Punisher ve svém dalším komiksu přeje veselé svátky

Punisher ve svém dalším komiksu přeje veselé svátky

23.12.2019 9:26


Frank Castle by si rád užíval vánočních svátků jako všichni ostatní, ale brání mu v tom přílišná aktivita newyorských nepřátel. Ve spolupráci s nakladatelstvím BB Art vám přinášíme recenzi na knihu Punisher: Vánoce na odstřel.


Oblíbený Punisher vystupuje v knize ve třech příbězích, jejichž jména jsou Vánoce v rudé, Seznam a Sláva na výsostech Bohu a pokoj lidem dobré vůle. O jejich scénáře se postarali věhlasní spisovatelé Jimmy Palmiotti (Harley Quinn), Justin Gray (Hawkman), Stuart Moore ( X-Men Origins: Cyclops) a Jason Aaron (Avengers) , kresbu pak obstarali Mark Teixeira (Conan and the Daughters of Midora), C.P. Smith (Marvel Noir) a Roland Boschi (Fear Itself).

Po několika punisherovských příbězích dorazil na pulty knihkupců poněkud odlehčenější komiks, který se skládá pouze ze tří antologických příběhů, jež nemají s maxovskou sérií od Gartha Ennise, respektive později od Jasona Aarona nic společného. Frank Castle se v nich pouští do boje s manželkami newyorské gangsterské elity, hledá vrahy nevinného malého chlapce a také brání mafiánský pár před konkurenčními rodinami.

Punisher se s tím jako obvykle moc nemaže. Foto: Marvel Comics

Punisher patří mezi těch několik málo komiksových sérií, jež vycházejí v našich končinách a stále si drží vysokou úroveň. Vánoční dobrodružství tohoto šílence s dobrými úmysly v trendu kvalitního čtiva pokračuje a to hlavně v rámci první povídky, tedy Vánocích v rudé, kde nám ukazuje newyorské podsvětí v celé své kráse. Příběh nápadně připomíná vertigovský komiks The Kitchen, velmi umně jej však převrací a staví mafiánské ženušky úplně na opačnou stranu barikády. Funguje zde i tradiční zápletka postavit proti Castleovi podobně šíleného padoucha, který je podobně jako on šíleným zabijákem, jenž pomalu nejde zastavit. V rámci druhé povídky sledujeme vcelku vtipnou a vydařenou parodii na santovskou americkou tradici s jedním drobným rozdílem – Santa lidem naděluje smrt. I zde se projevuje typický černý humor, který je jedním z hlavních znaků všech punisherovských příběhů, oproti první povídce je však Seznam trochu slabší. Nejslabší je pak poslední povídka, proto překvapí, že je pod ní podepsán oblíbený a úspěšný Jason Aaron, který kromě výše zmíněných Avengers napsal i vydařené punisherovské knihy Kingpin a Bullseye. Jeho alegorie na narození Ježíše Krista však v rámci vánočního Punishera moc nezaujme, na rozdíl od předchozích dvou povídek ani neobsahuje tunu černého humoru a litry krve. Až na pár přestřelek v něm sledujeme nudný příběh s nezajímavými až nepřirozenými dialogy, který si další Vánoce připomínat nebudeme.

Na závěr se ještě sluší poděkovat Richardu Podanému za vynikající překlad a Mirce Janotkové za jazykovou korekturu. Dodejme, že české vydání, jež je složeno ze tří výročních vánočních speciálů z let 2004, 2006 a 2008 neobsahuje tentokráte ani alternativní verze obálek a jede tak říkajíc bez větších přestávek. Celkově vzato je ale vánoční Punisher v době svátků tím nejlepším možným čtivem a je namístě poděkovat i BB Artu za to, že nám po ne moc zdařilých Vánocích v DC nadělilo kvalitnější zimní zážitek, byť v rámci konkurenčního Marvelu.

90%


Jít na The Defenders | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!