Diváci mají jeden problém se vzhledem seriálu

Diváci mají jeden problém se vzhledem seriálu

24.11.2024 18:27


Svým prvním dílem Duna: Prorctví zachovala v divácích dobrý dojem a chválu sklízí i její vizuální stránka. Nicméně jsou i takoví, kteří mají se vzhledem seriálu jeden zásadní problém, který nemohou překousnout.


První díl seriálové Duny nám ukázal, že i seriály mohou mít vizuál téměř rovnocenný rozpočtům velkofilmů. Proroctví se totiž podařilo zachytit vzhled a styl, jaké známe z obou filmů Denise Villeneuva. Ačkoliv tuto věc ve valné většině fanoušci chválí, najdou se i takoví, kteří s tím mají jeden velký problém. Jelikož se příběh seriálu odehrává 10 tisíc let před filmy, leckdo by očekával, že se za těch 10 tisíc let estetika výrazně změní. Na pohled se ale zdá, že se nacházíme zhruba ve stejné době jako filmy, a ne tisíce let před nimi. Proč tomu tak je?

Částečně v tom rozhodně tkví touha tvůrců zachovat estetiku, kterou nám Villeneuve poskytl ve filmech, aby projekty Duny vypadaly na pohled provázaněji a jednotněji. Proto můžeme také říct, že cílem je těžit z úspěchu filmů a odkazovat na ně formou easter eggů, na čemž ve skutečnosti není nic špatného, protože za vznik tohoto seriálu určitě můžeme děkovat Villeneuvovým filmům a tvůrci seriálu si toho jsou moc dobře vědomi.

(Za 10 tisíc let se toho na pohled moc nezmění. Foto: HBO)

Důvod je však ještě jeden a odpověď můžeme naleznout hned na začátku první epizody. Vše souvisí s válkou mezi lidmi a stroji, během níž byli zničeni všichni roboti, umělé inteligence i počítače. Takovéto technologie jsou od té doby zakázané a lidé z nich mají strach. Bez nich se ve světě Duny vývoj nesoustředí na technologický pokrok, ale na lidský pokrok. Proto i technologie, které existují již v době Proroctví, jako jsou třeba štíty při soubojích, přetrvaly ve stejné podobě i do doby, v níž žije Paul Atreides. Tyto filmy jsou také důkazem, že pokrok ve světě Duny se týká hlavně lidí, u kterých se rozvíjejí nejrůznější schopnosti. Vždyť i v premiéře Proroctví jsme se dozvěděli, že sestry, budoucí benegesseriťanky, ještě běžně neoplývají pro ně typickým hlasem, díky němuž mohou ovládat ty, s nimiž mluví. Jedinou výjimkou je zatím jen Valya Harkonnen. Tuto schopnost se teprve naučí a vypilují během následujících staletí a tisíciletí. Stejně tak můžeme zmínit „vylepšené“ lidi, jako jsou mentati či navigátoři gildy. Pokrok se zkrátka vztahuje na lidi a na jejich vlastní schopnosti, a ne na technologický pokrok či pokrok u oděvů, architektury a podobně. Nakonec ještě můžeme říct, že za nevýrazným pokrokem mohou stát i benegesseriťanky, které se stanou mistryněmi v socio-politické manipulaci. Mohou tak udržovat svět takový, jaký potřebují pro přivedení Kwisatze Haderacha k životu a pro uchováni moci svého vlastního řádu.

Zdroj: ComicBook

Jak se stavíte k estetice seriálu vy? Jste rádi, že je seriál podobný filmům, nebo měl podle vás raději působit „zaostalejším“ dojmem?


Jít na Dune: Prophecy | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!