Rod Farmanů

Rod Farmanů

11.11.2022 15:00


V pohádkách si hloupý Honza často bere krásnou princeznu, zabíjí draky a žije šťastně až do smrti. U Farmanů ze Západních krajin si hloupý Androw bere královnu vdovu, jeho sestra krade draky a on se řítí do katastrofy. Pojďme se na to podívat blíž.


Rod Farmanů je urozený rod ze Západních krajin, kde sídlí v Krásnohradě na Krásném ostrově u pobřeží. Ve znaku má tři stříbrné lodě na modrém poli ohraničeném karmínovou a zlatou. Jeho slova jsou: „Vítr je naším ořem.“ Byli to králové Krásného ostrova, nyní jsou to lordi Krásnohradu a Krásného ostrova, jedni z hlavních vazalů Lannisterů. A opravdu nenávidí železné.

Farmanové před Targaryeny

K nenávisti vůči železným mají Farmanové pořádný důvod. Pochází už z doby Úsvitu věků, kdy První lidé přišli na Krásný ostrov v Moři zapadajícího slunce, a hned od začátku na ně padl úkol chránit západní pobřeží Západozemí před železnými. V čemž si vedli se střídavým úspěchem.

Pomoci jim v tom později mělo pokleknutí před králem Skály Tommenem I. Lannisterem. Ten během své vlády postavil velkou flotilu a místo vzájemných bojů se poslední král Farman rozhodl pro mírové řešení této další hrozby. Oženil s Tommenem svou dceru a od té doby strážili pobřeží království Skály společně.

Železní ale ostrov i tak často napadali a někteří ho dobyli. Třeba v době Gylberta Farmana. Ten ale využil toho, že moc nepřátel začala docela rychle upadat, zorganizoval povstání poddaných a podařilo se mu železné vyhnat. Král Erich V. Harlaw potom Krásný ostrov zase v mládí dobyl, ovšem ve stáří o něj opět přišel. A tak se ostrov a Farmanové pořád ocitali na výsluní i pod útokem.

Farmanové za Targaryenů

Když Aegon Dobyvatel spojil Sedm království, přinutil železné, alespoň na čas, přestat s jejich nájezdy. Ovšem Farmanům se podařilo zamotat do ještě horších problémů, než je neukojitelný hlad vyznavačů ostrovních starých způsobů.

Po smrti Dobyvatelova syna Aenyse I. na trůn nastoupil Aenysův mladší bratr Maegor, protože se rozhodl zcela pominout dědické nároky Aenysova syna Aegona. Aegon to tak nechtěl nechat být. Hodlal získat železný trůn, který mu podle práva náležel, třeba v bitvě. Do té s ním vyjeli i Farmanové, protože Aegon se svou sestrou-manželkou Rhaenou pobývali v Západních krajinách, když jejich otec zemřel, a střetli se s Maegorem u jezera Boží oko. A tam s Aegonem padl lord Farman i jeho starší syn. Zpátky na Krásný ostrov se vrátila akorát jejich těla, která tam i za cenu zranění dostal lordův vnuk Franklyn.

Novým lordem se tak stal mladší syn padlého, Marq. Přívětivý, dobrosrdečný, oddaný otec milující všechny své děti. Statečného Franklyna i s jeho nedostatkem zdravého rozumu. Pohledného a laskavého Androwa s bledě modrýma očima a plavými vlasy, i přes jeho nesmělost, nezajímavost, přes to, že sotva dokázal číst a psát, přes urážky o poloviční holce, jak mu říkali dvořané, přes to, že neuměl plavat, plout na lodi, rybařit, selhal jako panoš, neuměl to se zbraněmi a přesto, že ho nemohl ani poslat studovat na mistra, protože na to Androw neměl. A důvtipnou Elissu s jazykem jako břitva, láskou pro koně, psy a jestřáby, schopnou lučištnici a námořnici. Ta už jako dítě strávila na moři víc času než na zemi, ve čtrnácti se plavila ve vlastním člunu kolem Krásného ostrova, ve dvaceti vyrazila na Medvědí ostrov a do Stromoviny, a když ji ve dvanácti a šestnácti zasnoubili, vždycky své nápadníky odstrašila.

Marq měl také docela rád Rhaenu, proto ji hostil, když se po smrti svého manžela během Maegorovy kruté vlády chtěla schovat. Jenže Maegor si rozhodně nebral servítky, ani při hledání manželek. Žádná mu nedokázala dát živého potomka, tudíž se rozhodl oženit hned s třemi dalšími najednou. S prověřenými ženami, které už porodily zdravé děti, jako byla i Rhaena – s Aegonem měli dvojčata Aereu a Rhaellu. Povolal ji proto do Králova přístaviště a Rhaena raději šla. I ona se s Farmany spřátelila, zejména s Androwem a Elissou, a kdyby Maegora ignorovala, přihnal by se na Krásný ostrov s ohněm.

