Robert Baratheon

Robert Baratheon

Mark Addy Sezóny 1 2011 - 2011


Král Sedmi království, hlava rodu Baratheonů, manžel Cersei Lannister, otec mnoha bastardů a starý přítel Eddarda Starka.

Dříve urostlý a vždy hladce oholený válečník rodu Baratheonů, nyní obtloustlý král Sedmi království, nadmíru holdující vínu i ženám. Přesto, nebo snad právě proto, si je však král Robert Baratheon více než kdokoliv jiný dobře vědom toho, v jakém stavu se jeho království nachází, jak je celá říše slabá a prolezlá zrádci a jaké skutečné nebezpečí jí může hrozit ze zemí za Úzkým mořem.

Robert Baratheon je dlouholetým blízkým přítelem lorda Eddarda Starka, kterého nyní, když jeho královský pobočník a poradce Jon Arryn, který Roberta i Neda vychoval, zemřel, žádá o pomoc a nabízí mu Arrynovu funkci.

Baratheon byl strůjcem takzvané Robertovy rebelie, kdy, s klíčovou pomocí Eddarda, Baratheon povstal proti rodu Targaryenů a po jejich porážce dosedl na Železný trůn a stal se tak novým králem Sedmi království. Robert si měl brát Eddardovu sestru Lyannu, ta však byla unesena a následně zabita princem Rhaegarem Targaryenem, nejstarším synem Šíleného krále Aeryse. Touha Lyannu zachránit z jeho spárů a následně pomstít její smrt tedy v podstatě vyprovokovala celou Robertovu rebelii, na jejímž konci Robert usedl na trůn Targaryenů.

Když se ale rody Starků a Baratheonů nepodařilo pokrevně spojit takto, Robert doufá alespoň v možné manželství svého syna Joffreyho s Eddardovou nejstarší dcerou Sansou Stark.

Robert Baratheon je…

první série (Hra o trůny)

Král Robert Baratheon se spolu s Eddardem Starkem vrací ze Zimohradu do Králova přístaviště. Veškeré důležitější záležitosti však přenechává Malé radě a svému novému pobočníkovi, zatímco si on užívá vína, žen a rytířských turnajů.

Zbystří až při zjištění, že Daenerys Targaryen, dcera Šíleného krále, ve vyhnanství za Úzkým mořem čeká dítě s dothrackým khalem Drogem. Robert okamžitě navrhuje nechat Daenerys zabít, v tom se ale dostává do konfliktu s Nedem, který vraždu matky ze strachu z jejího ještě nenarozeného dítěte odmítá. Robert Neda skoro nechá vykázat zpět na Zimohrad, až pak si ale uvědomí, že právě jeho ze všech svým rádců potřebuje nejvíc. Že jediný Eddard byl schopný mu odporovat.

Osudným se Robertovi stává až jeden z jeho oblíbených lovů v lesích poblíž Králova přístaviště. Snad už vypil moc vína, snad mu ale do toho vína něco přimíchal přítomný panoš Lancel Lannister, Robert je každopádně napaden a smrtelně zraněn divokým kancem. Těsně před smrtí ještě uzákoní listinu, ve které se Eddard Stark stává regentem trůnu, který bude střežit pro Robertova nejstaršího syna Joffreyho, dokud nedosáhne patřičného věku.

Král Robert Baratheon tak umírá, aniž by měl sebemenší ponětí, v kolika směrech jeho smrt Sedm království postihne.

druhá série (Střet králů)

Tato postava v druhé sérii nevystupuje

třetí série (první část Bouře mečů)

Tato postava ve třetí sérii nevystupuje

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Tato postava ve čtvrté sérii nevystupuje

pátá série (Hostina pro vrány)

Tato postava v páté sérii nevystupuje

šestá série (Tanec s draky)

Tato postava v šesté sérii nevystupuje

sedmá série (Vichry zimy)

Tato postava v sedmé sérii nevystupuje

osmá série (Sen o jaru)

Tato postava v osmé sérii nevystupuje

Foto: HBO
loading…