Rose Tyler

Rose Tyler

Billie Piper Sezóny 3 2005 - 2008


Rose Tyler byla první Doktorovou společnicí v nových řadách seriálu Doctor Who. S Doktorem cestovala celé první dvě řady a prostřednictvím několika nepřímých záběrů jsme si jí mohli všimnout i v průběhu řady čtvrté – plnohodnotný návrat do seriálu však přichází až v závěrečných třech epizodách této série. Naposledy jsme se s Rose setkali v krátké scéně na konci vánočního speciálu The End of Time.

Než potkala Doktora, devatenáctiletá Rose žila se svou matkou Jackie a přítelem Mickeym úplně normálním životem… Pak se ale všechno změnilo.

Rose s Doktorem zažije nespočet dobrodružství, díky čemuž si s ní Doktor vytvoří vztah mnohem silnější než s většinou svých ostatních společníků. Je to například právě Rose, která oživí Daleka uvězněného v suterénním muzeu v roce 2012, a který absorbuje její genetický kód, načež právě proto také páchá sebevraždu.

Nedlouho poté se Doktor ve dvoustém tisíciletí setkává se samotným císařem Daleků. Tváří v tvář jisté porážce posílá Rose v TARDIS zpět domů, ona však odmítá vrátit se k normálnímu životu a nechat Doktora jen tak zemřít. Podaří se jí otevřít samotné srdce TARDIS a absorbovat z něj časový vortex (k čemuž byla zapotřebí i „vůle“ samotné TARDIS). Poté se vrací k Doktorovi a zničí Daleky. Zároveň pak vrátí život Jacku Harknessovi, který s nimi v té době cestoval a byl Daleky zabit. Lidské tělo ale tak masivní energii není schopno dlouho vydržet, a aby tak Doktor Rose zachránil, časový vortex od ní odejme a sám ho vstřebá. Síla vortexu Doktora spaluje a on umírá, nakonec se mu ale podaří zregenerovat do své již desáté podoby.

I nadále Rose s Doktorem cestuje a díky nové reinkarnaci se jejich pouto ještě upevňuje. Cestují spolu do alternativní reality, kde Rose potká Petera Tylera, svého otce, který však v jejím světě zemřel ještě když byla malá (díky možnosti cestovat s Doktorem v čase byla této události nejen svědkem, ale i spolustrůjcem).

Při bitvě o Canary Wharf, během které na planetu Zemi útočí současně Dalekové a Kyberlidé, vymyslí Doktor plán, jak obě rasy uvěznit v takzvané Nicotě. Během tohoto procesu je však do Nicoty málem vtažena i Rose, na poslední chvíli je však zachráněna Petem, který jí teleportuje do své reality, ve které jsou i původní Jackie a Mickey. Z té už však není cesty zpět, protože Doktor musí všechny trhliny mezi alternativními realitami zacelit.

Rose se vrací do našeho světa ve chvíli, kdy hrozí zánik samotné reality a rozpadají se bariéry mezi jednotlivými vesmíry. Rose se tak znovu setkává s Doktorem a společně například ještě s Mickeym, Jackie nebo Jackem bojují proti Dalekům a jejich tvůrci Davrosovi. Poté se Rose opět vrací do alternativní reality. Během bitvy s Daleky však vznikl lidský klon Doktora, který se s Rose usadí. Skutečný Doktor se tak s Rose podruhé, a tentokrát už naposledy loučí.

Doktor však Rose přesto ještě potká. Těsně před svou desátou regenerací cestuje do prvního ledna 2005 (několik měsíců před tím, než se s Rose poprvé setkal) a na ulici s ní vede bezvýznamný rozhovor, skrytý ve stínu, aby ho nemohla vidět. Když se Doktor zeptá Rose na datum, posléze pronese, že ji určitě čeká výborný rok.
loading…