Hned na začátku prvního dílu čtvrté řady můžeme opět očekávat zkratkovité shrnutí událostí, které se odehrály během časového skoku do nového milénia. Avšak už nyní si můžete s námi podrobně projít důležité události, které se odehrály v letech 1996 až 2001.
1996 – Znovuzvolení Wilsonové
- V prezidentských volbách Ellen Wilsonová obhajuje svou funkci prezidentky, když porazila demokratického kandidáta Jerryho Browna. Stává se tak prvním zvoleným lídrem USA, který se hlásí k homosexuální orientaci.
- Před rokem se veřejně přiznala k homosexualitě, načež se k ní Republikánská strana otočila zády a Kapitolem se nesla debata o jejím odvolání (k čemuž už více než 100 let nedošlo). Pro Wilsonovou nastal obrat k lepšímu po výbuchu bomby v JSC, jelikož našla rovnováhu mezi lítostí k obětem a zatvrzelým odhodláním dopadnout viníky.
- Během primárek vedl vice prezident Jim Bragg proti Wilsonové velice negativní kampaň, přesto se jí těsně podařilo získat nominaci své strany. Svůj podíl na tom nese její ministr zahraničí George H. W. Bush, který ji podpořil, a ona si jej na oplátku zvolila za svého spolukandidáta, tedy nového vice prezidenta.
1997 – Aliance Mars-7 a situace v Heliosu
- Prezidentka Wilsonová a sovětský premiér Gorbačov dosahují v Bruselu diplomatického triumfu. S partnerskými zeměmi, mezi něž patří Evropská kosmická agentura, Koalice komunistických zemí pro lety do vesmíru (mezi tu patří i Československo), Japonsko, Indie a Severní Korea, podepisují dohodu o Alianci Mars-7. Dohoda má ukončit soupeření a nedůvěru a urychlit nástup nové éry spolupráce a partnerství. Tento akt byl prioritou Wilsonové pro její druhé funkční období. Novou dohodu však nepodepisují Čína a Kanada, které se rozhodly prosazovat své prioroty ve vesmíru nezávisle. Součástí dohody M-7 je i závazek uvolnit stovky miliard dolarů na rozšíření marsovské základny Šťastné údolí, která se z výzkumné stanice přemění na průmyslové těžební zařízení.
- Společnost Helios, z níž odešel zakladatel Dev Ayesa a finanční ředitelka Karen Baldwinová zemřela, získává kontrakt a tím pádem monopol na rozšíření základny ve Šťastném údolí. Helios doposud zažíval finanční krizi, když Nejvyšší soud rozhodl, že vládní dohody o těžbě helia-3 na Měsíci porušují antimonopolní zákon. Další velké společnosti jako Exxon, Shell a Halliburton si tak zajistily práva na těžbu na Měsíci a zisk Heliosu se tak výrazně snížil. Současný ředitel Heliosu Richard Hilliard proto obrátil pozornost společnosti k Marsu.
1998 – Soudní proces v případu útoku na JSC
- Po dlouhém procesu jsou dva extrémisté, kteří v roce 1995 zaútočili na JSC, u soudu v Houstonu usvědčeni. Harold Goodman je shledán vinným ze tří činů spiknutí a 195 vražd prvního stupně a za jeho činy mu hrozí trest smrti. Sunny Hallová je usvědčena ze dvou činů spiknutí a 195 vražd prvního stupně a rovněž jí hrozí trest smrti. Její právníci však usilují o doživotní trest ve vězení vzhledem k jejímu nízkému věku a „čistému trestnímu rejstříku“.
- Během soudního řízení proti obžalovaným svědčil Jimmy Stevens, který loni přijal dohodu o přiznání viny. Stevens byl odsouzen k pouhým 12 rokům vězení a byla mu uložena pokuta ve výši 200 tisíc dolarů.
- Bývalý astronaut Charles Bernitz, který byl vůdcem skupiny, zemřel při výbuchu.
1999 – Převratný motor
- Dopravní loď Unity vytvořila rekord pro pilotované lety do vesmíru. Tato loď společnosti Helios dosáhla rychlosti přes 160 tisíc km/h díky využití reaktoru na jadernou fúzi, který spaluje přehřáté plazma. Díky tomu dorazí raketa na Mars za pouhých 31 dní, což je třikrát rychleji než u předchozího rekordmana Sojourneru 3. Tato technologie je přelomová, neboť již není nutné čekat na tzv. startovací okno.
- Helios proto plánuje postavit druhou loď na stejné bázi, díky čemuž mohou na Mars přepravit stovky astronautů, kosmonautů a kvalifikovaných dělníků do konce roku. Nové loďě jsou přes 90 metrů dlouhé a zvládnou přepravit asi 100 metrických tun nákladu a 50 astronautů. Astronauti rovněž mají na lodi soukromé kajuty, sprchy s nulovou gravitací, společné prostory či zázemí pro cvičení.
