Postřehy z první řady Daredevila, část první

Postřehy z první řady Daredevila, část první

10.5.2015 21:00


Celá první řada seriálu Daredevil byla na streamovací službě Netflix premiérově uvedena přesně před měsícem. A jako je tomu u všeho ze světa Marvel Cinematic Universe, i Daredevil byl plný různých komiksových, filmových i seriálových odkazů. Tak si je hezky projdeme.


Postřehy k první řadě seriálu Daredevil budou rozděleny na dvě části. V první části, kterou právě čtete, si rozebereme komiksová témata a postavy, ze kterých seriál čerpal, a rozdíly mezi originálem a adaptací.

Příští týden v části druhé si pak probereme jednotlivé odkazy seriálového Daredevila na filmovo-seriálový svět Marvel Cinematic Universe a blíže si osvětlíme několik komiksových témat, kterým by se seriál mohl věnovat ve druhé řadě.

(klasický vzhled komiksového Daredevila)

Daredevil začíná

V otázce přístupu ke své původní látce má seriálový Daredevil podstatně blíž k jednotlivým filmům světa Marvel Cinematic Universe, spíše než ke dvěma zbývajícím seriálům – Agents of S.H.I.E.L.D. a Agent Carter. Zatímco totiž tyto seriály vyprávějí vlastní příběh, který pouze podkládají různými prvky, jimiž se inspirovaly z komiksů (zpravidla adaptací klasických postav zasazených do nových kontextů), seriál Daredevil, stejně tak jako filmy, sleduje zrození jednoho konkrétního hrdiny, pročež se nevyhne citování celých zápletek konkrétních komiksů.

Daredevila je tímto hlavním zdrojem konkrétně grafická novela Daredevil: The Man Without Fear z roku 1993 (česky Daredevil: Rok jedna), ve které její autor Frank Miller převyprávěl Daredevilovo zrození v mnohem temnějším a syrovějším podání, velmi podobně, jako to udělal o šest let dříve u konkurenčního Batmana. A stejně jako seriál, i původní komiksová série se, vedle Mattova dětství, smrti jeho otce, setkání s Foggym a Stickem a tak dále, zaměřuje především na Daredevilovy začátky boje ne proti extravagantním superpadouchům, ale spíš proti organizovanému zločinu newyorské čtvrti Hell's Kitchen. Právě z Millerovy původní knihy pak pochází také Daredevilův počáteční oblek sestavující se pouze z tmavého oblečení a černého šátku přes hlavu.

Tým Daredevil

První postavou na našem seznamu je samozřejmě sám hrdina Daredevil alias Matt Murdock. Jeho komiksovou historii jsme však pro vás na našem webu už zároveň pokryli, takže podrobný Murdockův popis si můžete přečíst v jeho osobním profilu. Co ale ostatní Daredevilovi spojenci?

(jednoduché černé přestrojení z Millerova Roku jedna, který využil i seriál)

Nejprve tu máme Mattova kolegu a nejlepšího přítele Foggyho Nelsona. Komiksový Foggy to se svým parťákem Mattem táhne už od začátku, oba se poprvé objevili v komiksu Daredevil #1 z roku 1964. Foggy byl v komiksech od začátku Mattovým věrným přítelem a kolegou v právnické firmě Nelson & Murdock, zároveň to ale mezi nimi občas nebylo úplně lehké, Foggy na svého slepého a zároveň pohledného parťáka často žárlil, a to hlavně když šlo o Karen Page (o ní za chviličku), která s Mattem a Foggym dlouhá léta tvořila zamotaný milostný trojuhelník. Foggy jakožto postava však v komiksech začal v průběhu let bohužel ustupovat spíše do pozadí a později tak fungoval spíše jako komická figurka, která vedle Daredevila občas doprovázela třeba i Spider-Mana.

Další postavou, která se v komiksech objevuje už od prvního čísla Daredevila, je Mattova a Foggyho již zmíněná sekretářka Karen Page, která však z komiksu několikrát odešla, jen aby se do něj po čase vrátila. Poprvé odchází na konci 60. let, kdy je ve vztahu s Mattem, který jí následně odhalí svou tajnou identitu. K Daredevilovi se pak Karen několikrát vracela a zase odcházela v průběhu 70. a 80. let. Plnohodnotně se sice vrací v roce 1991, o osm let později je však zabita jedním z Daredevilových úhlavních nepřátel – Bullseyem (v nechvalně známé filmové verzi ho hrál Colin Farrell).

Ohledně Karen je ještě velmi důležitá otázka její záhadné minulosti, kterou v seriálu zmínil Ben Urich, a která tedy bude nejspíš více rozebrána až ve druhé řadě. Přiblížíme si ji proto tedy až v příštích postřezích.