Farmanové mezi Targaryeny

Nakonec Rhaena Maegora přežila, což se nepovedlo všem jeho ženám, žádné děti s ním neměla a rok po jeho smrti se vrátila na Krásný ostrov. Kde se v tichosti provdala za Androwa. Údajně proto, že na ni byl hodný. Ale podle některých se tak spíš snažila Marqovi oplatit jeho dobrotu, a mistr Smike z Krásnohradu měl za to, že se zamilovala do Elissy a vzala si jejího bratra, aby s ní mohla nadále sdílet domov.

Bez ohledu na důvod ale tato svatba mnohé pobouřila. V první řadě Rhaenina bratra a nového krále Jaehaeryse I., když proběhla bez jeho vědomí. Potom všechny, kteří považovali Androwa za muže pod Rhaeninou úrovní. Druhý syn z rodu vazala vazala trůnu? Sedmnáctiletý chlapec s velmi chabou pověstí, s šestadvacetiletou Rhaenou, dvojnásobnou vdovou se dvěma dětmi? Navíc v době, kdy Jaehaerys ještě neměl vlastní děti, takže Rhaena, její dcery a potažmo její hypotetický syn s Androwem by byli prozatímními dědici trůnu?

A tak to byl velmi malý obřad. Vedl ho Marq, mezi významné hosty patřili jen lord Lyman Lannister s manželkou a Rhaeniny nejlepší přítelkyně Samantha Stokeworth a Alayne Royce. Rhaena však na svatbě trvala a Androw do ní byl úplně zblázněný. Bohužel. Manželský sešup začal hned po ní.

Ani na Krásném ostrově nebyli všichni z nového páru nadšení. Někteří ostrované se báli Rhaeniny dračice Snožár, ti, co se nebáli, se zase točili mnohem víc kolem princezny, vlastně bývalé královny, než kolem svých vlastních lordů. A Franklyn k tomu měl odpor. Měl za to, že Rhaena není dost vděčná za vše, co pro ni a jejího prvního manžela jeho rodina podstoupila, že nelituje bolesti, kterou jim způsobili.

Vadilo mu také, že nepobízela Elissu ke svatbě. Iritovaly ho její přítelkyně, které Elissu rychle přijaly mezi sebe. Rhaena, Elissa, Alayne a Samantha spolu často vyrážely na Snožár a začaly si být tak blízké, že jim dal přezdívku Čtyřhlavá bestie. A i když Androw s nimi často pobýval, nikdy ho nikdo nepovažoval za pátou hlavu. Ani se nepřidával k jejich letům – ačkoli je možné, že jen nesebral dost odvahy. Asi pouze Marq byl rád, že má Rhaenu a děti doma. Jenže zemřel příliš brzy. V šestačtyřiceti, jen rok po svatbě, se udusil rybí kostí. Tak se k moci dostal Franklyn.

Nepřekvapivě Rhaenu v podstatě vyhodil. Dovolil jí vzít si akorát manžela a služebnictvo. Androwa to naštvalo, chtěl se svému bratrovi postavit v souboji, ale Rhaena mu to rozmluvila, protože nechtěla být potřetí vdovou. K tomu se s nimi i přes zákaz pokusila zmizet Elissa, jenže Franklyn si všiml jejího útěku a čekal v docích s tuctem stráží, aby je zastavil, Elissu odtáhl domů a provdal. Tam se nakonec se sestrou pohádal před zraky zaujatých poddaných, Elissa na něj plivla, a když se ji pokusil zadržet násilím, poddaní se na něj vrhli, hodili ho do nákladového prostoru s čerstvě nachytanými treskami a nechali ji utéct.

Z ostrova společnost nejprve zamířila do Casterlyovy skály, kde je nadšeně hostil Lyman a jeho žena. Jenže Rhaeně začalo být brzy jasné, že jsou tam pod dozorem a Lyman má vlastní plány. Hradní septa se jí vyptávala, jestli její manželství s Androwem bylo vůbec završeno a kdo byl svědkem uvedení na lože. Lymanův bastard ser Tyler Kopec otevřeně opovrhoval Androwem a snažil se Rhaenu okouzlit. Nakonec Rhaena pochopila, že Lannisterové jen chtějí dostat ji, nebo alespoň jedno z vajec Snožár, aby měli vlastního draka a mohli se rovnat Targaryenům.

