Edňáci hodnotí druhou Dunu

Edňáci hodnotí druhou Dunu

15.3.2024 17:48


Druhá Duna už dva týdny dominuje světovým kinům a film si nemohli nechat ujít ani někteří redaktoři Edny. Ti vám nyní přinášejí své názory na to, jaké dojmy v nich tento téměř tříhodinový snímek zanechal.


@tom99:

První díl jsem dokázal filmařsky ocenit, ale nesdílel jsem taková nadšení jako většina diváků, ten pomyslný hype se zkrátka u mě nedostavil. V případě dvojky jsem tedy vynechal celou marketingovou kampaň včetně trailerů a vyrazil jsem do kina bez nějakého většího očekávání a s čistým štítem. Druhý díl mě ale naprosto pohltil.

Jedná se o jedno z nejchytřejších a nejpropracova­nějších sci-fi všech dob, které vás svým promyšleným světem vtáhne a již nikdy nepustí. Denis Villeneuve předvádí svůj životní výkon a ukazuje cestu všem dalším autorům. Takhle se dělá velkofilm ve finále se skromným rozpočtem. Většina děje se sice odehrává pouze v blbé poušti, ale Villeneuve prokresluje svět Duny do sebemenšího detailu. Obrazově je co hltat a pokud v některých slabších pasážích ne, tak film zachraňuje Hans Zimmer, který předvádí další ze svých skvostných soundtracků.

Duna je nadčasová a i po tolika letech od uvedení první knihy v ní dokážeme najít hromady paralel na dnešní svět. Zatímco první díl jasně definoval dobro a zlo, tak druhý ukazuje, že celá situace je složitější, než na první pohled vypadá. V Paulovi můžou někteří vidět spasitele v podobě Mojžíše, jiní nekompromisního teroristu z muslimských zemí. Obě varianty se totiž dají obhájit. Nemáme tu žádné kladné postavy – ale pouze ty, které se řídí svými instinkty, ambicemi a možnostmi.

O to je celé dílo daleko uvěřitelnější a hmatatelnější. Svými intrikami film náramně připomíná Hru o trůny a i v tomto ohledu se jde na dřeň samotného žánru a Villeneuve z předlohy vymačkává maximum. Pakliže nová generace diváků potřebovala své vlastní sci-fi / fantasy, o kterém se bude roky hovořit, tak to tady konečně máme. Pro někoho je toto nový Pán Prstenů, pro jiné zase Harry Potter či dokonce Star Wars. Duna stojí oběma nohama pevně na zemi a svůj obdiv a divácký zájem si naprosto zaslouží. Nečekal jsem, že odejdu z kina s takovými pocity. Asi jsem si při promítání šňupl pořádnou dávku koření. Teď rychle spěchám domů a ještě dnes si jdu objednat všechny knihy.

Hodnocení: 100%

(Villeneuve dokazuje, že i poušť vypadá na plátnech kin úchvatně.)

@Blackhand47XD:

Český Atreides hodnotí Dunu: První díl považuji za fenomenální adaptaci, kdy se Villeneuve i přes pár menších změn předvedl a dokázal se popasovat s world buildingem a ohromným množstvím postav. Mnozí si sice stěžovali, že je film hodně pomalý, ale tohle tempo mi přišlo adekvátní a vlastně i odpovídalo samotné knize.

Nyní ale ke druhému dílu. Ten je po audiovizuální stránce rozhodně dál. Pomalu každý záběr by se dal zarámovat a vše je dynamičtější, akčnější a osudovější. S tím se ale taky nese fakt, že došlo k menším ústupkům a film byl natočen více pro masy. Mnoho věcí bylo zjednodušeno a zejména dialogy místy skřípou. A to byla kniha považována za dílo, kde mezi sebou komunikují pouze inteligentní postavy a každá věta má svůj význam. Vše také plyne rychleji, je to uspěchané a je tím pádem škoda, že film není delší.

Děj se tentokrát navíc dočkal už větších změn. A tím vlastně i docela trpí. Vystřiženo bylo totiž hned několik postav a také emocionální chvíle, které hrdiny někam posouvají (např. přijetí Jamisovy rodiny nebo narození a ztráta syna). Úprava týkající se Alii mi ale nevadila. Bylo mi jasné, že s postavou se nebude pracovat zrovna nejsnadněji a Villeneuve ji uchopil asi tím nejlepším možným způsobem, aby jí úplně nevynechal. Absence Hawata nebo Fenringa ale opravdu zamrzí.

Co mi ale opravdu vadí, je upravený vztah PaulaChani. Její postava sice v knize nebyla nejpropracovanější, ale svět byl jakousi paralelou ke středověku a zároveň vycházel z východních kultur. Mnohoženství a politické sňatky by tak měly být úplně normální. Ale ne, oni se to rozhodli modernizovat a udělat více pro západní publikum. Sice tuším, kam se její postava bude ubírat, ale na druhou stranu to rozbije onu dějovou linku s Irulán, kterou také v moc příbězích nenajdete.