(Karen Page umírá v páté části série Guardian Devil z roku 1999)

Nakonec tu máme ještě zdravotní sestru Claire Temple, v komiksech víceméně vedlejší postavu, na které je ale zajímavé to, že se jedná o lásku Luka Cage, kterému se bude věnovat jeden z následujících netflixovských seriálů. V komiksech se Claire a Luke setkali velmi podobně, jako tomu bylo u Daredevila: Claire objevila na ulici raněného Cage, který potřeboval ošetřit. Claire se pak v seriálu sice zmínila o jednom svém bývalém příteli, ten se však podle ní jmenoval Mike, takže nejspíš můžeme předpokládat, že její setkání s Lukem Cagem nás teprve čeká a Claire tak bude důležitou postavou v obou seriálech.

Komiksový král

Ještě pestřejší výčet původních komiksových postav nás čeká u Daredevilových protivníků, které si proto projdeme spíše zběžně. Tedy samozřejmě s výjimkou toho hlavního: Daredevilovy nemesis Kingpina. Přestože tento ikonický pseudonym krále podsvětí v seriálu přímo nezazněl, jeho držitele Wilsona Fiska jsme si tu mohli užít opravdu hojně a znát ho tak mohou nejen komiksoví fajnšmekři, ale například i ti z nás, kdo si ještě pamatujeme starého dobrého animovaného Spider-Mana z devadesátých let, kde byl Kingpin jedním z hlavních padouchů (ve filmu s Benem Affleckem ho pak ztvárnil dnes už bohužel zesnulý Michael Clarke Duncan).

Kingpin se poprvé objevil v červenci roku 1967 v padesátém čísle komiksu The Amazing Spider-Man z pera nikoho menšího než Stana Leeho. Fisk byl tehdy relativně obyčejným mafiánským bossem, který se na tento post propracovat z pozice bodyguarda svého předchůdce Dona Rigoletta (od něj si měl Wilsonův otec v seriálovém Daredevilovi půjčit peníze na svou volební kampaň), kterého nakonec zabil a nastoupil na jeho místo. Dnes však Kingpin patří k jedněm z největších arcilotrů komiksového Marvelu a králem zločineckého podsvětí celého New York City, který pravidelně zatápí Daredevilovi, Spider-Manovi, ale třeba také i Punisherovi.

(klasická vizáž komiksového Kingpina)

O Wilsonu Fiskovi by se toho dalo napsat opravdu hodně, držme se ale jen toho nejdůležitějšího. Přestože je komiksovým králem podsvětí, napovrch si stále udržuje image poctivého obchodníka, což se jeho seriálové verzi dařilo pouze do finále první řady. A stejně jako v seriálu, i v komiksech se Kingpin pokusil několikrát odstranit Daredevila z cesty. Nejznámějším příběhem, kdy se král zločinu v Hell's Kitchen snažil zabít Muže beze strachu, je ten z komiksu Daredevil: Zmrtvýchvstání. Zde jde Fisk jak po Mattu Murdockovi, tak po jeho alteregu.

Při svém tažení zničí tělocvičnu, do níž Matt chodil trénovat, a (stejně jako v seriálu) velkou část Hell's Kitchen, čímž ohrozí životy civilistů, a dokonce zde můžeme vidět scénu s odstřelovačem umístěným na střeše, která se až podezřele podobá té seriálové. Zatímco tedy většinu inspirace pro první řadu brali seriáloví tvůrci z Roku jedna, v Kingpinově případě si vypůjčili několik aspektů i ze Zmrtvýchvstání, kde byl Fisk, stejně jako na konci první série, v závěru zdiskreditován a tak tedy i poražen.

V komiksech pak Kingpina často doprovázela i jeho manželka Vanessa, ta však pracovní náplň svého muže nepodporovala tolik jako její seriálová verze. Komiksová Vanessa jednou dokonce přiměla Wilsona, aby vystoupil z organizovaného zločinu, což se však nelíbilo několika jeho spolupracovníkům, kteří se Vanessu, podobně jako v seriálu, pokusili zabít. Vanessa sice přežila, ale ještě ji čekalo velmi dlouhé a náročné psychické zotavování. Fiskova manželka pak v podstatě zešílela a následně i zemřela poté, co zabila svého vlastního syna Richarda Fiska, který se zase pokoušel zabít svého otce, krále podsvětí.

(Vanessa a Wilson Fiskovi proti Spider-Manovi v komiksu z roku 1970)

Padouši, kam se podíváš

Wilson Fisk ale zároveň nebyl jediný klasický komiksový padouch, který se v první řadě objevil. Například Leland Owlsley, který v seriálu vystupoval jako „pouhý“ účetní, který pral Kingpinovy špinavé peníze, je v komiksech ikonickým zloduchem jménem Owl, kterému se kvůli jeho finančním úspěchům a znalostem přezdívalo „Sova z Wall Street“. Když mu však začalo téct do bot kvůli odhalení jeho ilegálních finančních machinací, Owlsley přeřadil na roli jednoho z šéfů organizovaného zločinu, který často stál proti Daredevilovi, Spider-Manovi nebo Black Cat.