Společnost tak opustila i Skálu a cestovala skrze Západní a Říční krajiny. Byli v Jasanohradu, Kastameru, Zlatém zubu, Poutníkově odpočinku, Růžovopanenském hradě. Všude se lidé buď báli Snožár, nebo chtěli bohatství a hlavně její vejce, a všude většinou ignorovali Androwa. Nakonec dorazili až do hlavního města na svatbu Jaehaeryse s jeho sestrou Alysanne. Rhaena mu tam vysvětlila celou situaci a Jaehaerys jí nakonec přenechal Dračí kámen jako její vlastní sídlo. Přestěhovala se tam tak s celou domácností, dámami i Elissou, protože té Franklyn po jejím útěku upíral příjmy Krásného ostrova, byť by jí měly náležet, a nakonec ji vydědil.

Na Dračím kameni se pak Elissa velmi sblížila s Rhaeninou dcerou Aereou (její druhá dcera Rhaella byla církevní novickou ve Starém městě). Hlavně proto, že obě byly z života na sopečném ostrově nešťastné. Elissa se začala nudit, toužila se vrátit na moře, jenže Rhaeně se nechtělo ostrov opustit ani zaplatit Elisse loď. To mezi ně vrazilo klín. A nešťastný byl i Androw. Definitivně tam propadl depresi. Stal se z něj alkoholik, byl schopný strávit celé dny v Komnatě malovaného stolu, kde jenom po mapě Západozemí posouval dřevěné vojáčky, a to vlastně kromě vtípků o tom, jak plánuje dobývání Západozemí, nikoho nezajímalo.

Začal si uvědomovat, že všichni dávají přednost jiným šlechticům a zatímco Rhaenu zvou Královnou na východě, jeho nikdo nepovažuje za krále nebo alespoň královského chotě. Nesdíleli spolu lože, dokonce ani věž, zatímco její společnice s ní byly v komnatách neustále. Ač mu prý Rhaena sama řekla, ať si najde nějakou hezkou ženu, nikdy to neudělal. Nemohl ani cvičit s rytíři, nemohl se zabavit v knihovně. Byl moc stydlivý, aby opustil hrad a prozkoumal ostrov. Muži na Dračím kameni si ho nevšímali, dámy se mu vysmívaly, služebnictvo ho ignorovalo, děti ho škádlily. Nejvíc Aerea, ta mu třeba na hlavu vylila nočník, protože byla naštvaná na matku a k ní si to nemohla dovolit.

Čtyři roky po přestěhování na Dračí kámen k tomu Elissa znovu žádala, aby mohla odplout. Rhaena jí to ne moc nadšeně dovolila a Aerea plakala. Žádná z nich ovšem netušila, že Elissa ukradla tři dračí vejce z líhní. Vyrazila pak do Pentosu a poté do Braavosu pod jménem Alys Westhill, aby se setkala s Mořským lordem. Dračí vejce mu prodala a zlato použila na stavbu vlastní lodi.

To rychle zjistili na královském dovře a povedlo se jim najít stopu i v Braavosu, takže Mořský lord Elissu „Alys“ varoval před skandálem a trestem a ona odplula pryč. Zatímco Jaehaerys poslal do města svého pobočníka septona Bartha. Mořský lord mu vejce zapřel (ačkoli bylo jasné, že je má) a výměnou za snížení dluhu Železného trůnu u Železné banky Braavosu se dohodli na aféru zapomenout.

Rhaenu tato Elissyna zrada nicméně rozzuřila. Pohádala se s Androwem, obvinila ho, že sestře pomáhal. Androw plačtivě popíral svou účast, což Rhaenu jen víc rozčilovalo. Nevěřila mu. Nabídl se proto, že ji doprovodí za králem, aby mu vše nahlásili a aby i před ním popřel její obvinění, jenže Rhaena pohrdavě odmítla s tím, že je schopný leda tak spadnout z draka. Dokonce prohlásila, že utekl ten špatný Farman. Také v důsledku krádeže propustila velitele hradní posádky a spolu s jejími dámami se vysmála Androwově žádosti, aby ho nahradil. Androw si tak připadal ještě osamělejší, protože Elissa bývala zjevně jeho jediným opravdovým přítelem.

Nedlouho nato se hlasitě pohádali znovu, když dorazily zprávy o zhoršujícím se zdraví Rhaeniny matky. Androw ji tehdy chtěl za matkou doprovodit jako správný manžel, což Rhaena vůbec ne jemně odmítla. A když se vrátila po matčině smrti domů, nastal prakticky konec. Alayne Royce nazvala jejich manželství fraškou, a nijak zábavnou, Androw neměl žádný zájem Rhaenu utěšovat a vyhýbal se jí. Což jí nevadilo, měla své dámy, staré i nové.