- Díky lepší shcopnosti posílat náklad a lidi na Mars se základna ve Šťastném údolí rychleji změní na rozsáhlou těžební operaci, které bude mít za cíl extrahovat drahé kovy a zdroje z nedalekých planetek/asteroidů. Velké nerostné bohatství pásu planetek nedávno potvrdily slibné výsledky mise OSIRIS-REX určené k odběru vzorků z planetky Bennu a další robotické průzkumné mise. Dle vědců by planetky v blízkosti Marsu mohly obsahovat platinu, stříbro a mnoho dalších cenných minerálů.
2000 – Volební noc
- Výsledky prezidentských voleb mezi demokratickým kandidátem Alem Gorem a republikánským kandidátem, dosavadním vice prezidentem Georgem H. W. Bushem, stále nejsou konečné. Obzvláště vyrovnaný souboj se koná v Pensylvánii. Dalším klíčovým bojištěm je Florida, kde už to vypadalo na jasné vítězství Ala Gora, nicméně po přičtení hlasů z oblasti Panhandle už začal být rozdíl mezi kandidáty minimální. Nakonec Gore vyhrál s náskokem něco málo přes 1000 hlasů. Floridská tajemnice a spolupředsedkyně v Bushově kampani Katherine Harrisová ale sdělila, že hlasy ze zámoří mohou být sečteny až po dni voleb. Proto se nově odhaduje, že Bush může na Floridě zvítězit, jelikož většina hlasů ze zámoří pochází od členů ozbrojených sil, kteří se tradičně klaní k Republikánům. Dle Demokratů hrálo hlavní roli v Gorově úspěchu jeho zapojení do případu Eliána Gonzáleze, pětiletého kubánského uprchlíka, který se z Karibiku dostal až na Floridu, zatímco jeho matka a 11 dalších uprchlíků se utopilo. Následoval boj o opatrovnictví mezi jeho otcem na Kubě a jeho příbuznými v Miami. Dle mnohých lidí způsob, jakým se k věci postavila vláda Wilsonové, jejímu prezidentství ublížil. Politický poradce Pat Buchanan řekl, že právní řád je pro republikánské voliče důležitý, ale neochota zasáhnout jménem Gonzáleze proti Castrovým přátelům byla politicky marná, a Bush tím přišel o hlasy Kubánců. Naopak Al Gore projevil skvělou schopnost vytvořit koalici Demokratů a Republikánů ve Sněmovně a Senátu a zajistit Gonzálezovi občanství, díky čemuž si získal přízeň kubánských voličů.
- Okrsky v Allegheny hlásí konečné výsledky a v Pensylvánii oficiálně vítězí Al Gore. Díky tomu získává 23 hlasů volitelů, přičemž na celkové vítěztví ve volbách jich potřeboval 20. Al Gore se tedy stává 42. prezidentem Spojených států.
2001 – Sovětský ekonomický rozmach
- Moskvě se začíná přezdívat „Paříž Východu“ poté, co Gorbačovův tzv. ekonomický zázrak glasnosť a perestrojka proměnil ruské hlavní město v prosperující město překypující okázalým bohatstvím. Další sovětská města jako Leningrad, Minsk a Kyjev přilákaly významné firemní investice a světoznámé maloobchodní prodejce, jako jsou Hugo Boss, Chanel, Harry Winston Jewelers a Bergdorf Goodman. Ekonomický rozmach je poháněn pokrokem v technologickém sektoru, který vyvolal rozvíjející se sovětský vesmírný program a také výnosný export drahých kovů, jako jsou iridium či lithium, což jsou hlavní složky baterií do elektromobilů v ekonomice, která nevyužívá fosilní paliva.
- Ne všichni Rusové jsou s těmito změnami spokojení. Narůstající rozdíly mezi lidmi na vrcholu ekonomického žebříčku a těmi na opačném konci vyvolávají odpor vůči tomuto novému opulentnímu životnímu stylu. konzervativní kritici v Sovětském svazu tvrdí, že národ ztratil kontakt se socialistickými kořeny a otevřel dveře „kapitalistickému zlu“. Gorbačovův politický nepřítel Fjodor Korženko obvinil vzrůstající střední a vyšší třídu sovětské společnosti z podlézání západním kapitalistům, neloajálnosti Sovětskému svazu a zrazení principů dělnické třídy Karla Marxe a Vladimíra Lenina. Vyzval proto Gorbačova, aby tyto nové podnikatele držel na uzdě, jinak to přinese neblahé důsledky. Zdroje blízké prezidentovi označují výhružku za proklamaci před blížícími se parlamentními volbami. Jiní se obávají, že Gorbačov nebude mít v případě ekonomické krize prostor k manévrování. Zásoby lithia a iridia se rapidně tenčí, což může ohrozit důležitý zdroj příjmu země. Neochota diverzifikovat širší ekonomiku může v případě recese ekonomiky SSSR oslabit více než západní země. I když Warren Buffett upozorňuje na to, že Sovětský svaz si stále uchovává značné zásoby surové ropy pro případ, že se energetický sektor vrátí k fosilním palivům.
Zdroj a foto: Apple