Lezou už vám vánoční pohádky krkem? Chcete navodit sváteční atmosféru trochu osobitějším způsobem? Tak si přečtěte náš výběr deseti nejvánočnějších seriálových epizod a speciálů a snad mezi nimi najdete něco, co povzbudí i vašeho vánočního ducha.
Black Mirror – White Christmas
Celý náš žebříček odstartujeme epizodou jednak ze všech nejnovější, a jednak také tou nejkontroverznější. Britský seriál Charlieho Brookera Black Mirror není z těch, které by kdo ví jak hýřily optimismem, což platí i pro jeho letošní speciál White Christmas. Pokud máte rádi skutečnou vánoční atmosféru a pohodu, tohle nebude tak úplně pro vás. Pokud vám ale vánoční idylka už trochu leze krkem a zajímá vás spíš odvrácená strana Vánoc, nových technologií a lidské povahy obecně, Black Mirror – White Christmas je přesně pro vás.
Friends – The One With The Holiday Armadillo
Klasická epizoda ze sedmé řady populárních Přátel, ve které se Ross snaží poučit svého syna Bena o jeho židovských kořenech. Jelikož se mu ale na poslední chvíli nepodaří sehnat kostým Santy Clause, překvapí Bena v obleku obřího pásovce. Na závěr pak nechybí ani Chandler, který pro sebe kostým Santy v předstihu sehnal (k velké radosti Monicy) nebo Joey jako Superman, jenž v Bibli použil své superschopnosti a dostal tak všechny Židy z Egypta.
Community – Abed's Uncontrollable Christmas
S několika vánočními epizodami přišel i oblíbený komediální seriál Community. Tou nejen obsahově, ale i vizuálně nejpůvabnější je pak jistě jedenáctý díl druhé řady s názvem Abed's Uncontrollable Christmas z roku 2010, ve kterém se jeden z hlavních hrdinů po nervovém zhroucení snaží najít smysl Vánoc a se svými přáteli se tak vydá na imaginární magickou výpravu na Severní pól, kde obdrží první sérii Ztracených na DVD. A jen tak mimochodem – celé je to z plastelíny.
Blackadder's Christmas Carol
Mezi třetí a čtvrtou řadou kultovního britského sitcomu Černá zmije vznikl vánoční speciál, který vzal myšlenku klasické Vánoční koledy Charlese Dickense a otočil ji tak trochu naruby. Setkáváme se v něm totiž s verzí Edmunda Černé zmije, jakou jsme dosud neznali: Jako velkorysého a možná až příliš štědrého dobráka. Právě to ale změní duch Vánoc, když Edmundovi ukáže některé jeho předky a potomky, díky kterým si Černá zmije uvědomí, že pokud chce člověk v životě prorazit, musí být pořádný padouch.
South Park – Mr. Hankey, the Christmas Poo
Během svých dnes už osmnácti sezón přivedl americký satirický animáč South Park k životu hned několik vánočních speciálů. V jednom musel Ježíš vysvobozovat Santu Clause z Iráku poté, co byl sestřelen nad Bagdádem, jindy zase bylo třeba zastavit mluvící vánoční zvířátka, která chtěla na Štědrý večer dopravit na tento svět zplozence samotného Satana. Skutečně nejvánočnější příběh ale skýtá devátá epizoda hned první série, kde se poprvé objevuje pan Hankey, vánoční hovínko s velmi důležitým poselstvím, že Vánoce můžete slavit, ať už jste jakékoliv národnosti nebo víry.
The Office – Christmas Party
Ano, výborný vánoční dvojdíl nabídl už i původní britský Kancl, kterému obě tyto epizody zároveň posloužily jako zakončení celého seriálu. Mnohem víc ale seriálovým fanouškům v hlavě určitě utkvěla vánoční epizoda americké verze The Office, která byla nominována hned na dvě televizní ocenění Emmy a ve které jsou jednotliví zaměstnanci kanclu nuceni vyměňovat své dárky, načež vzájemně soupeří o ty nejhodnotnější a nakonec se stejně zlijí až pod stůl.
MASH – Death Takes a Holiday
Kultovní MASH vždycky dokázal na televizní obrazovky přinést originální hořkosladké příběhy. A výjimkou nebyla ani pátá epizoda jeho deváté řady s názvem Death Takes a Holiday. Zatímco se v ní totiž plukovník Potter převléká za Santu, aby rozveselil korejské sirotky, hlavní příběh se zaměřuje na doktory Hawkeye, B.J.e a Margaret, kteří se smrtelně raněného vojáka snaží udržet na živu přes Štědrý večer, aby jeho děti doma nemusely mít toto datum navždy spojené se dnem, kdy jim ve válce zemřel otec.
