Bruce Campbell

Bruce Campbell

22.6.1958 66 let

Celé jméno: Bruce Lorne Campbell
Místo narození: Royal Oak, Michigan, USA
Známé projekty: Xena: Warrior Princess, Burn Notice, Ash vs Evil Dead

Obyčejné dětství

Bruce Lorne Campbell se narodil ve městě Royal Oak amerického státu Michigan jako nejmladší ze tří synů Joanne Louise a Charlese Newtona Campbellových. Jeho staršími bratry jsou Michael a Don. Michaela, nejstaršího z bratrů, měla Joanne ještě z prvního manželství, a Bruce tak většinu dětství strávil se svým druhým bratrem Donem, ke kterému měl věkově blíž.

Oba rádi stavěli dřevěné pevnosti, hráli si s vojáčky nebo koukali na válečné filmy. A zatímco Dona zajímalo, jaké to asi je být vojákem, Bruce mnohem víc fascinovalo, jaké by asi bylo vojáka hrát. Dává proto docela smysl, že zatímco Don se v dospělosti vypravil do armády, na Bruce čekala kariéra filmové hvězdy.

Bruce se věnoval herectví už na základní a střední škole, kde se také seznámil se Samem Raimim a brzy spolu začali natáčet krátké filmy na Raimiho kameru Super 8. Po několika experimentech s komediálním žánrem se oba rozhodli zkusit cestu přesně opačnou: natočit horor.

Na samotě u lesa

Campbell, Raimi a pár jejich dalších společných známých včele s jejich dobrým přítelem Robem Tapertem natočili třicetiminutový horor Within the Woods, který měl být jen jakousi ukázkou investorům, která by je měla přesvědčit k podpoře mnohem většího projektu. Získávání financí byl velmi zdlouhavý proces, tvůrčí trojici Raimi-Campbell-Tapert se však nakonec podařilo získat 350 tisíc dolarů, za který natočili svůj první celovečerní snímek – The Evil Dead (Smrtelné zlo/Lesní duch) z roku 1981, ve kterém Bruce ztvárnil hlavní roli.

Produkce Smrtelného zla byla pro všechny zúčastněné ve většině případů noční můra, film měl však obrovský úspěch (Stephen King ho označil za jeden z jeho nejoblíbenějších hororových filmů) a Raimimu, Campbellovi i Tapertovi otevřel brány do světa filmu. Jejich dalším společným filmem, a zároveň prvním pod velkým studiem, byla Vlna zločinu z roku 1985, ten se však stal propadákem, a to převážně z důvodu Raimiho konfliktu se studiem. Proto se s Campbellem a Tapertem rozhodl vrátit k tomu, co už jednou zabralo, a v roce 1987 tak do kin vstoupilo Smrtelné zlo 2 (Evil Dead II ).

(Bruce Campbell a Sam Raimi během natáčení prvního
Smrtelného zla v roce 1980; FOTO: Renaissance Pictures)

Zrod béčkové hvězdy

Evil Dead II zaznamenal snad ještě větší úspěch než první díl, který toto pokračování vedle poctivého hororu okořenilo ještě o stránku humornou. Po Smrtelném zlu 2 se Campbellovy a Raimiho kariéry začaly rozcházet, přestože v Raimiho nových velkých projektech jako Darkman nebo Rychlejší než smrt si Bruce vždy ukousl alespoň malý štěk. Zatímco si však Raimi budoval kariéru velkého hollywoodského režiséra, Bruce lákaly spíše nízkorozpočtové projekty se zajímavými nápady, což je bohužel vzorec, který ne vždycky vyjde. Campbell si tak zahrál například ve dvou dílech Maniac Copa, v Měsíční pasti, Děsu v hlavě nebo v pokračování původního Voskového muzea.

Nelze ale říct, že by se Bruce áčkovým projektům vyloženě vyhýbal. V roce 1995 si zahrál v Kongu na motivy slavného románu Michaela Crichtona nebo v Záskoku bratří Cohenů, kteří se s ním a Raimim znali už z dob prvního Smrtelného zla. V roce 1992 Bruce se Samem navíc natočili třetí a na velmi dlouhou dobu i poslední část ze série Evil Dead s názvem Armáda temnot (Army of Darkness), kde se Bruceův hrdina ocitá ve středověku a přivádí tak k životu pravděpodobně nejvtipnější a nejcitovanější díl z celé série.