Je mi úplně jasné, že jdu proti proudu a budu v menšině, ale druhý film mi přišel slabší než první. Je to pochopitelně i tím, že znám knihu a čekal jsem podobné tempo jako u prvního dílu, ale to bychom museli patrně dostat filmy asi tři… nebo z toho udělat seriál po vzoru Hry o trůny. Původně jsem doufal, že bych se i dočkal rozšířených verzí, které by doplnily ta kvanta vystřižených scén. Villeneuve ale něco takového odmítá.

Proč došlo k upravení děje i chápu – režisér chtěl upevnit hlavní myšlenku díla, kterou kdysi lidé při čtení knihy nepochopili… ale tomu pak přeci jenom slouží i druhá kniha, jejíž adaptace (vzhledem k závěru filmu) teď patrně bude asi hodně odlišná. Ale necháme se překvapit.

Hodnocení: 70 %

(Paul ve filmu prochází velkou změnou osobnosti.)

@tominotomino:

Jestli se u nějaké filmové série dá tvrdit, že druhý díl překonal jedničku, tak je to určitě Duna. Předčasné recenze vůbec nelhaly, když tvrdily, že jde o vrcholné dílo sci-fi žánru, na které se bude ještě dlouho vzpomínat.

Ze všeho nejvíc je asi nutné vyzdvihnout filmařský um režiséra Denise Villeneuva. Ten na plátně ukazuje ohromné dílo a jde vidět, že dvojku dělal s ještě větší láskou než jedničku. Jestli by si někdo zasloužil příští rok Oscara za režii, tak je to rozhodně Villeneuve za Dunu. Všechno je do detailu promyšlené. Jednotlivé postavy jsou nám servírovány ve správných chvílích během celého filmu, není tam žádný rušivý element a režisér promyšleně řadí jednu scénu za druhou, kdy akci střídá klidnější část a naopak. Díky tomu se v kině u Duny nikdy nenudíte. Celkově působí snímek akčněji, dynamičtěji a plynuleji než jednička, což určitě není na škodu. Samozřejmě by se dalo říct, že prostřední část filmu je o trochu pomalejší, ale je to právě ta část, kde se všechno buduje k závěru. Režisér také skvěle uchopil postavu Paula a ukazuje, že to vlastně není až tak kladný hrdina, za kterého ho mohli považovat diváci jedničky a také čtenáři knižní předlohy. No jo, když vám stoupne do hlavy moc a všichni ve vás vidí spasitele lidstva, není divu, že vás to trochu naruší.

Fanoušci hudebního podkresu Hanse Zimmera budou mít radost z nových melodií, které pro Dunu vznikly, jelikož hudební stránka filmu se také povedla a scény mnohdy díky ní působily epičtějším dojmem.

Pokud bych měl zmínit alespoň něco, co se mohlo povést lépe, tak by to byly nové postavy. Butlerův Feyd-Rautha se povedl moc dobře a herec ukazuje, že po samých kladných rolích zvládne bravurně i roli záporného psychopata. O ostatních nováčcích už ale tak dobře mluvit nelze. Irulán, ShaddamMargot nedostávají moc prostoru a jsou tam spíše jen do počtu. Obzvláště imperátor Shaddam mě zklamal. Nepůsobil totiž na mě jako muž, který vládne celému známému vesmíru, ale spíše jako slaboch a člověk, který moc rozumu nepobral. Takového vládce mohl Leto Atreides sesadit už dávno a vůbec by s tím neměl velkou práci. Ještě nesmím opomenout vyzdvihnutí jedné postavy, která u mě moc dojmu po první Duně nezanechala, ale ve dvojce se povedla asi úplně nejlépe, a tou je Stilgar. Stilgar má v podstatě ve filmu funkci postavy, která poskytuje humornou stránku. A nutno podotknout, že to funguje. V každé jeho scéně se zaručeně zasmějete. Stilgar je totiž člověkem, který každým svým coulem věří v proroctví o Paulovi a právě svými tvrzeními a stylem, jakým je podává, přináší do filmu humor. Ten člověk by bez problémů dokázal svému kmeni namluvit, že posvátné jsou i prdy Lisána al-Ghariba.

Dočetl jsem se, že konec druhé Duny tak úplně neodpovídá konci knižní předlohy, ale to budu moct posoudit až po dočtení knihy. Přesto mi přijde konec Duny tak, jak jsme ho mohli vidět, velice povedený a nejspíš bych na něm nic neměnil. Konec rovněž nechává otevřená vrátka pro další díl, který určitě všichni diváci rádi uvítají. Takže pokud jste ještě na filmu v kině nebyli, doporučuji vám, abyste tak učinili, protože určitě nebudete odcházet zklamaní. Duna totiž patří k těm filmům, které si na velké obrazovce užijete mnohem víc.

Hodnocení: 100 %

(Austin Butler jako záporák funguje.)

Foto: WarnerBros

A jaký názor na druhou Dunu máte vy? Podělte se o své dojmy s ostatními v komentářích.


Jít na Dune | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!