze z filmové čtvrté fáze:
Black Widow – Hodnocení: 70%
Shang-Chi – Hodnocení: 90%
Eternals – Hodnocení: 100%
Spider-Man: No Way Home – Hodnocení 100%
Doctor Strange in the Multiverse of Madness – Hodnocení: 70%
Thor: Love and Thunder – Hodnocení 50%
Werewolf By Night – Hodnocení: 70%
Black Panther: Wakanda Forever – Hodnocení 50%
Hele, já ti nevím, ale přijde mi, že moje hodnocení je vcelku nadprůměrné, když se podívám na ty hejty všude jinde. Jasně, poslední dvě návštěvy v kinech se mi úplně až tak nelíbily, ale furt hodnotím více než pozitivně. A že nemám Marvel rád? To bych se mu denně nevěnoval. Takže příště prosím – než mě začneš z něčeho obviňovat a říkat za mě, co mám a nemám rád – nekoukej se na věci pouze jednou optikou, ale přijmi fakt, že tu jsou projekty (Eternals a jiné), které se mi daleko více líbily než všem ostatním. Já Marvel mám rád a budu ho mít rád. To, že se mi nelíbí poslední film jako tobě, mě může maximálně mrzet. Urážet tě ale za to nebudu.
#11 Argenium: Tak nikdo nebrání dalším redaktorům napsat recenzi, @tom99 film viděl, tak napsal co si o tom myslí a co na tom. Dál podle tvého názoru mají psát recenze jen lidi co milují Marvel ? To nedává žádný smysl. A dále, Marvel po Endgame vydal většinou špatné filmy a je tu spousta lidí, který to už nebaví, to neznamená že se přestanu na všechny dívat. Jestli chceš více recenzí s kterými budeš sympatizovat je tu internet.
#10 Methew: „asi se měl stravovat zdravěji“ průměrný 13-letý uživatel Edny, co si myslí, že je hrozně cool, v přirozeném prostředí
Jinak z recenze od místního redaktora, který se obecně tady moc netají tím, že 4. fáze Marvelu se mu vůbec nelíbí (ne že by nebylo co kritizovat), bych si myslel, že film je tak na úrovni Morbia a že se jedná o absolutní odpad. Film je podle mě spíše tak 7.5/10, rozhodně mohl být kratší a rozhodně byla královna už místy celkem otravná. Ironheart se celkem děsím po tomto filmu, působí už jako víceméně hotový Iron Man v2, což málokdy dělá dobrotu.
Milému panu recenzentovi bych doporučil přestat sledovat Marvel, protože to očividně není nic pro něj, a pak tu jsou akorát docela dost zavádějící a subjektivní recenze (minimálně by recenzi neměl psát jenom jeden člověk, který navíc současnou MCU tvorbu nesnáší).
#12 PecaCZE #13 tom99 #14 LAZARUS111Súhlasím s autorom tohto článku, tiež som sa dosť nudil, akcie bolo až k plaču málo a na generické umelé emócie hercov ja nie som, takže mi to nič nedalo. Že herec zomrel na rakovinu hrubého čreva, tak zomrel, asi sa mal stravovať zdravšie
#11 ArgeniumZa mě nejlepší MCU film od Infinity War. Uvěřitelný, vážný, k zamyšlení. Namor a jeho říše naprosto perfektní. S recenzí souhlasím ve dvou věcech – bylo to trošku delší, než by mělo být a Shuri se na Panthera nehodí, Nakia by byla lepší. Jinak byla recenze trochu mimo a jakoby jsme každý viděli jiný film.
Za mě nejhorší marvelovka co kdy vznikla, a to jsem viděl Morbiuse. Hlavní postava nemastná neslaná, místy až protivná. Namor ušel, ale zasloužil by si mnohem více prostoru. 161 minut poslouchat ustavičné stěžování královny a princezny absolutní přepal. Celý film točit prakticky kolem vzpomínek na Tchalu prostě nejde. Z filmu jsem si neodnesl vůbec nic a z kina jsem odcházel absolutně otrávenej.
Bez Chad to uz nebylo ono …
Včera som na tom bola v kine, veľmi emotívny film. Kto na tom nebol, určite odporúčam. Skvelý príbeh, silné emocie, uctili si zosnulého herca. Dávam maximum hviezdičiek
Já souhlasím s recenzema v komentářích. Letitia svoji roli zvládla víc než dobře, celkově to bylo dost emotivní a napínavý. Hudba je opravdu skvělá. Za mě lepší než novej Dr. Strange a Thor.
8,5/10
Tahle recenze od Edny (zvláště v kontrastu se dvěma komentáři pod ním) rozhodně splnila svůj účel, neb prakticky obratem jsem si koupil lístek a asi za hodinu šel na film.
A souhlasím spíše s komentáři výše (Zira, Ratemus), film se mi překvapivě líbil, hodně, vlastně bych ho bez váhání přiřadil k nejoblíbenějším z celé MCU ságy. A mně osobně ty dvě a půl hodiny utekly jako voda.
Ano, bylo zvláštní nevidět tam Chadwicka Bosemana, kolem kterého se to vše minule točilo. A ikdyž štafetu BP nakonec převzala Shuri, nebylo s žádnou samozřejmostí, ani to nebylo vyprávěno, že to vše k tomu spěje. Vše po smrti T'Chally na mě působilo jako přirozený souhrn děje, který byl velmi uvěřitelný, včetně emocí – smutku, nejistoty, agrese, a dokonce i místy překvapivé brutality, kterou jsem od filmu nečekal.
Namor je též skvělá a uvěřitelná postava, na druhou stranu ten moment, který tom99 popsal, kdy je v jeden moment měl na lopatě, ale nedorazil je, mi právě přijde jako jediný logický. Protože pak by se z rozvážného a a moudrého vládce stal během momentu tuctový psychotický masový vrah – kvůli incidentu, který byl možná pro něj symbolický, ale podle mě příliš malý, aby je postava s jeho charakterem chtěl za to okamžitě zcela zničit.
Co se výtek týče, souhlasím, že z M'Baku udělali zbytečně další prvoplánově „tupou“ postavu jen proto, že je fyzicky větší než všichni okolo. Škoda. Riri Williams mě také nenadchla, těch přirozeně super-inteligentních lidí je tam najednou moc. A jak neměla žádnou backstory, jakou měl třeba Spider-Man v Civil war, než ho Stark vzal s sebou do Německa na výpomoc, to zapojení do děje s ní mi přišlo strašně na sílu, včetně toho, jak se k ní chovala královna Ramonda. Ale bude mít vlastní sérii, tak snad vše dovysvětlí (a nebude to taková… pytlovina jako Ms. Marvel).
Co se mi ještě obecně líbilo, je to, že ač majoritu postav hrály ženy, nebylo to znát. Tím myslím, vůbec jsem to nevnímal, byly tam zcela přirozeně. A mnohé filmy, které tlačí větší genderovou rovnost, by si z Wakandy: Forever mohly vzít příklad. Takže za sebe určitě doporučuji.
PS: A soundtrack k filmu je sakra skvělý.
#1 Ratemus: Musím souhlasit. Film jsem si maximálně užila a je to jeden z nejlepších filmů od Marvelu v tomhle roce. I když to má 161 minut, tak to uteklo celkem rychle, podvodní svět bomba. Záporák byl jeden z těch nejpodařilejších a myslím, že vzhledem k okolnostem, kdy Chadwick zemřel, se tomuhle nelehkému úkolu Letitia Wright postavila a zabodovala. Podle takové recenze by se člověk bál vůbec jít na takový film do kina, ale upřímně tam jděte, stojí to za to. Každý na to máme jiný názor, každopádně to neodsuzujte, než se na to podíváte, opravdu :)
Řeknu vám, že tohle je jednoznačně jeden z nejlepších filmů MCu, nejvíc emotivní, nejvíc vážný, dá se říct že je totálně bez humoru, případně je ho tam naprosté minimum, skvěle napsané postavy, výborný padouch a úžasně zpracovaný scény pod vodou. Podvodní scény úžasné, rozhodně není na místě srovnání s Aquamanem, zde je to vše tak nějak realističtější, hmatatelnější, opravdu máte pocit, že je to pod vodou a nepůsobí to tak digitálně pohádkově nasvíceně jako v Aquamanovi, i postavy samotné jsou naprosto odlišné. Motivace Namora naprosto logická, je jasné jedním z nejlepších padouchlů MCU…všechny postavy měly dostatečný prostor a žádná nepůsobila zbytečně, žádná nebyla protivná. Nebojím se říct, že je to nejvíc dospělý film MCu, rozhodně nečekejte trapnost Thora 4.
Prosím víc filmů MCU takových jako Black Panther 2.
Jen jedna potitulka.
#2 Zira