(Bruce jako Ash Williams v Armádě temnot; FOTO: Renaissance Pictures, Universal Studios)

Velká brada na malé obrazovce

Ještě víc než ve filmu začal Bruce v průběhu 90. let vynikat i na televizních obrazovkách. V roce 1993 se stal hlavním hrdinou sci-fi westernového seriálu Dobrodružství Brisco Countyho Jr., který byl sice zrušen po první sérii, dodnes však platí za kultovní klasiku. V roce 1995 se opět spojil s Robem Tapertem, který na Novém Zélandu začal točit seriálového HerkulaKevinem Sorbou, který nakonec vyústil i v podobně úspěšný spin-off seriál Xena: Princezna bojovnice.

Campbell nejen že v obou seriálech ztvárnil diváky populární roli krále zlodějů Autolyka, ale právě na těchto seriálech si poprvé ozkoušel i režírování. V roce 2000 se pak stal hvězdou nového komediálního historického seriálu Všeuměl, který běžel dvě sezóny.

(Julius Carry a Bruce Campbell v seriálu The Adventures of Brisco County, Jr.; FOTO: FOX)

Od Elvise ke Spider-Manovi

Když Sam Raimi na začátku nového milénia začal točit svou slavnou trilogii o Spider-Manovi, Bruce u toho nesměl chybět a v každém z těchto tří filmů si zahrál jednu malou a vždycky jinou roličku. Když pak pomineme další projekty, ve kterých hrál Bruce jen druhé housle, v roce 2002 například ztvárnil hlavní roli stárnoucího Elvise Presleyho, který fingoval svou smrt a nyní bojuje s oživlou mumií v komedii Bubba Ho-tep. V roce 2005 a 2007 také zrežíroval dva vlastní filmy, ve kterých i ztvárnil hlavní roli. Nejdříve to byl Man with the Screaming Brain, ryzí béčko s prakticky neexistujícím rozpočtem a naprosto šíleným příběhem, a poté Jmenuji se Bruce, ve kterém Bruce hrál sám sebe ve střetu s prastarým démonem, ne nepodobným těm z jeho kultovní série Evil Dead.

Nový seriálový dech

Do očí zcela nové generace diváků se od roku 2007 začal zapisovat jako Sam Axe ve špionážním seriálu Status: Nežádoucí. Zde vystupoval v každé epizodě až do ukončení seriálu v roce 2013, jeho postava však byla u diváků tak populární, že si ještě v roce 2011 vysloužila svůj vlastní televizní film Burn Notice: The Fall of Sam Axe.

(Bruce jako svérázný Sam Axe ze seriálu Burn Notice; FOTO: USA Network)

Ve snaze uspokojit tisíce fanoušků dožadujících se návratu fenoménu Evil Dead, Campbell, Raimi a Tapert v roce 2013 produkovali remake prvního dílu s názvem Lesní duch (v originále Evil Dead, stejně jako původní film). Remake sice měl jistý úspěch, fanouškům však chyběli konkrétně Campbell a Raimi, a proto se ceelé původní tvůrčí trio Campbell-Raimi-Tapert rozhodlo znovu spojit a v roce 2015 začaly práce na seriálu Ash vs Evil Dead pro stanici Starz, který navazuje na původní filmovou trilogii.

Osobní život

Bruce se v roce 1983 oženil s Cristine Deveau, se kterou má dvě děti, Rebeccu a Andyho. Pár se rozvedl v roce 1989, částěčně kvůli Campbellově kariérní vytíženosti a nedostatku času pro rodinu. Jeho druhou ženou je Ida Gearon, se kterou se Bruce seznámil na natáčení filmu Mindwarp v roce 1991. S Idou má další dvě děti a jsou svoji dodnes.

Bruce Campbell napsal dvě knihy: If Chins Could Kill: Confessions of a B Movie Actor z roku 2002,ve které popisuje svůj kariérní vzestup jakožto béčkového herce, a v roce 2005 Make Love! The Bruce Campbell Way, kde komickou formou píše o fiktivním příběhu, ve kterém se mu podařilo vmísit do světa vysokorozpočtové hollywoodské produkce a „áčkových herců“. Audiobook If Chins Could Kill, který čte samotný Campbell, je dostupný k zakoupení na Audible.com.

Bruce rád pravidelně navštěvuje nejrůznější fanouškovské akce a festivaly, čímž si vysloužil velmi věrnou a pevnou základnu fanoušků. Byli to pak právě tito fanoušci, kvůli kterým se Bruce se Samem Raimim nakonec rozhodli vrátit k fenoménu Evil Dead skrze nový seriál.

Profilové foto: CC BY 2.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v