Až na konci roku těchto divokých událostí započatých Elissiným odchodem zachvátila Dračí kámen záhadná epidemie. Nejprve zemřel starý mistr Culiper, poté Casella Stauton, septa Maryam, Alayne i Samantha Stokeworth. Vlastně kromě Culipera umíraly jen ženy, především Rhaeniny nejdražší přítelkyně. Hrad zamkl brány, královská flotila uzavřela ostrov do karantény. A když Rhaeně v náručí podlehla i její mladá sestřenice Lianna Velaryon, Androw ji viděl plakat a zeptal se, jestli by pro něj taky plakala. Rhaena mu dala facku, prohlásila, že chce být sama, načež odpověděl, že bude, protože Lianna byla poslední.

Jaehaerys v hlavním městě na druhé straně zálivu tuto epidemii s velkými obavami projednával se svou Malou radou a tehdy si lord Rego Draz z Pentosu, správce královské pokladny, uvědomil, co se děje. Rozpoznal symptomy nemoci jako příznaky otravy jedem Slzy z Lysu. A jakmile tuto zprávu dostala Rhaena, pochopila, kdo je travičem.

Její stráže se okamžitě vydaly Androwa hledat, ale našly jen mistra Anslema s dýkou v zádech. Nakonec Androwa přepadli v Komnatě malovaného stolu, kde se Rhaeně přiznal. Žárlil na její přítelkyně, měl dost jejich posměchu, frustrovalo ho, že ho nikdo nevnímal jako jejího opravdového manžela. Rhaena nařídila strážím, aby ho vykleštili a donutili ho sníst jeho penis a varlata, načež Androw vyskočil z okna. Rhaena pak nechala jeho tělo nasekat na kousky, nakrmila jimi svou dračici, a od té doby jen zmínit Androwovo jméno znamenalo záchvaty vzteku.

I po těchto šílených rocích však našla odvahu vrátit se na Krásný ostrov. Zoufale hledala Aereu, která zmizela s drakem Balerionem. Franklyn ji přijal jen velmi chladně, tvrdil, že Aerea dělá dobře, když se od ní drží dál, a snažil se jí zbavit. Na to Rhaena odpověděla, že Snožár už si předtím užila s mrtvolou Androwa a že by mohla chtít druhý chod. Což přineslo nový skandál mezi nejvyššími šlechtickými kruhy a doneslo se to až k Jaehaerysovi, který kvůli tomu během svých královských cest nenavštívil Krásný ostrov, dokud Franklyn bezpečně nezemřel.

Vedla si alespoň Elissa lépe? Dva roky po odchodu z Dračího kamene sháněla ve Starém městě posádku pro plavbu přes Moře zapadajícího slunce, protože od malička věřila, že na západ od Západozemí leží neobjevené země. To se doneslo až k lordu Donnelu Hightowerovi a jeho vnukům, serům Eustacovi a Normanovi, kteří se k výpravě horlivě připojili. Zaslechl to i Jaehaerys. Nařídil Donnelovi Elissu zajmout, ale Elissiny, Eustacovy a Normanovy lodě se vyhnuly všem pronásledovatelům a vyrazily na cestu.

O tři roky později se do Starého města vrátil jen Eustace. Vyprávěl, jak vypluli na jih a jihozápad, ale v bouři přišli o Normana. Elissina posádka pak dotáhla jeho vlastní loď na tři neznámé exotické ostrůvky, které Elissa pojmenovala Aegon, Rhaenys a Visenya, a navzdory jeho protestům pokračovala dál na západ. On sám se jen s velkými potížemi dostal na druhou stranu na Sothoryos, kde mu námořníci z Letních ostrovů pomohli loď opravit aspoň natolik, aby se mohl vrátit domů.

Zůstala však jedna zajímavost. O necelé století později při své druhé velké plavbě viděl Corlys Velaryon v Ašaji loď, o níž věřil, že je starou opotřebovanou lodí Elissy. Možná se jí tedy povedlo obeplout planetu a dosáhnout Essosu západním směrem ze Západozemí. A nebo se jí podařilo nabrat nakonec zase východní směr a doplout tam po Letním moři běžnými cestami.

Farmanové po konci draků

Ještě o něco později, během občanské války Tanec draků, kdy spolu poloviční sourozenci Rhaenyra a Aegon bojovali o železný trůn, byl Krásný ostrov obětí řádění lorda Daltona Greyjoye. Ten se formálně vyslovil pro Rhaenyru, ale fakticky spíš pro svůj zisk plenil pobřeží Západních krajin.

