Nejvyšší vrabčák

Nejvyšší vrabčák

Jonathan Pryce Sezóny 2 2015 - 2016


Hlava náboženského uskupení Vrabčáci, kteří se rozšířili v Králově přístavišti.

Nejvyšší vrabčák je velmi moudrý člověk. Je silně nábožensky založený, ale v podstatě nemá žádnou oficiální funkci. Svou víru v Sedm začal vyznávat mezi obyčejnými a chudými lidmi v Králově přístavišti, kde se rozšířil jeho kult.

Postupem času se začalo jeho skupině náboženských „fanatiků“ přezdívat Vrabčáci. Díky tomu si vysloužil označení Nejvyšší vrabčák a jenom díku tomu víme, jak jej nazývat, protože neznáme jeho skutečné jméno.

Na první pohled vypadá Nejvyšší vrabčák jako neškodný stařec, ve skutečnosti to však je osoba plna moudrosti. Jeho víra je v něm hluboce zakořeněna, každý jej v jeho okruhu uctívá, proto je Nejvyšší vrabčák považován za velmi vlivného náboženského vyznavače. Nelze ho podplatit a jen stěží ho zastrašíte.

první série (Hra o trůny)

Tato postava v první sérii nevystupuje

druhá série (Střet králů)

Tato postava v druhé sérii nevystupuje

třetí série (první část Bouře mečů)

Tato postava ve třetí sérii nevystupuje

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tato postava ve čtvrté sérii nevystupuje

pátá série (Hostina pro vrány)

O Nejvyšším vrabčákovi se dozví Cersei Lannister, proto ho jde osobně navštívit do „horších“ čtvrtí Králova přístaviště. V Nejvyšším vrabčákovi uvidí osobu, která by jí mohla pomoci ve svržení sílícího rodu Tyrellů.

Jejich původní rozhovor se vedl v poměrně přátelském duchu. Později se Cersei rozhodne z Nejvyššího vrabčáka udělat hlavu církve (víry v Sedm), když z něj udělá Nejvyššího septona. Díky tomu Nejvyšší vrabčák získá vliv, který tak potřeboval k tomu, aby napravil královskou rodinu.

Cersei využije Nejvyššího vrabčáka k tomu, aby svolal soud, kde má dojít k uvěznění Lorase Tyrella. Ten všechna obvinění proti němu popírá, proto jej Nejvyšší vrabčák odvolá pryč. Esem v rukávu se stane Olyvar, se kterým měl Loras intimní styk, proto jej Nejvyšší vrabčák zavře do vězení. To stejné udělá i s královnou Margaery Tyrell, kterou za lhaní u soudu také zavře. Olenna Tyrell je se zavřením svých vnoučat nespokojena, proto se snaží Nejvyššího vrabčáka přemluvit, poté i uplatit, nic se však nezdaří.

Nejvyšší vrabčák získává čím dál větší moc. Tuto získanou moc použije proti Cersei, kterou obviní z cizoložnictví. Když to Cersei popírá, tak Nejvyšší vrabčák předvolá Lancela Lannistera, se kterým měla styk, a tak Cersei posílá do vězení. Časem se Cersei rozhodne přiznat k tomuto hříchu, proto jí Nejvyšší vrabčák udělí trest vykoupení, kterým je cesta hanby, kde Cersei musí projít celým městem zcela nahá.

šestá série (Tanec s draky)

Nejvyšší vrabčák se snaží přimět královnu Margaery k doznání svých hříchů, ale stále se mu to nedaří. Snaží se ji zlomit za pomoci jejího bratra Lorase, krále Tommena a septy Unelly. Nakonec se mu to přeci jenom podaří.

Když má dojít k Margaeryně cestě pokání, tak se Nejvyššímu vrabčákovi postaví Jaime Lannister a vojsko rodu Tyrellů. Celou situaci zachrání král Tommen, který se spolčil s Nejvyšším vrabčákem a který vyhlásí vládu Koruny a víru v Sedm.

Nejvyšší vrabčák začne manipulovat s králem a donutí ho k různým věcem. Největší změna nastane, když král Tommen oznámí, že se ruší rozsouzení soubojem u soudů. To Cersei nedá a rozhodne se s tím něco udělat.

V Baelorově septě se brzy koná soud. Na něm Loras Tyrell přizná ke všem hříchům, díky čemuž se stane jedním z Vrabčáků. Poté má na řadu přijít Cersei, ale ta není k nalezení. Margaery začne upozorňovat Nejvyššího vrabčáka, že je něco špatně, ale Nejvyšší vrabčák je zaslepen svou sebedůvěrou a nic mu nepřijde podezřelé. Za chvíli vyletí celé Baelorovo septum do povětří, a to kvůli divokému ohni, který Cersei umístila pod septum. Nejvyšší vrabčák a spousta dalších lidí umírá.

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO
loading…