Doctor Who – A Christmas Carol
Seriál Doctor Who nás obdarovává vánočními speciály pravidelně každý rok od jeho znovuobnovení v roce 2005 (ten nejnovější nás na BBC One čeká již zítra). Pokud bychom ale měli vybrat jeden, museli bychom zvolit další zpracování Dickensovy Vánoční koledy. V tomto příběhu je duchem Vánoc minulých, přítomných i budoucích samotný Doktor, který se snaží napravit lakomého Kazrana Sardicka. Vánočnější epizodu, než je A Christmas Carol, už se Doctoru Who vykouzlit skutečně nepodařilo. A to ani když se Doktor vloni vydal na celou vánoční planetu.
Merry Christmas Mr. Bean
Není snad klasičtějšího televizního počinu, než je vánoční speciál nestárnoucí britské klasiky Mr. Bean z roku 1992. Jedná se totiž o epizodu tak výbornou a i na našich televizních obrazovkách tak často opakovanou, že mnoho z nás by ji mohlo odříkat celou z hlavy. Od scény, kde si pan Bean hraje s betlémkem v obchodě, přes dirigování vánočního sboru a snahu odnést si domů vánoční stromeček z náměstí, až po ikonickou scénou s krocanem na hlavě. Jen pozor, ať vám nezaskočí kapr, jak moc se u toho budete smát.
The Simpsons – Simpsons Roasting on an Open Fire
Stejně jako South Park, i kultovní Simpsonovi vyprodukovali za mnoho a mnoho let své existence spoustu vánočních epizod. A stejně jako u South Parku, ani u Simpsonů nemůžeme jinak než se odkázat na tu první z nich. Vánoce u Simpsonových jsou ale přitom nejen první vánoční epizodou, ale navíc i vůbec první plnohodnotnou epizodou Simpsonů obecně, která měla na stanici FOX premiéru 17. prosince 1989.
Simpsons Roasting on an Open Fire je zároveň i jednou z nejemotivnějších dílů Simpsonů vůbec. Popisuje totiž příběh, kdy Homer přijde o své vánoční prémie a nemůže tak pro svou rodinu nakoupit dárky. Nejdřív si chce přivydělat si jako Santa Claus v obchodním domě, pak se dokonce snaží v lese ukrást vánoční stromeček, nic ale ke šťastnému konci nevede. Jako poslední záchrana se Homerovi jeví sázka na chrtích dostizích, kde vsadí na psa jménem Spasitel, ten ale nakonec doběhne jako poslední.
Jenže Vánoce u Simpsonových nejsou o překonání Homerovy finanční krize nebo o tom, že je třeba mít pod stromečkem všechny žádané dárky. Vánoce u Simpsonových jsou o tom, že tahle nestárnoucí žlutá rodinka drží na Štědrý večer pohromadě ať se děje cokoliv a že tím nejlepším dárkem se pro ně nakonec stal Spasitel, kterého Homer získal poté, co ho jeho předchozí majitel po prohraných závodech vyhnal. A právě proto jsou Vánoce u Simpsonových na prvním místě našeho žebříčku a tou nejvánočnější seriálovou epizodou, jakou byste si kdy mohli přát.
A jaká je vaše nejoblíbenější vánoční epizoda? Napište nám do komentářů, na Facebook anebo na Twitter pod hashtagem #nejvanocniepizoda.
#16 alexis: přesně tak ;-) :-D
#15 L0newolf: Jo – žádný kouličky a rohlíčky, ale koule a rohlíky!:-)
#17 L0newolfPatnácté Vánoce u Simpsonových (Homer s mluvicím astrolábem je prostě něco) a Comeback a Ozzákovy vyměklý Vánoce
#16 alexisNejvánočnější epizoda je z rádio seriálu Cabin pressure – díl Molokai. Má to všechno, stromeček, dárky, koledy, jen teda trošku jinak než je zvykem, aneb není nad Vánoce s MJN Air.
Mr. Hankey, the Christmas Poo. He loves me, I love you …
MASH – Death Takes a Holiday
To je jeden z najsilnejších dielov ukazujúcich hrôzy vojny a ľudskosť Hawkeyeho a BJ-ja
Mr, Bean je klasika, to musí byť :)
Asylum :-)
No a samozrejme aj Mr. Bean. proste klasika! :)
U mna jednotka: Mr. Bean
Jednoznačně Bean a betlém. Navíc tam byl i Dalek :-)
Pro mě byla geniální epizoda ze Scorpiona fakt úžasný vánoční „zázrak“ :D
#2 Lucifrid: To je jediná vánoční epizoda SPN :D ale je skvělá no ,zrovna dneska jsem se koukal :D
#2 Lucifrid: Jo Supernatural je geniálny! :)
Já měl rád Warehouse 13 vánoční epizody :-)
Vánoční pásovec je klasika. :D Jinak ze seznamu jednoznačně South Park, MASH a Mr. Bean. Jo a taky Supernatural mívaj supr vánoční epizody. Ta, jak se kluky snažila zabít ta dvě vánoční božstva :D
#4 Kimberlly #5 DeanmonDoctor Whooo! :)