Kraken je bájné zvíře, které dobře známe z různých pověstí našeho světa, a pravděpodobně je založené na obřích krakaticích, jež byly zdokumentované až relativně nedávno a v minulosti tak vzbuzovaly obavy z nadpřirozených monster. Co se ale ví o krakenech ze světa Písně ledu a ohně?
Kraken je velký mořský hlavonožec, který má podle obyvatel známého světa, především Západozemí a Essosu, jasnou podobu. Vypadá jako obří chobotnice s ohromnou silou. Údajně je schopný stáhnout pod hladinu bez problémů i velrybářskou loď. Akorát už se všichni neshodnou na tom, zda jde o skutečné nebo jen mýtické stvoření.
Většinou se i v Západozemí považuje pouze za mýtus, někteří tvrdí, že krakeni jsou jen výmyslem opilých námořníků, podobně jako mořské panny, z kterých se vyklubali obyčejní kapustňáci. Jiní ale prohlašují, že pokud mohli existovat draci, o čemž jsou nepochybné důkazy, proč by se v hlubokých oceánech nemohli prohánět krakeni. A také o nich existuje nemálo zmínek.
Krakeni, pokud opravdu existují, jsou nejspíš dost vzácní, přesto se tu a tam objevují po celém světě. Podle legend železných se Nagga, první mořský drak, jehož posvátné pozůstatky údajně zůstávají na ostrově Starý Wyk, s oblibou krmil leviathany a právě krakeny. Ostatně, znak Greyjoyů, lenních pánů a dlouhá léta i králů železných, je zlatý kraken, prý přesně takový, jak má kraken vypadat.
Lord Ardrian Celtigar z Krabího klepeta v Korunních zemích má zase vlastnit kouzelný roh k přivolání krakenů z moří a podle některých teorií by se v knize o něco obdobného mohl pokusit i Euron Greyjoy, protože si zahrává s temnou magií a rituály. A kromě toho se v poslední době údajně krakeni skutečně nechávají spatřit.
Podle Joraha Mormonta je Kouřící moře vzniklé po rozlomení Valyrijského poloostrova plné démonů a na lodě zde útočí krakeni. Varys zase hlásil, že u poloostrova Prsty v Údolí byl prý spatřen kraken, který zaútočil na ibbenskou velrybářskou loď a stáhl ji pod hladinu. A lady Valena Toland tvrdila, že se k ní donášejí příběhy o krakenech u pobřeží Zlomené paže v Dorne, kde prý stahují pod hladinu poškozené veslice, přičemž podle mistra Tolandů krakeny k pobřeží Dorne přitahuje krev.
V seriálu se však žádní živí krakeni neobjevili a jestli i v knize zůstanou jen skazkami, nebo se vynoří s větší silou, se teprve uvidí.
Foto: HBO
#6 Ann Taylor: Nebude to tím, že squib je slovo ze světa Harryho Pottera – moták?
Až na to, že Euron v knize má roh na draky.. :-/
#5 Ann Taylor: squid, nevim proč když koukám na klávesnici, přehazuju db :D
#8 Kanour21#3 Yanek: No… ten je v úvodu. Asi je dost možné, že to má být i tam myšleno po našem (že v našem světě je to krakatice máš v úvodu). Ale v angličtině se všude píše jednoduše „squib“ a co tím myslí přímo konkrétně ve světě Ledu a ohně, kde to používaj pro všechno (pro označení železných i pro normální existující zvíře chobotnici – stejně jako angličtina to víceméně používá nejednoznačně), tak pak těžko říct co to vlastně má být. Však takový drak a wyvern je v tomhle světě taky úplně naopak než je zvyk je vyobrazovat ve skutečnosti.
#6 Ann Taylor#3 Yanek: Jj, základní rozdíl mezi chobotnicí a krakaticí je počet chapadel 8 vs 10 :-)
Btw, žádná chobotnice ale krakatice. Architheutis Princeps.Sice má jméno, ale naživo ji nikdo neviděl, byly nalezeny na mrtvých vorvaních jen stopy přísavek nasvědčujících délce pláště cca 20m, chapadel asi 45m a „bičů“ – to jsou ty dvě dlouhá ramena – kolem 100. Vychází v klasifikaci z Architheutis Dux. Chobotnice takhle velká nemůže existovat.
#4 yarda #5 Ann Taylor#1 Batiatus: Tak to by bylo možná zajímavý a třeba by to aspoň dávalo trošku smysl. Sice by asi bylo dost křiku, že si to hraje na Piráty, ale jelikož ten podivnej seriálovej Euron nepodobnej asi ničím tomu knižnímu i tak vypadá jak zmodernizovaný imitátor Jacka Sparrowa, a jelikož kostlivci z armády Jiných ze všeho nejvíc připomínaj to, co bylo v jedničce Pirátů, tak co.
Mali to spraviť tak že by Euron vyvolal krakena a tým zničil flotilu Daenerys v ktorej boli piesočný hadi, atd. :(
#2 Ann Taylor