V komiksech neznámou postavou určitě není ani Kingpinova pravá ruka James Wesley, ten je však ve své tištěné podobě velmi minoritní figurkou, která pouze plní Fiskovy úkoly. Trochu zajímavěji je na tom seriálová madam Gao, v komiksech přezdívaná Crane Mother, což je převážně mystická postava točící se kolem hrdiny Iron Fista, kterého na Netflixu rovněž čeká vlastní seriál. Proto můžeme očekávat, že seriálovou madam Gao jsme neviděli naposled. Co se pak týče mistra bojových umění Nobu, který zejména ve své finální konfrontaci s Daredevilem skutečně evokoval komiksovou postavu, ten je pro změnu výtvorem originálně vytvořeným pro seriál (přestože již existujícími postavami se inspirovat samozřejmě mohl). U něj je však důležité zejména jeho spojení se Stickem, o kterém si řekneme níže.

Komiksové křoví

Po hlavních hrdinech a padouších nám zbývá ještě několik vedlejších postav, které mohly stát na straně dobra, zla a i někde uprostřed. Pojďme si je tedy teď už jen skutečně stručně přiblížit.

(komiksový Ben Urich)

Nejdříve tu máme Bena Uricha, který je neoblomným investigativním novinářem i v komiksech, kde však píše pro noviny Daily Bugle (ano, tytéž noviny, pro které fotí Spider-Man), nikoliv Daily Bulletin, který si musel Netflix vymyslet, protože autorská práva na pojmy ze světa Spider-Mana tehdy ještě nebyly vyřešeny (na rozdíl ode dneška). Urich v komiksech sám vydedukuje identity Daredevila a Spider-Mana, se kterými spolupracuje a pomáhá jim dopadnout a veřejně odhalit nejrůznější zločince.

Druhou důležitou postavou byl Mattův svérázný mentor Stick, kterého si, stejně jako Kingpina, můžete vedle komiksů pamatovat i z již zmíněného pavoučího animáče. Stick je však oproti většině dalších postav výtvorem relativně novým, Frank Miller ho čtenářům poprvé představil až v roce 1981. Stick je velmi arogantní a zároveň záhadný bojovník a učitel, který vedle Daredevila trénoval například i Elektru (tu ve filmové verzi hrála Jennifer Garner, jež si tuto roli zopakovala i ve vlastním filmu z roku 2005).

Na Stickovi je ale zajímavý především jeho nekonečný boj proti mystické zločinecké organizaci Hand, jejíž náznak jsme mohli vidět už v seriálu (a jejíž součástí byl nejspíš i Nobu). A vzhledem k záhadnému konci stejnojmenné epizody můžeme předpokládat, že Sticka a tajemného společenství Hand se dočkáme i ve druhé řadě. O tom proto více v postřezích příštích.

(mladý Matt Murdock a jeho věčně mrzutý mentor Stick)

A celé naše dnešní podstatně vyčerpávající postřehy uzavřeme dvěma posledními komiksovými postavami. Své tištěné kořeny má totiž i Turk Barrett, který původně pracoval pro Rusy, které později předhodil Kingpinovi (Daredevil se s ním poprvé střetl hned v úvodu první epizody v docích, kde překazil Turkův obchod s bílým masem). V komiksech je Turk velmi podřadná postava a pro Daredevila zpravidla nepředstavuje žádnou hrozbu. Pokud se zrovna nepoflakuje v Josiině baru (ano, i ten hrál v seriálu nemalou roli) a nebo se nesnaží nabízet své služby Kingpinovi, který ho vždycky odmítne s tím, že „nepracuje s idioty“, Turk pravidelně krade různé speciální obleky a zbroje, se kterými chce Daredevilovi vytřít zrak. Nikdy se mu to ale nepodaří.

Poslední (důležitější) komiksovou postavou v seriálu byl Melvin Potter, který pro Daredevila vyrobil speciální oblek. I v komiksech byl Melvin oděvní návrhář, který si bojový oblek vyrobil sám pro sebe (části z něj jsme mohli vidět v Melvinově seriálové dílně) a pod jménem Gladiator se vydal na dráhu zločince a mnohokrát bojoval proti Daredevilovi. Přestože komiksový Melvin na rozdíl od toho seriálového nejevil známky žádného mentálního onemocnění, má silné problémy s hněvem. Začne proto chodit na terapie k doktorce Betsy Beatty, kterou si následně vezme a když se s Daredevilem střetne znovu, tentokrát se postaví na jeho stranu a spolu i s Elektrou všichni tři bojují proti organizaci Hand.

Gladiator přesto strávil nějaký čas ve vězení, kde mu doktoři podávali experimentální látky, které jeho agresi ještě vyostřovaly. Melvin proto jednou z vězení uprchl a vydal se na vraždící řádění. Daredevil se s touto postavou proto brzy dostal do takové pozice, kdy mu chce sice pomoct, ale sám nikdy neví, jak Melvin zareaguje na něj.

(komiksový Melvin Potter alias Gladiator)

Druhou část postřehů z první řady Daredevila pro vás připravíme na příští víkend. Do té doby si alespoň částečně můžete zkrátit čekání například našimi postřehy z filmu Avengers: Age of Ultron, nebo z aktuálních epizod seriálu Agents of S.H.I.E.L.D.

FOTO: Marvel Comics


Jít na The Defenders | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!