Designated Survivor očima redaktorů Edny

Designated Survivor očima redaktorů Edny

25.5.2017 15:44


První série politického thrilleru s Kieferem Sutherlandem v roli amerického prezidenta je za námi. Nastal tedy čas zhodnotit divácky nejúspěšnější novinku stanice ABC v naší redakční recenzi.


@KevSpa

Coby velký fanoušek politických thrillerů jsem od seriálu už po prvním traileru čekala opravdu hodně, a má očekávání byla beze zbytku naplněna. Kiefer Sutherland konečně přestal chránit prezidenta coby Jack Bauer ve 24 a zaslouženě povýšil na vrchního velitele. Zpočátku si se svou nečekanou rolí sice Tom Kirkman nevěděl moc rady, ale právě vývoj jeho postavy v sebevědomého prezidenta byl do značné míry tím hlavním tahákem. Tedy hned v závěsu za nečekanými zvraty, kterých je v seriálu požehnaně. Některé díly jsou více zaměřené na akci a odhalování spiknutí v Bílém domě, jiné zase kladou větší důraz na politiku, ale ve výsledku je to výborně vyvážené, takže by se neměli nudit ani diváci, kteří na politiku moc nejsou. Seriálu může být vytýkáno, že je příliš utopický, co se týká nové hlavy státu, správňáka každým coulem. Nutno ale říci, že při současné ponuré atmosféře, která po zvolení Donalda Trumpa ve Spojených státech panuje, je tenhle optimistický pohled na vůdce země, který zastává zcela opačné hodnoty, balzámem na duši. Navíc negativního zobrazení prezidentů si momentálně užíváme v House of Cards či Homelandu dost, takže taková změna rozhodně přijde vhod. Druhé řady už se nemůžu dočkat. Závěrečný cliffhanger první série na ni dokázal dostatečně navnadit.

@Lucifrid

Clancyho série o Jacku Ryanovi patří mezi mých TOP5 knih. Vzniklo pár filmů, z nichž některé jsou fajn, jiné horší, kvalit knížek ale nedosahují. Amazon sice chystá seriál, ale ten bude pouze „na motivy“ knih. V Designated Survivor pracuje s premisou jedné z nej knih série, Z rozkazu prezidenta. V ní je celá vláda zlikvidována a dočasný viceprezident, absolutní antipolitik, čestný člověk se zdravým selským rozumem musí sestavit celou novou vládu. Tohle je v podstatě to samé, navíc i v tom směru, že postava Kiefera Sutherlanda je Jackovi Ryanovi podobná tak, až z toho mrazí. Pilot mě dovedl do stavu „WTF, tohle nemůže být pravda“ a další díly se vezly na stejné vlně. Ano, sem tam tu zaznamenáte nějaké menší klišé, ale je to brilatní akční podívaná s prvky konspirace, špionáže a ty politické části jsou občas na tom to nejlepší. Ne, druhé House of Cards to není, ale já nepotřebuju moře stejných seriálů. Tom Kirkman je skvělý stejně jako většina ostatních postav a lehký humor je jen perličkou v tomhle parádním maratonovém materiálu. Ano, pokud jste seriál neviděli, tak si na něj vyhraďte aspoň víkend, je to velice návykové.


@Historic

Televizní stanice mají v dnešní době co dělat, aby udržely diváky u obrazovek, kvůli čemuž zavedená praxe šokovat každým seriálovým dílem nabírá na stále větších obrátkách. Designated Survivor je toho zářnou ukázkou. Obdobných seriálů je na světě habaděj, ovšem díky nesmírně atraktivnímu pojetí „určeného přeživšího“ tento počin jen tak nezapadne. Snad ještě nikdy jsem neměl tak snadnou práci při líčení seriálové novinky, aby o ni ostatní projevili zájem. Pak už si jen stačí pustit trailer a jste v tom rázem až po uši. Sami tvůrci přiznali inspiraci populárními seriály The West Wing, Homeland či House of Cards, jež přispěly k výslednému spojení politiky Bílého domu, vyšetřování tajemného spiknutí, akce, vtipu i dramatu na poli osobních vztahů. Na první pohled tedy seriál nabízí vše, co si jen lze přát, jenže vysílací čas bohužel není nafukovací. Designated Survivor je jako talíř jednohubek, z nějž můžete spokojeně zobat jednu za druhou, ale pak už vám možná nezbude místo na ty pravé laskominy.

@Valada06

Když seriál začínal, tak jsem vůbec nečekal, jak strašně mě chytne. Hned po dechberoucím pilotu jsem si jej oblíbil do té míry, že jsem musel novou epizodu vidět při první volné chvilce. Keifer Sutherland je ve své roli prezidenta Kirkmana naprosto skvělý, osobně jsem si také velice oblíbil Setha Wrighta v podání Kala Penna, jeho hlášky jsem si užíval v každé scéně. Dětem se nakonec nedávalo tolik prostoru, takže mi přestal vadit i zpočátku velmi otravný prezidentův synáček, nesmím zapomenout ani na bývalého prezidenta a nového ministra zahraničí, jehož jsem si v druhé polovině řady velmi oblíbil a agentku Wellsovou, která se sice na to, jaké jí hrozí nebezpečí, občas chová trochu nelogicky, jinak je ale skvělá. Kromě výborných postav tento seriál nabídne příběh, který vás udržuje v napětí a neustále podezříváte všechny okolo, že právě oni jsou dalšími zrádci. Když pak některé záporné postavy dostihne spravedlnost, cítíte opravdový pocit zadostiučinění. Takového prezidenta, jako je Kirkman, by měl chtít každý národ. Už se nemůžu dočkat další řady.

@OlafDark

Jakožto nadšenec do sci-fi, fantasy a komiksových filmů a seriálů jsem se před pár lety rozhodl zkusit i jiný žánr. Byly mi doporučeny seriály Homeland a Quantico. Prvně jmenovaný mě zpočátku docela chytil, ale po první sérii jsem to vzdal. Quantico sleduji dodnes, je tam pár „wau!“ momentů, ale pořád to není ono. Nechce se mi u seriálů moc přemýšlet, chci akci a bavit se! Loni koncem září jsem se rozhodl to nevzdat a vyzkoušet další seriál z politického prostředí. Kiefer Sutherland jako prezident USA? Maggie Q jako agentka FBI? Seriály 24 hodin a Nikita docela splňovaly můj požadavek na zábavu, takže jsem doufal, že mě pilotní díl Designated Survivor chytí. Určený přeživší je člen vlády v USA, kterého vždycky někam schovají, kdyby se náhodou tomu zbytku mělo něco stát, např. na nějakém zasedání. A ono se vážně něco stalo. Všech 21 dílů bylo naplněno akcí, napětím, překvapivými momenty, a to všechno zároveň hezky poskládáno do jednoduchého příběhu, takže jsem si to užíval i já, „náročný“ divák. Vřele všem toto akcí nabité drama z prostředí vražedné politiky Spojených států doporučuji a už se moc těším na pokračování ve druhé sérii.

Foto: ABC

Jak se líbila první série vám? A už se těšíte na druhou řadu? Podělte se o své dojmy v komentářích.


Jít na Designated Survivor | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!