Přistál na Krásném ostrově a lord Farman si s ním nedokázal poradit. Žádal pomoc, jenže jeho prosby zůstaly nevyslyšeny, jak západní armáda vyrazila do Říčních krajin, aby tam skončila rozsekaná na kousky, a jak lady Johanně Lannister nezbylo dost mužů, aby dokázala ochránit víc než Casterlyovu skálu.

Krásnohrad tak padl pod náporem železných a Dalton si zabral hrad a čtyři dcery lorda Farmana jako solné ženy. Je známo jen jméno jedné z nich – Lysa. Pátou, méně pohlednou dal svému bratrovi Veronovi. Alespoň lorda Farmana a jeho syny nakonec vykoupila Casterlyova skála za jejich váhu ve stříbře, ovšem jen proto, aby lord a dvě z jeho dcer během války stejně zemřeli.

Po Tanci draků koruna přikázala Daltonovi, aby s řáděním přestal, když se všechny strany dohodly na míru, a aby vrátil Krásný ostrov Farmanům. Což ignoroval. Vyslali proto lorda Alyna Velaryona, aby ostrov dobyl, jen nakonec zbytečně. Když byl ještě na cestě, zabila Daltona jeho další solná žena Tess. Většina jeho flotily z ostrova utekla a prostí lidé a zbývající západní rytíři vyrazili proti zbytku. Nakonec zůstali železní jen v Krásnohradu, dokud se velitelé jeho posádky nezačali hádat o „ovdovělou“ Lysu a nepozabíjeli se navzájem.

Čímž problém se železnými nekončil. Na počátku dalšího století, jen dva roky po smrtící epidemii velké jarní nemoci, když ze Západozemí po dracích zmizelo i mnoho pánů i kmánů, vyplenil lord Dagon Greyjoy Krásný ostrov a odvezl si stovku žen a polovinu jeho bohatství. Proto nějakou dobu ser Duncan Vysoký, tehdy mentor malého prince Aegona, budoucího Aegona V., uvažoval, zda nepřidat jeho meč k mužům lorda Farmana, který potřeboval posílit obranu ostrova.

Zhruba tou dobou se Farmanové také pokusili znovu postoupit ve společenském žebříčku, když se lady Alysanne Farman provdala za lorda Gerolda Lannistera. Jenže zemřela bezdětná, načež se Gerold oženil se svou první láskou Rohanne Webber. A když se stal lordem jejich neschopný syn Tytos, znovu se bojovalo se železnými. Lord Farman tehdy vybudoval flotilu válečných veslic k obraně svého pobřeží. Proti přání Tytose, jenž nechtěl ve své snaze všechny těšit a se všemi být za dobře urazit Greyjoye. A lord Quellon Greyjoy tuto flotilu stejně rozdrtil a ostrov vydrancoval.

O několik let později to ale byl naopak lord Farman, kdo začal dělat problémy a ramena. Nejspíš s ohledem na pozůstatky doby, kdy Tytos své vazaly nezvládal. Jenže už to bylo poté, co Tytosův syn Tywin brutálně potlačil rebelii Reyneyů a Tarbecků, takže mu stačilo, aby na Krásný ostrov poslal hudebníka s písní Deště Kastameru o této události, a lord Farman si svůj postoj rozmyslel.

Nicméně byli Farmanové pořád důležití vazalové Lannisterů a uznávaní šlechtici, tudíž se stala Jeyne Farman společnicí Cersei Lannister, když byly obě ještě děvčaty. A nebyly to zrovna nejposlušnější děti. Během turnaje v Lannisportu k oslavě narození prince Viseryse Targaryena se třeba ještě s další z Cerseiných společnic Melarou Heatherspoon vyplížily svým vychovatelům a navštívily Maggy Žábu, čarodějnici, věštkyni, maegi žijící za městem, aby jim vyvěštila budoucnost. (V seriálu to byly jen Cersei a Melara.)

Jeyne, jakmile Maggy uviděla, strachy utekla. Což podle Cersei asi bylo to nejchytřejší rozhodnutí. Měla pak hezký život, vzala si sera Garetha Cliftona, jednoho z vazalů jejich rodu, měli spolu tucet dětí a dodnes spokojeně žijí na ostrově. Zatímco Cersei od té chvíle pronásledovalo děsivé proroctví o smrti jejích dětí a její vlastní vraždě malým bratrem a Melara zemřela ještě týž den.

Členové rodu Farmanů (k začátku seriálu):

Foto: Fantasy Flight Games, Naomimakesart


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře