Robert Eggers promluvil o tom, jak se jeho Orlok liší od ostatních upírů

Robert Eggers promluvil o tom, jak se jeho Orlok liší od ostatních upírů

10.11.2024 8:15


Režisér Robert Eggers v posledních letech konečně dostal šanci natočit svůj vysněný projekt – novou verzi hororové klasiky Nosferatu. Jeho upírský horor dorazí do našich kin až v lednu, už teď ale sbírá nadšená hodnocení. Režisér nyní v rozhovoru popsal i svou vizi hraběte Orloka.


Hrabě Orlok se na plátně poprvé představil roku 1922, kdy ožil v nesmrtelné klasice F.W. Murnaua Nosferatu – Eine Symphonie des Grauens. V podání Maxe Schrecka vyděsil tehdejší diváky a položil základy upírského hororu, jenž se dodnes těší nesmírné přízni. Orlok, jenž byl původně jen „načerno“ okopírovaným hrabětem Drákulou, nyní bude Transylvánii strašit znovu, přičemž na Maxe Schrecka naváže člen slavného hereckého rodu Bill Skarsgård.

Původní film děsí i po sto letech. Foto: Film Arts Guild

Režisér Eggers se při tvorbě svého nového gotického hororu samozřejmě inspiroval u originálu a čerpal rovněž z Herzogova remaku z roku 1979 (ve kterém jsou nicméně zachována jména ze Stokerova románu Drákula). V rozhovoru s Vanity Fair nicméně přiznal, že ho zásadně ovlivnily i báchorky a mýty z rumunského prostředí:

Můj Orlok je spíše upír, jak ho známe z pověstí. Je to prostě oživlá mrtvola. Koneckonců, upíři z dávných bájí připomínají mnohdy spíše zombie. Orlok tedy nevypadá jako distingovaný hrabě, vůbec poprvé v historii drákulovských a nosferatu filmů naopak vypadá jako opravdu mrtvý transylvánský šlechtic. Všechno, co nosí, je to, co by nosit měl.

Orlok se v rámci propagace filmu logicky drží v pozadí. Foto: Focus Features, Universal Pictures

Eggers se Skarsgårdem konzultoval zpracování slavného upíra dlouhé hodiny a nakonec dospěl i k tomu, že upír bude mluvit mrtvým jazykem. Vybral si dáčtinu, kterou pochopitelně mluvili starověcí obyvatelé Dácie, tedy území dnešního Rumunska, Moldavska a části Bulharska. Jazyk, který vymizel v šestém století, dal původ řadě rumunských slov, nicméně v podání Orloka by měl znít hrozivě. Eggers tento aspekt zahrnul do jistého doprovodného scénáře, který sepsal pro svůj ansámbl knižně a do kterého rovněž sepsal životopisy všech postav. Při tvorbě Orlokovy krvežíznivosti se pak inspiroval i údajným případem ze začátku jednadvacátého století:

Kolem roku 2000 se v Rumunsku odehrál bizarní případ, kdy bylo zapotřebí lovce upírů. Jedna stryga, oživlý strýc, prý napadla svou neteř. K případu byl zavolán postarší muž, jenž si pamatoval antiupíří rituály. Vytrhl z mrtvoly strýce srdce a zahnal tak upíří kletbu.

Orlok bude ve filmu opravdu děsivý. Foto: Focus Features, Universal Pictures

Je vidět, že režisér si se svým vysněným projektem dal opravdu velkou práci. Produkce zcestovala poměrně dost lokací a v tuzemsku kromě Barrandova natáčela i na Olšanských hřbitovech, mimo Prahu pak kupříkladu v Libochovicích, Rožmitálu pod Třemšínem nebo Milovicích. Štáb zavítal také do Toronta a rovněž na Korvínův hrad v rumunské Hunedoaře. Právě tato stavba by měla posloužit jako Orlokovo panství, nicméně některé záběry z jeho sídla vznikaly i v již zmíněných Libochovicích.

Do českých kin Nosferatu zamíří 2. ledna, v zámoří si nicméně premiéru odbude o týden dříve. V hlavních rolích kromě Skarsgårda uvidíme Lily-Rose Depp, Nicholase Houlta, Aarona Taylora-Johnsona, Emmu Corrin, Willema Dafoea, Ralpha Inesona nebo Simona McBurneyho.

Vyrazíte na novou verzi kultovní klasiky do kina?


Jít na Dark Universe | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře