Billie Piper

Billie Piper

22.9.1982 41 let

Celé jméno: Leian Paul Piper
Místo narození: Swindon, Wiltshire, Anglie
Známé projekty: Doctor Who, Secret Diary of a Call Girl, Penny Dreadful

Rodina a osobní život

Billie se narodila jako Lianne Piper rodičům Paulovi Piperovi a Mandě Kent. Má jednoho mladšího bratra Charlieho a dvě mladší sestry, Harley a Elle. Vyrostla v Nine Elms ve městě Swindon, kam chodila do Brookfieldské základní školy a do Bradon Forestké střední. Později začala navštěvovat divadelní školu The Sylvia Young Theatre School.

Piper se v devatenácti letech provdala za podnikatele, televizního moderátora a DJe BBC Radio 2 Chrise Evanse (neplést si s americkým hercem, mimo jiné představitelem nového Captaina Americy) během tajného obřadu v květnu 2001 v Las Vegas po jejich pětiměsíční známosti. Jejich manželství tak k sobě přitahovalo hodně pozornosti, hlavně kvůli jejich šestnáctiletému věkovému rozdílu. O tři roky později však nadále žili odděleně, až se nakonec v květnu roku 2007 rozvedli.

Po pár měsících, 31. prosince 2007 se opět vdala v kostele St. Marys v Easebourne ve West Sussexu za herce Laurence Foxe. V říjnu 2008 se jim narodil syn Winston James Fox.

Hudební kariéra

Její první velký zlom v kariéře přišel, už když byla Billie teenager, když byla vybrána do dětského televizního programu Scratchy & Co a později dostala roli v televizní reklamě na popový časopis Smash Hits.

Brzy poté, v patnácti letech, jí byla nabídnuta nahrávací smlouva a v roce 1998 se stala nejmladším umělcem, který kdy ve Velké Británii debutoval, s písní Because We Want To, která byla vydána pod jejím uměleckým jménem Billie, v hudebním žebříčku na čísle jedna. Následně pak vydala další neméně úspěšné sigly z alba Honey to the B. Po roční přestávce a turné v Asii se opět vrátila do žebříčku se svým druhým albem Walk of Life.

V roce 2003 se však rozhodla svou popovou kariéru ukončit a vrátit se ke svému původnímu snu – hraní, a tak v Londýně začala brát hodiny herectví.

Billie na televizních obrazovkách jako … společnice? 

V květu 2004, společně s oznámením o vzkříšení slavného seriálu Doctor Who, na veřejnost pronikla i informace o první společnici Rose Tyler, která bude doprovázet Doktora (v té době Christopher Eccleston) na jeho cestách za dobrodružstvím. Billie za tuto svou roli vyhrála v letech 2005 a 2006 cenu National Television Awards v kategorii Nejoblíbenější herečka.

(Billie Piper jako Belle v seriálu Secret Diary of a Call Girl; FOTO: ITV Studios)

Po úspěšném skončení první série prosákly na svět rozporuplné informace o délce Billina pobytu v Doctorovi, a ona sama v březnu 2006 tvrdila, že i s třetí sérií bude v seriálu pokračovat. V květnu se však nechala slyšet, že uvažuje o odchodu a v červnu BBC oficiálně oznámilo, že se Billie naposledy objeví v závěrečné epizodě druhé série Doomsday. Billiino rozhodnutí o jejím odchodu bylo učiněno už o rok dříve, avšak zůstávalo v tajnosti.

Naposledy si tedy svou roli, po třech posledních epizodách čtvrté série, zopakovala v závěru speciální silvestrovské epizody The End of Time (pokud nepočítáme její holografické zobrazení v šesté sérii v epizodě Let´s Kill Hitler), a jejíž tento návrat byl podle Russella T Daviese plánován hned po jejím odchodu.

V roce 2007 tak získala novou roli, taktéž „společnice“, avšak jinak než jsme ji doposud znali. Na stanici ITV2 si zahrála v seriálu Secret Diary of a Call Girl, přes den spořádanou občanku, kamarádku a sestru Hannah Baxter, v noci Belle de Jour, prvotřídní eskort, čili prostitutku. Seriál je natočen podle knížky Belle de Jours The Intimate Adventures of a London Call Girl, která je napsána podle skutečnosti. Aby se Billie na svou roli dobře připravila, sešla se se skutečnou Belle, jejíž identita byla v této době stále skryta.

Při natáčení druhé série byly najaty dvě dvojnice, které vystupovaly v jejích sexuálních scénách, protože Billie byla těhotná.

V lednu 2010, když byla odhalena skutečná identita Belle de Jour, odvysílala ITV2 speciální rozhovor Billie and the Real Belle Bare All, kde se Billie Piper a doktorka Brooke Magnanti poprvé spolu objevily na televizních obrazovkách.

(Billie jako Rose Tyler v seriálu Doctor Who; FOTO: BBC)

Další filmové zkušenosti

I když se Billie nejvíce proslavila jako Rose či Belle, má ve své filmografii i další filmy, seriály či divadelní hry. Za zmínku stojí například film The Calcium Kid z roku 2004, kde se objevila jako objekt lásky postavy, kterou ztvárňoval Orlando Bloom (trilogie Pán prstenů, Piráti z Karibiku). Krátce před začátkem natáčení Doctora Who se objevila i v hororovém filmu Spirit Trap po boku ruské pop star Alsou, a však film se nedočkal dobrých kritik.

Dále se objevila v adaptaci historického románu Philipa Pullmana The Ruby in the Smoke, kde hrála viktoriánského sirotka Sally Lockhart. BBC plánovalo natočit všechny čtyři Pullmanovy romány o Sally, kde by se Billie do své role vrátila, ale prozatím došlo pouze k dokončení The Shadow in the North.

Zajímavosti


Hraje v