Recenze filmu Lesní duch

Recenze filmu Lesní duch

29.10.2015 21:00


Trend moderních reinvencí úspěšných filmových klasik let minulých je v Hollywoodu stále oblíben a nevyhnul se mu tak ani kultovní horor Sama Raimiho The Evil Dead. Pomohlo ale konkrétně tomuto remaku požehnání od tvůrců originálu, nebo se jedná jen o další zbytečnou předělávku?


Jednadvacet let od uvedení Armády temnot, poslední části filmové trilogie Evil Dead, se fanoušci konečně dočkali nového přídavku do jejich oblíbené série…Tedy tak trochu. V roce 2013 totiž nepřišlo přímo pokračování původní filmové trilogie, nýbrž remake jejího prvního dílu, což je status, který Lesnímu duchu ve výsledku uškodil asi nejvíce.

S odstupem času by šlo jednoduše říct, že Lesní duch, remake původního Smrtelného zla z roku 1981, je prostě jen špatný film, což by zároveň znamenalo jednoduše hodit veškerou vinu na jeho režiséra Fede Alvareze. Minimálně stejnou odpovědnost za tento snímek ale přitom zároveň nese i tvůrčí trojice původní trilogie Sam Raimi, Bruce Campbell a Rob Tapert, kteří s myšlenkou remaku původně vůbec přišli a produkovali ho.

Ve snaze potěšit fanoušky trilogie Evil Dead přišli Raimi, Campbell a Tapert s nápadem připravit remake původního filmu, který by ukázal, jak mohlo první Smrtelné zlo vypadat s lepším rozpočtem a profesionálnější přípravou. Právě to je ale zároveň největší kámen úrazu celého projektu. Současná doba hororovým remakům nijak zvlášť nepřeje, a to už vůbec ne u čistě hororového remaku vycházejícího ze série, která je dnes daleko více známá svým nádechem komediálním. Fanoušci jinými slovy nestáli ani tak o moderní pojetí původního příběhu, jako spíš o přímé pokračování samotné kultovní klasiky s původní vizí a stejným režisérem i hlavním hrdinou, v čemž už se Raimi a Campbell konec konců poučili u seriálu Ash vs Evil Dead.

Sám o sobě Lesní duch rozhodně není nijak výjimečným snímkem a bohužel se drží řady klišé moderních hororů, avšak právě kvůli tomu, že tento film musí navíc čelit srovnávání s původním Smrtelným zlem, jsou jeho jednotlivé nedostatky ještě o to viditelnější. Kdyby Lesní duch trochu pozměnil svůj scénář a ústřední lokaci (a tedy zcela odstranil jakoukoliv přímou návaznost na původní trilogii), mohlo se jednat o vcelku nadprůměrný snímek kombinující současné trendy moderního hororu s osvědčenými přístupy uplynulých dekád (filmu například nelze upřít perfektní využití praktických efektů a celkově správně klaustrofobická atmosféra). V přímém spojení s dědictvím Evil Dead se však bohužel jedná o podprůměrnou snahu spláchnout původní hororový odkaz moderními lekačkami a pochybnou příběhovou logikou.

Nejrůznějších klišé moderního hororu je Lesní duch plný natolik, až nás to místy nutí docenit originál i v bodech, u kterých by nás to dříve snad ani nenapadlo. Zatímco v původním Smrtelném zlu totiž například o jeho hlavních postavách v podstatě nic nevíme a sledujeme pouze jejich vývoj během událostí filmu, remake ztrácí spoustu času zbytečnou expozicí jednotlivých hrdinů (byť zápletka s drogovou závislostí se, alespoň zpočátku, jeví docela funkčně).

Zamrzí pak i častá nelogičnost chování hlavních postav nebo nutnost dát konkrétní (a zoufale tuctovou) podobu původně neviditelnému Zlu ve skoro až videoherním „final boss“ konfliktu v závěru filmu. Značný vliv moderního hororového přístupu je pak vidět i na celkové „zombifikaci“ v originálu inteligentních a svým způsobem charismatických démonů nebo celkové ohnutí původní mytologie do jakéhosi herního mechanismu, podle kterého titulní Kniha mrtvých zabíjí, zcela jistě ne náhodou po vzoru filmů jako Saw nebo Kruh.

Jak jsem ale psal už na začátku, byla by chyba z toho všeho vinit režiséra Fede Alvareze. Nejen s příhledem na to, že se jedná o jeho režijní debut, je totiž film řemeslně dobře zvládnutý, s poutavým vizuálem i zajímavým soundtrackem (využívající motorovou pilu jako jeden z ústředních nástrojů) a místy skutečně dokáže vyděsit i skvělým budováním atmosféry, spíš než jen pouhou lacinou lekačkou. Proto netřeba hned nutně vylučovat, že by budoucí Alvarezovy celovečerní projekty mohly stále nabídnout kvalitní podívanou. Zásahů do odkazů už existujících hororových klasik ať už se režisér ale raději vyhýbá…

Naše hodnocení: 50 %

FOTO: TriStar Pictures


Jít na Ash vs Evil Dead | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!