Jack Harkness

Jack Harkness

John Barrowman Sezóny 4 2005 - 2010


Kapitán Jack Harkness se poprvé objevil v rozmezí deváté až třinácté epizody první série nového Doctora Who. Jack nadále vystupoval i ve finále řady třetí a čtvrté, plus závěru druhé části speciálu The End of Time, a je hlavní postavou všech čtyř dosavadních sérií seriálu Torchwood, který je od roku 2006 spin-offem k Doctoru Who.

Jeho původní jméno dosud není známo. Narodil se v 51. století na jedné z pozemských kolonií jménem Boeshane Peninsula, kde žil se svými rodiči a mladším bratrem, který byl následně unesen krvelačnou mimozemskou rasou, což si Jack nikdy nepřestal dávat za vinu.

V dospělosti pracoval pro Časovou agenturu a začal se vyznačovat po všech stránkách velice rozmanitým životním stylem. Od agentury poté odešel a stal se podvodníkem – prodával nejrůznější bezcenné mimozemské předměty a těstě po provedení obchodu je nechal zničit, aby kupující neodhalil její skutečnou hodnotu. Díky svému časovému teleportu cestuje do 20. století v období druhé světové války, kde přijímá identitu mrtvého amerického pilota Jacka Harknesse. V roce 1941 se zde poprvé setkává s devátým Doktorem a jeho společnicí Rose Tyler, když musí zastavit podivnou nákazu šířící se z vraku, který se Jack aktuálně snažil prodat.

S Doktorem a Rose se sblíží a začne s nimi cestovat. Když se v roce 2000 100 střetnou s císařem Daleků, Jack je během boje zabit. Rose však otevře srdce TARDIS a absorbuje časový vortex, čímž nejenže zničí všechny Daleky, ale Jackovi i vrátí život.

Z něj se tak stává zafixovaná událost v čase, kvůli čemuž nyní nemůže nikdy zemřít. Doktor si to uvědomí a ze strachu, co Jack představuje, ho nechává uvízlého ve dvoustém tisíciletí. Jack ale zprovozní svůj teleport a dostane se na Zemi do 19. století, kdy nyní čeká na jeho opětovné shledání s Doktorem, který, jak doufá, by mu s jeho nesmrtelností mohl pomoci.

Během 19. a 20. století začne Jack pracovat pro Torchwood, tajnou organizaci pro boj s mimozemskými hrozbami založený královnou Viktorií. Když je po bitvě o Canary Wharf uzavřen primární londýnský Torchwood., Jack zakládá Torchwood III., ve kterém se svým týmem střeží aktivitu časoprostorové trhliny v centru města Cardiff (trhliny, ze které sám Doktor často tankuje palivo pro TARDIS). Utkají se například s pradávným démonem Abaddonem, který chtěl ovládnout náš svět (nikdo si toho ale nevšiml, protože se to stalo v Cardiffu).

Po porážce Abadonna se Jackovi konečně podaří opět shledat s Doktorem – tentokrát už ve své desáté reinkarnaci – a jeho novou společnicí Marthou Jones. Všichni tři společně cestují na konec vesmíru, kde se setkávají s Doktorovým úhlavním nepřítelem Vládcem. V paradoxní realitě, kterou se Doktorovi podařilo vymazat, jako by se nikdy neudála, ovládá Vládce planetu a Jacka, jelikož ho nemůže zabít, vězní celý rok, než se ho se zásluhou Marthy nepodaří porazit.

Doktor Jackovi sdělí, že mu s jeho nesmrtelností nemůže pomoct, a on se opět vrací do Torchwoodu. Tam se například znovu shledá se svým bratrem, kterého věznění mimozemským druhem připravilo o rozum a na dva tisíce let Jacka pohřbívá pod základy Cardiffu. Vedle toho Jack i jednou exploduje a znovu se složí, či je zalit do betonu a opět se stává obětí Daleků, kteří napadnou Zemi. Ani po tom všem však Jack stále nemůže zemřít.

S Doktorem se naposledy setkává těsně před jeho desátou regenerací, kdy ho v mimozemském baru seznamuje s lodním pilotem Alonzem. V té době Jack pod tíhou ztráty přítele Ianta Jonese a událostí na Zemi, kdy byl pro její záchranu donucen obětovat vlastního vnuka, opouští Torchwood i samotnou Zemi a bezcílně bloudí vesmírem.

Existuje jistá možnost, že se Jackova fyziologie během statisíců let života naprosto změní a on přijme identitu Tváře Boe, tajemné entity, se kterou se devátý a desátý Doktor setkává v době 5 miliard let po Kristu. Při jejich posledním setkání stihne Tvář Boe Doktora nepřímo varovat před Vládcem – pokud by tedy Tvář Boe skutečně byla Jack Harkness, vysvětlovalo by to, jak mohla o návratu Vládce vůbec vědět. Vedle toho tuto teorii potvrzuje pouze fakt, že Tvář Boe byla Jackova přezdívka na akademii. To však může být i pouhá náhoda.